Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57471976    








Honlapkeszites

Megnyílt a 85. Ünnepi Könyvhét

A 85. Ünnepi Könyvhét és a 13. Gyermekkönyvnapok nagykanizsai programjait Dr. Járosi Márton, Nagykanizsa díszpolgára nyitotta meg a Deák téren felállított könyvsátornál. Városunk könyvheti eseményei azonban már egy héttel korábban megkezdõdtek.

Polgár József: Utak, tévutak…címû regényét a Honvéd Kaszinóban mutatták be, majd Múzsák randevúja címmel Soós József költõ verseire Németh Dezsõ kisplasztikáiból, festményeibõl és Kovács Zoltán fotóiból nyílt kiállítás a Halis István Városi Könyvtárban. Köszöntõt Balogh László, az OKISB elnöke mondott, a tárlatot Szemes Péter esztéta, irodalomtörténész ajánlotta az érdeklõdõk figyelmébe.


Az élet megóvása és a környezetvédelem – tények és hiedelmek

A könyvhét ünnepélyes megnyitója elõtt Héjjas István Az élet megóvása és a környezetvédelem – tények és hiedelmek címû kötetével ismerkedhetett meg a tanulóifjúság, valamint a téma iránt érdeklõdõk szintén a Halis István Városi Könyvtárban. A Czupi Kiadó gondozásában megjelent kötetet Dr. Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke méltatta.
Héjjas István szakszerû, közérthetõ, olvasmányos könyvét mindazoknak ajánlotta, akik az életünket jelentõsen befolyásoló energetikai és környezeti kérdésekben valóban szeretnének természettudományos ismeretek alapján, saját értelmükre támaszkodva tájékozódni.
A társulatuk célja szakmai és közéleti tevékenység a nemzeti elkötelezettségû, környezetbarát energiapolitika kidolgozásának segítésére, népszerûsítésére és védelmére a közjó érdekében. Tevékenységük fõbb területei: az energiapolitikát megalapozó szakmai-tudományos tevékenység folytatása, állásfoglalások kidolgozása és közzététele, a közvélemény tájékoztatása energetikai kérdésekben, az energetikai oktatás-képzés támogatása, szervezése. Programjaiknak fontos tartalmi eleme a tudományos ismeretterjesztés, amely ma szinte teljesen hiányzik a hazai nyilvánosságból. Ezért örültek Héjjas István kiváló kéziratának és támogatták könyvének megjelentetését, melyben a szerzõ arra keresi a választ, hogy mik az igazi problémák, melyek a lehetséges megoldások, és melyek azok a gyakran ismételgetett tévhiedelmek, amelyek a problémák orvoslása helyett tovább fokozhatják a bajokat. Ami a könyvben szerepel, az már számos alkalommal elhangzott szûk szakmai publikációkban. Ami viszont hiányzik, az, hogy ezek az információk egyszerû, közérthetõ megfogalmazásban eljussanak a szakmai kérdésekben kevésbé tájékozott szélesebb közönséghez is.
Dr. Héjjas István gépészmérnök, irányítástechnikai szakmérnök Kecskeméten született 1938-ban. Kutató-fejlesztõ mérnöki pályafutása és felsõoktatási tevékenysége során fõleg automatizálással, ipari és környezetvédelmi méréstechnikával, számítástechnikával és lézerek ipari alkalmazásával foglalkozott. Két alkalommal nyerte el a Kiváló Feltaláló Arany Fokozat kitüntetést. Tagja több tudományos egyesületnek, társszerzõje két mûszaki szakkönyvnek, és szerzõje 12 ismeretterjesztõ könyvnek, melyek témái: kvantumfizika, környezetvédelem, energetika, ókori délkelet-ázsiai kultúrák vallási és filozófiai irányzatai.
A méltató gondolatokat követõen Környezetvédelem és energiapolitika címmel vetítettképes elõadást tartott az aranydiplomás gépészmérnök, szerzõ.

Megnyílt a 85. Ünnepi Könyvhét

Könyvheti megnyitójában az olvasás és a könyv dicséretét emelte ki Dr. Járosi Márton, városunk díszpolgára.
A könyv népszerûsítésére szükség van, mert bár sok az új könyv, a könyvek példányszáma kicsi – jegyezte meg, majd így folytatta: – a könyveket is piaci körülmények között értékesítik, s a példányszámot a kereslet befolyásolja, ami a rendszerváltás óta nagyon visszaesett. Ennek két fõ oka van: a könyvek viszonylag drágák, kevesebben engedhetik meg maguknak a vásárlást, de sajnos az olvasási igény is jelentõsen csökkent. Ebben közrejátszik az elektronika térhódítása, az internet elterjedése és az elektronikus könyv megjelenése is. Sokan vannak azonban, akik számítógépet sem használnak és nem is olvasnak.
Az olvasás visszaesésében – az ünnepi szónok szerint – alapvetõ ok a valódi kulturális igény hanyatlása, ami a nevelés hiányának és a modernizációnak a következménye. Fontos lenne legalább részben visszatérni az emberiség kulturális fejlõdésében kulcsszerepet játszó olvasásra, ugyanis az olvasás az egyik legfontosabb, nem ránk erõltetett, hanem önként választott, egyénileg gyakorolható ismeretszerzõ, tudatformáló, önképzõ-nevelõ, léleképítõ kulturális tevékenység.
Beszéde végén a szülõk felelõsségére is felhívta a figyelmet Dr. Járosi Márton. A valódi kulturális igény felkeltése, mindennapi szellemi kenyérré való emelése elsõsorban az õ felelõsségük. Ma a fiatalabb generáció a családok többségében még nem találkozik az olvasó szülõ példájával – jegyezte meg díszpolgárunk, majd Vörösmarty Mihály a könyv valódi funkciójáról szóló gondolataival zárta a beszédét.
Szoliva János Égig érõ valóság címû kötetével ma 18 órakor ismerkedhetnek meg az irodalomkedvelõk a városi könyvtárban. A könyvet Lehota M. János mutatja be, a versek tolmácsolásában Bali Judit és Bedõ Csaba mûködik közre.
Holnap, pénteken 17 órakor Csicsek Anna Mé’ Állunk Vazze? Vasutas anekdoták címû kötetét ajánlja olvasásra Kardos Ferenc, a könyvtár igazgatóhelyettese ugyancsak a könyvtárban.
A Deák téren felállított könyvsátornál csütörtökön és pénteken 9-17.30 óráig, szombaton pedig 9-13-ig lehet könyveket lapozgatni, vásárolni.. A Takács László Irodalmi Kör tagjai 10-12 óra között dedikálják könyveiket.

B.E.



2014-06-12 15:31:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül