Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57663115    








Honlapkeszites

Ej, azok a Mezõs- sztorik… - Fejezetek a gimnázium múltjából, jelenébõl és a várható jövõjébõl

Idén éppen ötven esztendeje, hogy a Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium megnyitotta kapuit a tanulóifjúság elõtt. Az intézmény a maga félszáz évével ugyan a város legfiatalabb középiskolájának számít, ám mégis meghatározó, illetve stabil pontja – immár régóta - Nagykanizsa és a térség oktatási rendszerének. Ennek miértjét persze több dologgal is lehetne magyarázni, ám minden bizonnyal leginkább azt a humánus, gyerekbarát közeget kellene kiemelni, ami belengi az iskola mindennapjait. S amelynek jóvoltából valóban ki tudják hozni – szinte mindegyik tanulóból – a maximumot: a tudomány, a sport, a kultúra területén egyaránt. De ami talán még ennél fontosabb: az összes diákot a nagybetûs életre nevelik. Hogyan? Minderrõl Szermek Zoltánnal beszélgettünk, aki az iskolát – két ciklusban összevetve – immár 15 éve vezeti.


Az intézmény elsõ emberével – az öt évtizedes jubileum okán – elöljáróban kissé a múltba visszakanyarodva kezdtünk „nosztalgiázni” az iskola történetérõl. Éppen azért, hogy megértsük, sõt „levezessük”, minek köszönhetõen tudott orvosokat, tudósokat, sportolókat, politikusokat, vagy (ami szintén elismerésre méltó) fõállású családanyákat és édesapákat kinevelni a „Mezõ Gimi”.
- Iskolánkban már 1964 óta folyik oktatás, 1965-tõl pedig érettségi vizsgáztatás is zajlik, ám ekkor még II-es számú Gimnáziumnak hívták. Csak késõbb, 1967-ben vette fel Dr. Mezõ Ferenc nevét. Hogy miért éppen a sokoldalú pedagógus, nyelvzseni, sportember és íróról nevezték el intézményünket? Én mindezt egy hétköznapi – talán nem is „hivatalos” – magyarázattal támasztanám alá. Vélhetõen azért, mert mi is – csakúgy, mint elõd oktatói-vezetõi gárdánk – igyekszünk minél többféle tudomány- és sportággal megismertetni a gyermekeket – Dr. Mezõ Ferenc szellemének, munkásságának megfelelõen. Ez természetesen azokra az idõkre is igaz (lehet), amikor a gimnáziumi és az ipari, szakközépiskolai oktatás egy keretben történt. Egészen 1971-ig, ugyanis egy évvel késõbb már a gyors-és gépíró képzést iskolánk vette át a Landler Gimnáziumtól – tért át Szermek Zoltán az iskola szerkezeti modelljének, fejlõdéstörténetének ismertetésére.
- Ebbõl az említett szakból fejlõdött ki a közgazdasági képzés, ami iskolánk egyik védjegyévé vált. Bár – sajnos – egészen csak 2014-ig nevelünk ki ilyen szakon gazdasági szakembereket, mert a profiltisztítás/új oktatási koncepció miatt nem lesz székhelyintézményünkben szakközépiskolai képzés. A három párhuzamos osztállyal folyó gimnáziumi oktatásra állunk át – várhatóan.

Persze, nem ezek az egyedüli változások, nóvumok, ami az iskola ötven éve alatt történtek. Megszûntek „régi” szakok anno, vagy bejöttek újak, hol pedig szûknek bizonyult a „Mezõ alma mater”, mert annyi gyerek járt oda. Most sem kevés, hiszen 22 osztály mûködik az intézményben. Aztán kiemelhetnénk – mert szintén jelentõs mérföldkõ – az intézmények 2011-es összevonását, amikor is (az akkori) Thúry György Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskolával „házasították” a Dr. Mezõ Ferenc Gimnáziumot. Ekkortól mûködik Dr. Mezõ Ferenc - Thúry György Gimnázium és Szakképzõ Iskolaként. E változás az iskola „mindennapjait” ugyan nem befolyásolta, bár azért a pedagógusoknak, valamint az iskola többi dolgozójának hozott „némi” többletmunkát. Hiszen közel 1400 gyerek jár az összevont intézménybe.
S ha már itt tartunk: a jelen (mezõs) diákjai mások, mint az elmúlt idõkben kinevelõdött generáció. Szermek Zoltán mindezt a magasabb életszínvonallal és a fiatalok érettségének kitolódásával magyarázza.
- Ez tény, ugyanakkor a gyerekek is tanítanak bennünket, méghozzá sokféle formában. Az pedig már a pedagógus dolga kell legyen, hogy meg tudja szólítani õket. Mindig is nagynevû, jeles tanáregyéniségek okítottak, neveltek intézményünkben és jelenleg is kiváló pedagógusaink vannak. Így a közös nyelv kialakítása a fiatalokkal – azt hiszem – nem megy rosszul… Ez persze „ezer” formában történik: akár oktatási idõn túl is, bárminemû segítségtõl elkezdve a közös programokig.
Amikbõl - tekintve az iskola ötvenedik születésnapját - az idei tanévben nem lesz hiány. A jubileumi rendezvénysorozatot ugyanis különbözõ házi versenyek, szellemi és sport megmérettetések színesítik. Kiállítást szerveznek, évkönyv kiadását tervezik, ahogy egy jubileumi gála „tetõ alá hozatalát” is.
- Tehát nem lesz „eseménytelen” a tanév utolsó néhány hete sem. Bár nemcsak erre az idõre, a jövõre nézvést is van jó néhány terv „talonban” a Dr. Mezõ Gimnáziummal kapcsolatban – fûzte hozzá a fentiekhez az intézményvezetõ.
- Méghozzá alkalmazkodni a megváltozott környezethez, valamint – ha „három soros” gimnázium leszünk, mindent megtegyünk azért, hogy tehetséggondozó iskola legyünk. Természetesen nem amolyan „versenyistállóként” funkcionálva. Az elkövetkezendõ idõszakban nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni az innovativitásra, pontosabban többet szeretnénk pályázni – bár ebben azért most sem vagyunk lemaradva. Tehát nagyon úgy tûnik, az elkövetkezendõ évek is bõven állítanak elénk kihívásokat és megoldandó feladatokat. De mi e közben is elsõsorban arra törekszünk, hogy olyan gyermekeket neveljünk, akik stabilan megállják helyüket: az életben is…

Szabó Zsófia



2014-05-07 07:51:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül