Tilos mozgó vonatra felszállni vagy arról leugrani, veszélyes az elsodrási határon belül várakozni.
A nyár a fesztiválok, a kikapcsolódás és az utazás idõszaka, de a biztonságos, körültekintõ közlekedésre ekkor is ügyelni kell. Fokozottan igaz ez a vasúton: a mozgó vonat elõtti áthaladásért, vagy az arról leugrásért és a már elindult jármûre felszállásért komoly sérüléssel, vagy akár az életével is fizethet a meggondolatlan utazó. Ugyancsak kiemelt figyelemre van szükség az állomások peronjain és az útátjárókban is.
Sokan töltik pihenésüket a nyári idõszakban országszerte a vízpartokon, fesztiválokon, különbözõ rendezvényeken; a Balaton és a Velencei-tó strandjai, szórakozóhelyei is népszerû utazási célpontnak számítanak. Ekkortájt nagyobb a forgalom a pályaudvarokon, vasútállomásokon, többen kisgyermekekkel, nehéz csomagokkal indulnak útnak. A MÁV-START vonatai biztonságos utazást kínálnak, de a balesetek megelõzése és elkerülése érdekében az egyszerû biztonsági szabályok betartása nemcsak a vasutasok, hanem az utazók részérõl is nélkülözhetetlen.
A peronon felfestett elsodrási határon, vagy a megkülönböztetõ színnel jelölt biztonsági sávon kívül állva kell a vonatra várakozni, ugyanis az ezeken belül tartózkodókat könnyen maga alá sodorhatja az érkezõ szerelvény. Súlyos baleset történhet akkor is, ha az utas a már mozgó vonatra próbál felugrani, vagy arról leugrani. Ezzel az utas veszélyezteti az egészségét, testi épségét és akár az életét is. A kijelölt közlekedési útvonalak vagy a közeledõ szerelvény figyelmen kívül hagyása sem veszélytelen: egy lépés csak egy másodperc, de ennyi idõ alatt egy vonat akár harminc métert is maga mögött hagy. Mindazonáltal a kijelölt vágányokon átkelés is nagy odafigyelést kíván a közlekedõ vonatok miatt, továbbá a sínszálak csúszós felülete is balesetveszélyt jelent. Ha a mozdonyvezetõ nagy sebességrõl fékez, a vonat a teljes megállásáig – a hosszából adódó tömegétõl és az idõjárási körülményektõl függõen – több száz méternyi utat is megtehet. A nem kijelölt vágányokon átjárás, a mozgó vonatra történõ le- és felszállás vasúti szabálysértésnek minõsül, ami miatt a szabálysértõvel szemben hatósági eljárás is indul.
Ismeretlen útvonalon járva, az utazásba belefeledkezve elõfordulhat, hogy az utas késõn veszi észre, hogy le kellett volna szállnia a vonatról, amely idõközben már elindult. A veszélyes, és a tapasztalatok szerint a legtöbb esetben a lábak sérülésével, csonkolásával, nem ritkán halállal végzõdõ leugrás helyett ilyenkor érdemes a jegyvizsgáló segítségét kérni.
A MÁV Zrt. és a rendõrség nyári balatoni és velencei-tavi baleset-megelõzési akciója az útátjárókban való gépjármûves, gyalogos és kerékpáros átkelés szabályaira hívta fel a figyelmet. A kampány célja, hogy tudatosítsa: rendkívül veszélyes, ha a közlekedõk nem tartják be a KRESZ szabályait, vagy ha nem a kijelölt átjárókat használják.
A vasúton közlekedve is mindannyiunk közös érdeke a biztonság. Figyeljünk magunkra, egymásra és ezeknek az egyszerû szabályoknak a betartására, hiszen az életünk és az egészségünk a tét. Körültekintõ közlekedéssel és odafigyeléssel már a veszélyhelyzetek kialakulása is megakadályozható, így az utazás valóban biztonságos, örömteli és maradandó élményt jelenthet.
MÁV-START Zrt. – Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>