A Balatonnál a viharos szél által okozott óriáshullámok öntötték el a déli parton lévõ, mélyebben fekvõ területeket. Emellett már csaknem 200 kilométeres folyószakaszon van érvényben árvízvédelmi készültség - olvasható az Országos Vízügyi Fõigazgatóság (OVF) csütörtöki jelentésében.
Az OVF azt írta: a Balaton vízszintjét "az Yvette névre elkeresztelt vihar hosszirányban kibillentette". Ez a helyzet az elõrejelzések alapján legkésõbb vasárnapig megszûnik, ugyanis ekkorra lecsendesül a szél, s a kiömlött víz vissza tud húzódni a Balatonba.
Emellett jelenleg a Rábán Szentgotthárd és Körmend térségében 24,7 kilométeren, a Murán 43,4 kilométeren és megelõzõ jelleggel a Sajó és a Hernád mentén 130,2 kilométeres töltésen van elsõfokú készültség.
Az OVF tájékoztatása szerint a vasárnap reggeltõl több hullámban lehullott nagy mennyiségû csapadék hatására a Rába vízrendszerén jelentõs vízszintemelkedések alakultak ki. Jelenleg a Rába teljes hosszán 24 órás fokozott figyelõszolgálatot tartanak fenn.
Az elmúlt napokban lehullott kiadós csapadék hatására a Murán is vízszintemelkedések alakultak ki, Letenyénél az árhullám reggel 6 és 7 óra között tetõzött 350 centiméteres vízállással.
A csütörtökre elõrejelzett nagy mennyiségû csapadék hatására a Tiszán és mellékfolyóin is a vízszintek emelkedése várható. A Sajó és a Hernád vízrendszerében árvízvédelmi készültségi fokozatot elérõ vízszintek alakulhatnak ki. Emellett a következõ napokban a Duna teljes magyar szakaszán is folytatódik a vízszintek emelkedése. Budapestnél az árhullám tetõzése a jövõ hét elejére várható 450 centiméter alatti értékkel.
Az OVF azt írta: a legfrissebb elõrejelzések alapján péntek reggel 8 óráig jelentõs mennyiségû, területi átlagban 20 milliméternél is több csapadék várható a Rába, a Lajta, a Vág, a Mura, a Sajó és a Hernád vízrendszerében. A ciklon nyugatra tolódásával péntekre területi átlagban 20 millimétert meghaladó csapadékra a Salzach, a Saalach, a Traun és az Enns vízgyûjtõin van kilátás, de további 18-20 milliméter csapadék várható a Lajta és a Hernád vízrendszerében is. A hét utolsó napjaiban a ciklon fokozatosan gyengül, egyre kevesebb helyen, egyre kisebb mennyiségben várható csapadék. Hétfõn már területi átlagban számottevõ csapadék nem várható, és a következõ napokban egyre melegebb, többnyire száraz levegõ érkezik a Kárpát-medencébe - fejtette ki az OVF.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökre az egész országra figyelmeztetéseket adott ki a viharos szél, a jelentõs mennyiségû csapadék, felhõszakadás, illetve heves zivatarok miatt. A várható jelentõs mennyiségû csapadék miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Gyõr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala és megyében valamint Budapesten van érvényben ugyancsak másodfokú figyelmeztetés. Ezeken a területen 24 óra alatt több mint 30 milliméternyi esõ hullhat.
MTI-Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>>