
Záporokkal tarkított idõjárás jellemezte a 20. jubileumi Város Napja pénteki rendezvényeit az Erzsébet téren. Szerencsére nem riasztott el mindenkit az esõ, sokan nézték végig a nagyszínpadon zajlott bemutatókat. A Rozgonyi Úti Általános Iskola énekkara, és a SZKES Dance Tánccsoport bemutatója után egy rövid idõre elállt az esõ.
Köszöntõjében Cseresnyés Péter polgármester, a térség országgyûlési képviselõje párhuzamot vont a két napos rendezvény és az õsi szokások közt.
– Újra eljött az ideje, hogy a tavasz által hozott megújulást, és Nagykanizsa megújulását ünnepeljük meg a Város Napja alkalmával. Õsi szokásról van szó. Hiszen az emberiség kezdetei óta minden identitással rendelkezõ közösség az év egészében végzett, sokszor monoton és nehéz munkáját megszakítja ilyenkor tavasszal, és idõt szentel arra, hogy önmagával, barátaival és közösségével foglalkozzon. Hogy az elvégzett munkát értékelje, büszke legyen rá és ebbõl erõt merítve újra nekiláthasson feladatának. Azért kell a közös megállás és megpihenés, hogy a fáradság energiává, a mögöttünk hagyott idõszak pedig részünkké, a mi értékünkké, a hagyományunkká válhasson. És természetesen azért is kell az idõ megszakítása, az ünnep megélése, hogy teret engedjünk az önfeledtségnek és a vidámságnak, a megérdemelt felengedésnek, és a lazulásnak.
Az idei Város Napja különlegességét a városvezetõ így jellemezte:
– Ebben az évben jubileumi Város Napját ünneplünk. Huszadik alkalommal állunk meg egy pillanatra, hogy jelenünk megértése érdekében, és közös jövõnk magújítása okán megismerjük és emlékezzünk városunk múltjára és gazdag hagyományára. De ne csak emlékezzünk, hogy közel 770 éve létezik és épül, gazdagodik városunk, hanem higgyük is el, hogy szép városban, szerethetõ és élhetõ közösségben, értékekben gazdagon élhetünk.
Mert, ahogy Mórusz Tamás, a híres középkori államférfi mondta: „A hagyomány nem a hamu õrzése, hanem a láng továbbadása.” Ezért is fontos ez az ünnep, hogy megérezzük, hogy saját magunkban és környezetünkben mi az a láng, az az érték, amit szeretnénk tovább adni, a következõ generációk örökségévé tenni. Hiszen az elmúlt évek a városunk megszépülését, fejlõdését és gazdagodását is jelentette.
Köszöntõjét közös értékeink felidézésével zárta a polgármester:
– Számos területen újult meg Nagykanizsa, köztük e mai nap színtere, az Erzsébet tér, mely valóban a mi közös értékünk, a mi közös büszkeségünk. Ahogyan az új kórház, a megszépült belvárosi középületek, vagy a családok számára oly fontos játszóterek. Ezek értünk épültek, értünk szépültek és fejlõdtek. Ez az ünnep, a Város Napja pedig lehetõség, hogy mindezt megéljük, és valóban a magunkénak érezzük. Nem felejtve, hogy a saját személyes értékeink és munkánk is ennek a közösségnek a hagyományát és a gazdagságát jelenti.
Használjuk ki e néhány tavaszi, kissé változékony és esõs napokat arra, hogy szórakozzunk, és ünnepeljünk közösen – kívánta mindenkinek a 20. Város Napja alkalmából.
Beszédét követõen a kiváló eredményt elért tanulók részére adott át oklevelet Cseresnyés Péter polgármester, majd élõ sakk következett. A sötét bábukkal Nádasi Tamás küzdött, míg ellenfele, Cseresnyés Péter a világos bábukat irányította. A látványos elõadásban a Kõrösi Csoma Sándor Általános Iskola 40 tanulója mûködött közre. A játszmát Pintér József nemzetközi nagymester, olimpiai ezüstérmes sakkozó kommentálta.
B.E.
KRÓNIKA ROVAT >>>