Indiai est helyszíne volt a Medgyaszay Ház. A vendégeket, közöttük Umesh Kumart, az Indiai Kulturális Központ igazgatóját a városvezetés nevében Dénes Sándor alpolgármester köszöntötte. Az esten a Rajasthani Tánccsoport színpompás elõadásában gyönyörködhetett a kanizsai közönség. A helyiek által adott mûsorban felléptek a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Mûvészeti Iskola tanárai. Baki Andrea fuvola és Baráth Adrienn zonorajátékában Rimszkij-Korszakov Hindu dala hangzott el. G. Hajnóczy Rózsa: Bengáli tûz címû regényébõl Pávlicz Erika, a Honvéd Kaszinó Városi Diákszínpadának tagja olvasott fel egy részletet.
Beszédében Dénes Sándor alpolgármester felhívta a figyelmet az elõzményekre is:
– E találkozás immáron a sokadik kapcsot, vagy inkább hidat jelenti hazánk és India, így két kultúra, két közösség és világ között. Többször volt szerencsénk az elmúlt években találkozni India nagyköveteivel, a kulturális élet nagyszerû prominenseivel. Mint ahogy e mostani esemény is ezt a kiváló kapcsolatot, közös megbecsülést jelenti.
„Az a dolgom, hogy hidat építsek a múlt és a jövendõ között. És hogy ennek a hídnak a pilléreibe beleépítsek mindent, amit a múltból a jövendõbe átvinni érdemes.” – Wass Albert idézete nemcsak a múlt és a jövõ, de eltérõ kultúrák vonatkozásában is igaz és helytálló lehet, mert e mai este létrejöttéhez is, amikor két távol esõ tradíció, távol esõ nép és kultúra találkozik, szükséges egy híd felépítése, amin keresztül átvihetjük értékeink legfontosabb mozaikdarabkáit egymásnak. Ehhez meg kell találni azokat a köveket, amelyek e közös kapcsolatnak az alapját és az erejét adhatják, meg kell találni azt a momentumot, mely összekötheti világaink partjait – hangsúlyozta az alpolgármester.
– Azonban nem egy homokszem formájában, hanem két nagyszerû alkotó személyében és munkásságában – tért rá a két híres nagykanizsai születésû mûvész szerepére az ünnepi szónok. – Sass Brunner Erzsébet és lánya, Brunner Erzsébet jelenti azt a látható kapcsot, ami összeköti országainkat, amire e hidat fel lehet építeni. Merthogy e világjáró mûvészek, akik Nagykanizsáról indultak útnak, életük döntõ hányadát töltötték Indiában. Kiváló kapcsolatokat ápoltak a kor legnagyobbjaival. Megfestették Rabindranath Tagore költõ, Mahatma Gandhi, Pandit Nehru és Indira Gandhi portréját, így munkásságuk mára egész Indiában a nemzeti örökség szerves részét képezi. Amit erõsít az a tény is, hogy a világon egyedülálló nagykanizsai reprezentatív tárlat mellett az új-delhii Indira Gandhi Kulturális Intézet a nemzetközi jelentõségû életmû másik fontos bemutató pillére. Sass Brunner Erzsébetet és lányát, Brunner Erzsébetet India széles rétegei azért is ismerték és szerették meg, mert ennek a mély és gazdag kultúrának a sajátosságait, színeit, ízeit és változatos formáit egyénien, az ott élõk számára is hitelesen örökítették meg. Ugyanakkor nekünk is felejthetetlen élményt nyújtanak azáltal, hogy úgy örökítették meg India csodálatos világának részleteit, hogy számunkra, európai, magyar és nagykanizsai emberek számára is oly ismerõs hangulatok, színek és formák kicsiny mozaikdarabkái jelennek meg e távoli kultúra életébõl. Mûveik azt mutatják fel, hogy minden különbségünk ellenére milyen sok területen találhatunk közös értékeket, univerzális azonosságokat. A két világjáró alkotó életével és mûvészetével ezáltal egyfajta szellemi kapcsot képez a két ország, sõt India és Európa kultúrája között. Összekötnek minket, és évtizedek távlatából is hidat képeznek közöttünk, amelynek valódi, kézzelfogható bizonysága e mai este.
Umesh Kumar igazgató beszédében köszönetet mondott Cseresnyés Péter polgármesternek azért, hogy a város támogatja a két ország közti kapcsolatok alakulását, fejlõdését. Ami a technikai kapcsolatokat illeti, gyakoriak a kölcsönös látogatások a két ország között, miniszteriális szinten küldöttségek keresik fel Indiát és Magyarországot. Emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberi indiai látogatására, amikor sor került számos egyezmény aláírására. A politikai mellett gazdasági kapcsolatok is a figyelem középpontjába kerültek, például a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valamint indiai partnere között. A befektetés lehetõségét nyújtva meghívást kaptak Magyarországra indiai cégek, társaságok, és India is nagy örömmel veszi, ha a tudomány területérõl tapasztalnak érdeklõdést.
„Ezen hátteret figyelembe véve – melynek alapjait már korábban mindkét oldalról kölcsönösen megteremtették –, tekintsünk a mai napra – javasolta az Indiai Kulturális Központ igazgatója, majd hozzátette: a miniszterelnök tavalyi látogatásán sor került a kulturális együttmûködés területét célzó egyezmény aláírására is. Ezt példázza a mûvészek kölcsönös látogatása a két országban.”
Ennek jegyében mutatta be mûsorát a Rajasthani Táncegyüttes. Egy szelet Indiát láthatott a kanizsai közönség. Az élénk ruhák, a színes táncok, az elbûvölõ zene maradandó élményt nyújtott a hallgatóságnak, a szívhez és a lélekhez szóltak.
Az Indiai mozaikok címû, Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet világát bemutató tárlatot Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója nyitotta meg. Többek között elmondta, az alkotások témája három csoportba sorolható: tájképek, portrék, historikus festmények, melyeken régi épületek, romok láthatók. A festmények mellett egy díszes öltözet is bemutatásra került. 2013 októberében érkezett haza Nagykanizsára a két hölgy tárgyi hagyatéka, közöttük ruhatáruk néhány darabja. Nagykanizsa múzeumában ma már több mint 900 mûalkotás mellett Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet tárgyi hagyatéka is megtalálható.
Az igazgatónõ megemlítette, Brunner Erzsébet sokat tett, mindenekelõtt szülõvárosának, Nagykanizsának adományozott alkotásaival a „hazatérésért”, azért, hogy a szülõföld immáron indiai festõként újra megismerje és elfogadja õket. Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet képeit, melyekkel számtalan kiállításukon mindig érdeklõdést váltottak ki és sikert arattak, ma India legjelentõsebb múzeumai õrzik. Brunner Erzsébet nagyvonalú ajándéka révén immáron Nagykanizsa is gazdag kollekció birtokába jutott, olyan kulturális örökséghez, amely jelentõségénél fogva a kultúrák és a hagyományok között hídként feszül India és Magyarország között.
Az Indiai estet indiai étkekbõl összeállított fogadás zárta.
B.E.
További képek a galériában.
KULTÚRA ROVAT >>>