Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57472891    








Honlapkeszites

Felújítják a Petõfi-szobor talapzatát

Az „Elsõ világháború történelmi emlékeit õrzõ emlékmûvek rendbetétele, renoválása, helyreállítása” címmel pályázatot hirdetett a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány XX. Század Intézete a közelmúltban.

A 48. gyalogezred I. világháborús emlékmûve, közismert nevén a Petõfi-szobor talapzatának felújítására benyújtott pályázaton városunk 5 millió Ft vissza nem térítendõ támogatást nyert, melyhez 500.000 Ft önerõt biztosított. 


A szobor bronzból öntött figurális részét 2008-ben tisztították meg, és idõközben esedékessé vált a mészkõtömbökbõl összeállított alépítmény felújítása is. A hét elején megkezdett bontási munkálatok közben a kivitelezõ cég szakemberei egy fémhengert, idõkapszulát találtak, melyet a Thúry György Múzeumba szállítottak. A tervek szerint július végére már új betonalapzaton áll az emlékmû.
Kisfaludi Strobl Zsigmond szobrászmûvész Deák téren felállított alkotása az ezred elsõ világháborúban elesett hõsi halottainak állít emléket. Az egykori elképzelések szerint a város a 20-as honvéd gyalogezred és a 48-as gyalogezred elesetteinek emlékére egy közös emlékmûvet szeretett volna felállítani, ám a volt 20-as honvédek és családtagjaik nagyarányú gyûjtést szerveztek, s ennek eredményeként 1930. június 1-jén külön emlékmûvet avattak fel az Erzsébet téren. A 48-as emlékmû avatására 1934-ben kerülhetett sor, miután a Deák térrõl az Erzsébet térre helyeztek át a Török kutat, s ennek helyére kerülhetett a 12 ezer hõsi halott emlékmûve. A kompozíció Petõfi Sándort ábrázolja egy elsõ világháborús kézigránátos magyar katonával. Az 1798-ban, Veronában alakult ezredben szolgált ugyanis Petõfi is 1839 és 1841 között 18 hónapig. A bronz szobor talapzatán a költõtõl származó alábbi idézet szerepel: “És mi nem hagyjuk magunkat, Míg lesz egy kéz és egy kard! Fogadom azt, hogy megbánja, Aki bántja a magyart.” Ugyanitt megörökítették a gyalogezred 1799–1918 közötti nevezetesebb fegyvertényeit is. Leleplezésére 1934. szeptember 2-án került sor. A terv szerint József fõherceg adta volna át a szobrot, de fontos közügyek távol tartották, ezért megbízásából Pacor József nyugalmazott altábornagy, egykori ezredparancsnok mondta az avató beszédet. Az ünnepségen részt vett az alkotó, Kisfaludi Strobl Zsigmond is.

B.E.

 



2014-06-24 19:40:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül