Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57018308    








Honlapkeszites

Angkor

Március 24-tõl egy hónapig dr. Simán László, Angkor címû fotókiállítása látható a Kanizsa Fotóklub Kanizsa Plaza-ban lévõ állandó galériájában. A tárlatot Vámos Zsolt, az üzletközpont igazgatójának köszöntõje után Ujhelyi Zsolt, az alkotó klubtársa ajánlotta az érdeklõdõk figyelmébe.

Angkor ma délkelet-Ázsia egyik leglátogatottabb helye, melyet 1992-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánított. A tárlatlátogató a fotós jóvoltából a dzsungel mélyén lévõ romváros történetével is megismerkedhet a képek nézegetése közben.


Angkor, a khmer templomok õsi városa Kambodzsa szívében a 9. században létrejött Khmer Királyság fõvárosa volt 802-1432 között. A birodalom legnagyobb kiterjedése idején magában foglalta Csenla államot, a mai Kambodzsa síkságait, a mai Laosz és Thaiföld jelentõs részét valamint a hajdani Kokinkínát, a Mekong deltáját. Az uralkodók hol megerõsítették Angkor fõvárosi státuszát és tiszteletben tartották eredeti városszerkezetét, hol lerombolták, vagy a korábbiaktól elkülönülõ, saját várost építettek hozzá. Így egészen különleges épületkomplexum jött létre a Mekong medencéjének „nagy tava”, a Tonlé Szap közelében, Phnompentõl 242 kilométerre, északnyugatra.
A 20. században 200 négyzetkilométeres területet tisztítottak meg az õserdõtõl, s ezen több száz templom és szentély áll – közöttük a világ legnagyobb vallási célú épülete, Angkorvat. Csak a templomokat rakták kõbõl, az összes többi építményt – a királyi palotákat is – fából ácsolták, mára tehát ezek mind az enyészeté lettek, így Angkor ma egy hatalmas „templomváros” képében mutatkozik, noha természetesen nem csak vallási épületek voltak annak idején a városban. A Khmer Birodalom fénykorában a fõvárosnak hatszázezer–egymillió lakója lehetett, több mint a világ bármely korabeli európai városának. A 15. században számos alkalommal, így 1431-ben is a sziámi thaiok megtámadták Angkort. A város hét hónapos ostrom után elesett, majd nem sokkal a támadók visszavonulása után elnéptelenedett, ha nem is teljesen. A khmerek új fõvárost alapítottak a délebbre fekvõ mai fõváros, Phnompen közelében, és az akkori város hírét csak legendák õrizték. Angkort francia kutatók „fedezték fel” újra a 19. század közepén. A város tehát kilépett a múlt homályából és világhírre tett szert.

B.E.



2014-04-03 12:34:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül