Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57019709    








Honlapkeszites

Magyarországi Képesfák Adattára

Szeretnénk összegyûjteni a magyarországi képesfák lelõhelyeit, a hozzájuk kapcsolódó történeteket, mai és archív képeket! Minden lelkes segítõ információt köszönünk és fogadunk!


A képes fák léte, olyan eleme nemzeti kultúránknak, ami méltán érdemes megkülönböztetett figyelemre. Egyedülálló abban a tekintetben, hogy egy-egy önmagában is jelentõs tájképi és természeti értékkel bíró faóriást, a néphagyomány szakrális jelentõséggel is felruház.

A szokás eredete vélhetõleg visszanyúlik az õsi, pogány hagyományokhoz, de átöröklõdött és beépült a keresztény népi hitéletbe is, ...és él a mai napig. Komplex érték: egyesíti a vallási és a természeti értékek tiszteletét. Egy olyan világkép megnyilvánulása, amelyben a természet és az ember még szoros harmóniában él.

Általános jellemzõjük, hogy egy idõs fára, vagy a fa odvába, szobrot vagy szentképet helyeztek. Ezek idõvel a helyi közösségek számára fontos, jelentõséggel bíró helyekké váltak, hitéletük fontos elemévé vált. Jelentõségüket jól mutatja, hogy a legtöbb ilyen fát ma is gondozzák, gyakorlatilag mindig van körülöttük friss virág és mécses, a környezetüket rendben tartják, illetve szükség szerint felújítják azokat.

A képes fák többsége zarándok- és búcsújáró utak mentén található, pihenõhelyként és imahelyként szolgáltak. A néphagyomány idõvel felruházta ezeket csodatévõ erõvel, vagy csodás eseménnyel, többnyire csodás gyógyulások emlékével (ami leggyakrabban erdészekkel történt, így a képes fákat erdész szakmatörténeti értéknek is tekinthetjük).

 

Az általunk jelenleg ismert képes fák:

Libickozma (Somogy megye); Kapoly (Somogy megye); Somogyvár (Somogy megye); Ságvár (Somogy megye); Lentiszombathely (Zala megye); Tüskevár (Veszprém megye); Isaszeg (a fa elpusztult, de emlékhelyet állítottak a helyén); Mátraháza-Recsk, 3 képesfa található az útvonalon; Nagymaros, Malomvölgyi patak völgye, (Mária kút); Gánt (Fejér megye); Kóspallag (Pest megye); Márianosztra (Pest megye); Márianosztra (Pest megye); Telki (Pest megye); Budakeszi (Pest megye)

A létrehozni kívánt adattárba gyûjtjük a minél pontosabb helymegjelölést (lehetõleg koordináta), a fafajt, a becsült kort, méreteket, a fán elhelyezett képek (esetenként szobor) leírását, a fa és környezetének állapot leírását, a képesfához kapcsolódó hagyományokat, és/vagy az ezeket tudó, õrizõ emberek nevét elérhetõségét.

 

Az információkat a kepesfak@gmail.com címen várjuk!

 

A Magyarországi Képesfák FB oldal

 

Forrás: Dél-Balatoni Természetvédelmi Egyesület

Kanizsa

 



2014-06-02 07:15:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül