
„A közelgõ választás ugyanis az egyéni jelölteken dõl el… Mi Dávidként küzdünk Góliát ellen” – fogalmazott az Együtt-PM Szövetség vezetõje, aki három hónap elmúltával, kedden újra Nagykanizsára érkezett és „A Kormányváltó Erõ” helyi indulójával, Göndör Istvánnal közösen lakossági fórumot tartott a Hevesi Sándor Mûvelõdési Központban.
Mindezt megelõzõen, sajtótájékoztató keretében a megjelent médiumok munkatársainak zalai kampánykörútján szerzett tapasztalatairól is beszélt Bajnai Gordon. Elmondása szerint ez a megye jobb sorsra lenne érdemes és többre is képes, ám mégis rosszabbul teljesít.
- Elszegényedett falvakban, elszegényedõ emberekkel beszélgettünk, olyanokkal, akiknek nem nagyon van kilátása jobb életre, mert nincs munka. Zalában az elmúlt 4 évben jelentõsen csökkent a munkalehetõség. A politikus példaként hozta fel a zalaegerszegi Flextronics gyárat, ahol a „6000 feletti létszámról mára alig több, mint 1000 fõre” redukálódott a munkaerõ, illetve, a „mezõgazdaságban is beszûkült lehetõségeket”.
- Sokaknak már csak a néhány hónapig tartó közmunka maradt – fûzte tovább. Hozzátéve még azt, sokan indulnak el a térségbõl nyugatra, fiatalok és középkorúak is, hogy „elõreléphessenek az életben”.
Az Együtt-PM szövetség vezetõje a megye által kínált lehetõségek kiaknázására is felhívta a figyelmet, illetve, miért fontos a kisebb települések felzárkóztatása. - Arra van szükség, hogy az új kormány beindítsa a gazdasági növekedést az egész országban. Kiemelt figyelmet fordítva a kistelepülésekre, amiket szintén be kell kapcsolni a vérkeringésbe - hangsúlyozta Bajnai.
A munkahelyteremtés fontosságára is rávilágított beszédében, csakúgy, mint hogy az „országnak jó kormányzásra van szüksége; olyanra, ami nem pusztán a maga hasznát nézi.” Utalt – többek között – Nagykanizsa vonatkozásában arra a „néhány beruházásra, ami megvalósult”, kiemelten a javító-nevelõ intézetre, melynek munkálatait „nagyobb részt debreceni cégek végzik, míg az itteni kisvállalkozóknak nem marad semmi.”
Áttérve az április 6-i választásokra, azt jelentette ki az Együtt-PM vezetõje, „egy hosszú ideig vissza nem térõ esély jön arra, hogy változtassunk az ország szekerén, visszafordítsuk keletrõl nyugatra.”
- Ez a választás nagyon egyszerû lesz. Ukrajna vagy Ausztria? Melyik irányba akarunk haladni? – tette fel a kérdés Bajnai. Szerinte a jelenlegi kormányzat – médiapropagandával, törvényekkel – megnehezíti azoknak a dolgát, akik változtatni akarnak.
- Az emberek pedig azért fogják leváltani a kormányt áprilisban, mert átverik, meglopják és megfélemlítik õket. Ez utóbbit pedig félre kell tenni a választásokkor és el kell menni szavazni, mert ha nem teszik meg, újra félelemben fognak élni. A 18 pártlistából 17 Orbán Viktor maradását jelenti, csak egy van, ami valódi kormányváltást hoz – mégpedig a kormányváltó szövetség.
A voksolásokkal kapcsolatban Bajnai még elmondta – a helyi viszonyokra vonatkozóan – hogy országgyûlési képviselõjelöltjük, Göndör István már bizonyított, mégpedig számos „kézzel fogható, helyben látható dolgon kívül azzal, õ valóban ezért a térségért dolgozik.”
- Ezt tudják is a Fideszben, éppen ezért õk tartanak is Göndörtõl – így Bajnai. Majd arra buzdított mindenkit, szavazzanak „A Kormányváltó Erõ” jelöltjére.
Fórum: Cseresnyésrõl, Orbánisztánról és Paks 2-rõl (is)…
Elsõként Göndör István szólalt fel a teltházas lakossági fórumon. Beszédében a helyben, illetve környéken történõ, „felháborító” dolgokra hívta fel a figyelmet.
- Nagykanizsa lejjebb csúszott a városok rangsorában Magyarországon. Mindezt Orbán Viktor és hitszegõ kormánya, a Fidesz hozta létre – szögezte le Göndör. Közlése szerint Kanizsa és a környezõ térség csak akkor tudott fejlõdni, amikor a szocialisták voltak hatalmon. A jelenlegi polgármester, amilyen fejlesztésekrõl beszél, azokat mind örökölte. A szennyvízcsatorna-projektet, a kórházfejlesztést, a belváros-rekonstrukciót is. Ami nekem még személyes büszkeségem, az a könyvtár, a megmentett régi mozi, a Rozgonyi iskola, a Bolyai Iskola… – sorolta „A Kormányváltó Erõ” helyi jelöltje.
