A negatív infláció miatt magas a reálbérek emelkedése, több mint 4 százalék, ami a fogyasztás további bõvülését vetíti elõre - mutattak rá banki elemzõk a májusi keresetalakulást értékelve. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hangsúlyozta, hogy tovább folytatódik a reálbér-emelkedés Magyarországon.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt adatai szerint májusban 4,0 százalékkal nõttek a keresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, míg a közfoglalkoztatottakat is figyelembe véve 4,9 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly májusban. A bruttó és a családi kedvezmények nélkül számított nettó keresetek egyformán alakultak. Májusban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel azelõtt, így a családi adókedvezmények nélkül számított reálkeresetek árnyalatnyival jobban emelkedtek nettó béreknél.
Balatoni András, az ING vezetõ elemzõje elmondta: a vállalkozásoknál a közfoglalkoztatottak nélkül, a havi rendszeres átlagkeresetek májusban csak 3,1 százalékkal emelkedtek. Az elõzõ hónapokhoz képest csökkent a növekedés dinamikája, ami az infláció szempontjából kedvezõ. A nettó bérek 4,1 százalékkal emelkedtek a vállalkozásoknál, leginkább a nem havi rendszerességû keresetek, bónuszok megugrása miatt - hangsúlyozta.
A szakember szerint ez azt mutatja, hogy az alacsony inflációs klíma megjelent a vállalkozási szektor bérmegállapítási rendszerében.
Az elemzõ kiemelte azt is, hogy a költségvetési szférában és a vállalkozásoknál a 4 százalékot meghaladó reálbér-emelkedés, valamint a fogyasztói bizalom erõsödése a fogyasztás további bõvülését vetíti elõre. Ennek az elsõ jelei már látszanak a kiskereskedelem, illetve a háztartások fogyasztási kiadásainak növekedésében - közölte.
Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezetõ elemzõje szintén rámutatott, hogy a negatív infláció miatt magas, 4,5 százalék körüli a reálbér-emelkedés a közfoglalkoztatottak nélkül számítva.
Kiemelte továbbá, hogy a közmunkásokat is figyelembe vevõ index (4,9) most elõször mutatott magasabb értéket, mint a nélkülük számított átlagos keresetemelkedés (4,0). Hozzátette, hogy ezt egyszeri hatás idézte elõ, mivel a májusi adat a szokottnál jóval kevesebb, csupán 99 ezer közmunkást tartalmazott, ami kevesebb, mint fele az áprilisi 212 ezernek. Véleménye szerint az eltérést a téli közmunkaprogramok áprilisi kifutása okozhatta, a következõ hónapokban azonban a közmunkások létszáma valószínûleg visszaáll a megszokott 200 ezret meghaladó szintre.
Az elemzõ rámutatott arra is, hogy a rendszeres kereseteket vizsgálva az év eleje óta megfigyelhetõ tendencia, hogy a költségvetési szférában a béremelkedés nagyjából kétszer akkora, mint a magánszférában.
Elmondta azt is, hogy az alkalmazásban állók létszáma a közmunkások nélkül is nõtt az egy évvel korábbihoz képest, és az év eleji adatokhoz viszonyítva is emelkedést mutat.
Érdekességként megemlítette: az idén májusban elõször fordult elõ, hogy nem a pénzügyi szférában voltak a legmagasabbak a bérek, hanem az energiaszektorban. Ez véleménye szerint a bónusz kifizetésekkel lehet összefüggésben, ugyanis míg a pénzügyi szektorban általában áprilisban kapnak bónuszt a dolgozók, addig az energiaszektorban valószínûleg májusban történt ilyen.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta, hogy az áprilisi 4,2 százalékos emelkedést követõen a reálbérek tovább nõttek, májusban már 5 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel ezelõttihez képest. A családi adókedvezmények, a növekvõ bruttó bérek, az árak stagnálása, és így az egyre emelkedõ reálbérek nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a háztartások anyagi helyzete javuljon - közölte a tárca.
A közleményben kiemelték azt is, hogy a kormány által idén kiterjesztett családi kedvezményeket is figyelembe véve a nettó keresetek átlaga több ezer forinttal magasabbra, 160 400 forintra becsülhetõ a KSH szerint az év elsõ öt hónapjában.
A versenyszférában a legalább öt embert alkalmazó vállalkozásoknál 44 ezerrel többen dolgoztak májusban, mint egy évvel azelõtt. Ekkora növekedés utoljára három éve volt Magyarországon - közölte az NGM.
A versenyszektor folyamatosan növekvõ munkakereslete a gazdasági konjunktúra élénkülésének, a munkát terhelõ adók csökkentésének, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek, illetve az aktivitást ösztönzõ intézkedéseknek köszönhetõ - fogalmaznak a közleményben.
A családok jólétének növelését célzó gazdaságpolitika, a foglalkoztatottak teljesítményére épülõ gazdasági növekedés és a kedvezõ kamatkörnyezet teremtette vállalkozás-ösztönzés képezi a tisztességes nemzeti gyarapodás fõ motorját. A beérkezett adatok folytatódó dinamikus létszámbõvülést és számottevõ reálkereset-emelkedést vetítenek elõre - olvasható az NGM közleményében.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>