Legyen az születésnap, évforduló, karácsony, évzáró vagy esküvõ, a letenyei Farkasné Deres Andreának mindig van kreatív, egyedi ötlete, hogy személyes és egyben praktikus is legyen a különbözõ technikák segítségével elkészített meglepetés.
– A szalvétatechnika a nagy szerelmem. Körülbelül 10 évvel ezelõtt ismertem meg, mikor a kislányommal voltam terhes. Akkor az interneten böngészve találtam rá. Nagyon megszerettem – idézte fel a kezdeteket Andi. Ahogy folytatta, azóta mindig csak újítgatja, csinosítja, variálja a net segítségével elsajátított fogásokat. A fórumok is rengeteg ötletet adnak számára. Innen gyûjti a tanácsokat, az információkat a legújabb divatötleteket.
– A szalvétákat nagyon régóta gyûjtöm, közel négyszáz darab van már. Egy hatalmas dobozban tárolom õket. Így van mibõl válogatni a szalvétatechnikával készült dolgokhoz. De mindig rendelek, cserélek újabbakat, találok szebbeket, aktuálisabbakat a régieknél – tette hozzá.
Andi elõször gipszképeket készített, majd inkább már csak fával dolgozott, mert az maradandóbb és nem törik össze. A natúr fatermékeket, képalapanyagokat, kézmûves, kreatív hobbiboltokban lehet megvásárolni. Ezeket turbózza fel, igazítja azok személyiségéhez, akiknek szánja azokat.
– Egy ilyen hableányos óra elkészítéséhez – mutatja az órát, mely lánya szobája falát díszíti – szükség van egy mutatóval rendelkezõ óramûre, szalvétára, speciális ragasztóra, falapra és pasztellkrétára. A háromrétegû dekorszalvétát szétválasztjuk és csak a felsõ, színes réteget használjuk, melybõl ebben az esetben kivágtam az alakot. A lapot lefestjük fehérre, majd ráragasztjuk a szalvétaformát. Ezt követõen árnyaljuk pasztellkrétával, hogy a hableány jobban kiemelkedjen, majd a keretet erõsebben kihúzzuk. Aki szereti, az használhat még egyéb kiegészítõket is, így ragaszthat rá csillámport, flittereket, gombokat vagy festhet rá. Ezt követõen helyezzük bele az óraszerkezetet – mutatta be a folyamatot. De nem csak új dolgokat készít, a régi, megunt kopott tárgyakat is így újítja, dobja fel.
– Amit itt látsz – mutatott az asztalra kikészített különbözõ tárgyakra – csak töredéke annak, amit eddig készítettem. A többi tárgyat elajándékoztam – mondta. Ahogy sorolja, változatos dolgokat készít szalvétatechnikával: fogast, órát, teás- és ékszerdobozt tükörrel vagy idézettel, papír zsebkendõ-, ceruzatartót, ajtódíszt. De nemcsak ezt, más technikákat is kipróbált már.
Filccel körülbelül egy éve kezdett el foglalkozni, ezt is az interneten látta meg. Ahogy elmondta, filcbõl rengeteg dolgot lehet készíteni. Karácsonyra díszeket varrt a fára, de a húsvéti nyuszi sem dekoráció nélküli házba vitte az ajándékokat.
– Most a bagoly a divat, ezeket ajándékba adom, megszemélyesítve úgy, kire mi illik. Az alapanyag a filc. Ezzel dolgozom. Ha valami megtetszik, megrajzolom magamnak, vázlatot készítek és utána varrom meg.
Ezzel a módszerrel varrt nagyobb fiának okostelefonos, lányának pedig sellõs jelmezt farsangra. De a még most is használt kedvencek az ujjbábok. Andi megvarrta gyermekeinek A három pillangó meséjének szereplõit, továbbá mivel nagyon szeretik az állatokat, így készített nekik kutyabábokat és pöttyös labdát is. De a lánya füzetét sem egyszerû füzetborító fedi, hanem filcbõl készített rá egyedi bekötõt, melyen természetesen bagoly díszeleg.
Tapasztalatait, ötleteit, munkáit az internet segítségével népszerûsíti. – A Facebookon van egy profilom, melyet Kreatív Mindennapok néven találhatnak meg. A munkáimat is ide töltöm fel csoportosítva, kategorizálva. Ugyanilyen címmel van egy blogom is (http://kreativmindennapok.blogger.hu/). Itt azonban már nemcsak az én munkáim vannak, hanem máshonnan vadászott kreativitással kapcsolatos videók, kézmûveskedés vagy a takarítással kapcsolatos ötletek – mondta lelkesen.
A visszajelzések pedig pozitívak. Mindenkinek nagyon tetszik, amit csinál, hiszen próbál nemcsak porfogókat, hanem hasznos, használható tárgyakat készíteni. De azt is bevallotta, három gyerkõc mellett nehéz szabadidõt csenni. Néha azonban õk is besegítenek a vágásnál, ragasztásnál, válogatásnál.
– Szeretném, ha késõbb a hobbim, a hivatásom lehetne – zárta a beszélgetésünket Andi.
V.M.
További képek a galériában.
MAGAZIN ROVAT >>>