Majd Cseresnyés Péterhez intézett kérdést, miszerint „mikor számol el arról a 35 milliárd forintról, amirõl a szavahihetõ miniszterelnök azt mondta, 4 év alatt ennyi fejlesztési forrást küldött a városnak. Hol van mindez? Szeretnénk látni!” – így Göndör. - Csak a klánhoz tartozók gazdagodnak, csak õk jutnak munkához, egyébként meg nõ a városban a munkanélküliség. Cseresnyés Péter gyenge polgármester, gyenge képviselõ, és hihetetlenül gyenge lobbierõvel rendelkezik – állította a kormányváltók jelöltje. Szóvá téve még az, hogy „Simicska és a Közgép” kapott meg több, nagykanizsai beruházási munkát, valamint pesti cégek – még a közétkeztetést, marketinget sem helyiek végzik.” – Én nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy a parlamenti választásokat követõ három hónap múlva – a háromhavi munkanélküli segély után – hol helyezkedik el Cseresnyés Péter? - tette fel a kérdést Göndör.
Ezután már a kitörési lehetõségeket vázolta. Mint mondta, az „új kormányzat” kiemelt figyelmet szándékozik fordítani a térségre.
A rezsicsökkentésrõl és a nyugdíjemelésrõl szintén szólt Göndör. Átfogóan akként adott jellemzést ezekrõl, hogy a „rezsicsökkentéssel megsimogatták az arcukat, a nyugdíjemeléssel pedig kaptak egy nagy fenékberúgást.”
A választások kapcsán – beszédét bezáróan – egy „mozgalom elindításáról” beszélt Göndör István. E szerint arra kérte a megjelenteket, hogy gyõzzék meg arról legalább 10 ismerõsüket, menjenek el szavazni, és voksukat a kormányváltókra adják.
Ezután immár Bajnai Gordon mondott beszédet. Hangsúlyt adva annak, hogy a mostani, egy „rendkívüli választás lesz”, hiszen eldõl, milyen jövõt választunk.
- A jelenlegi rendszer folytatása azt jelenti, hogy tartósan egy olyan pályára kerülünk, ami ebbõl az országból Orbánisztánt csinál, egy posztszovjet utódállamot, melynek fõvárosa Felcsút lesz. Ez szimbóluma annak az akarnok kormányzásnak, amelyik azt hiszi: neki minden jár – fogalmazott Bajnai. – A paksi beruházás pedig tökéletes példája annak a három legfontosabb dolognak, amiket ugyan megígért, ám amikben mégis hazudott a kormány. Ugyanis az atomerõmû bõvítése után kétszer olyan drága lesz az áram – ezért hívjuk Paks 2-nek – mint most. Ehhez a beruházáshoz akarnak 3 milliárd forint hitelt felvenni; továbbá annak a szintén 3 milliárd forint magánnyugdíjpénztári-megtakarításnak is nyoma veszett, amiket még a ciklus elején elvettek a nyugdíjasoktól. Ez azt jelenti, hogy a kormány az államadósságot is növelte, közel 10 milliárd forinttal. A harmadik pedig, hogy Orbán négy éve azzal foglalkozik, hogy ádáz csatát vív Brüsszel ellen, amihez mi szabad akaratunkból csatlakoztunk. S pont tõlük félti a szabadságunk. Pedig Moszkvával írt alá egy 60 évre szóló szerzõdést – így Magyarország áramellátása döntõen tõlük függ. Ebben az ügyben azért nem mer megszólalni a miniszterelnök, mert félti saját érdekeit. Pedig ez rossz üzlet az országnak. Ez a beruházás megmutatja, nincs olyan épeszû érv, ami azt mondatja, a Fidesz kormányzás folytatására kell szavazni…
- Nekik csak egy ígéretük van: a rezsicsökkentés – folytatta az Együtt-PM vezetõje. - „Szanaszét járják az országot a rezsihuszárok, aközben tudják, semmilyen tartalék nincs ezt fenntartani, hisz nem lesz mibõl elvenni. Majd a végén rezsiadót vezetnek be…” Másik jövõkép kell az embereknek, olyan, amit az összefogás csapata képvisel. A mi ajánlatunk egy normális, békés, megújuló Magyarország – állította Bajnai, akinek beszéde után kérdéseket tehettek fel a fórumon megjelentek.
Sz.Zs.
POLITIKA ROVAT >>>