Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57477197    








Honlapkeszites

Épületfelügyeleti rendszerrel az energiahatékonyságért

A Zalakarosi Fürdõrõl sokat hallottunk az elmúlt 4 évben, sok más mellett a rengeteg fejlesztés jóvoltából. Átadták a kültéri, majd a beltéri gyermek élményfürdõt közel 200 vízi attrakcióval, felújították a fedett fürdõt, a létesítmény legrégebbi részét is. A vendégek a modern külsõt látják, viszont a mögötte lévõ mûszaki tartalom is komoly korszerûsítésen ment keresztül. Minderrõl Tóth Jánossal, a fürdõkomplexum mûszaki igazgatójával beszélgettünk.


– Milyen konkrét fejlesztések történtek a mûszaki hátteret illetõen?
– Az elmúlt 3 év a családbarát szolgáltatások bõvítésérõl szólt, melynek köszönhetõen a vendégek rendelkezésére álló vízfelület is jelentõsen megnövekedett. Beleértve mind a kültéri, mind a beltéri gyermekvilágot. Ehhez szükség volt egy korszerû, mindenre kiterjedõ irányító, ún. épületfelügyeleti rendszerre.
– Mindez mit jelent a gyakorlatban? Illetve, melyek az említett rendszer kiépítésének fõbb mérföldkövei?
– Az elsõ nagy beruházással egy idõben tettem javaslatot a rendszer kiépítésére vonatkozóan, amelyet a fürdõ vezérigazgatója és a városvezetés is támogatott. Így 2012-ben, a fejlesztésekkel párhuzamosan, a hely adottságaihoz igazodva, a terveim alapján történt meg az elõkészítés. A kivitelezést, 2013-ban pedig egy 100%-ban magyar tulajdonú, e téren kiváló referenciákkal és tapasztalattal rendelkezõ vállalat végezte. A mûszaki csapatunkkal, kollegáimmal aktívan részt vettünk a rendszer telepítésében, ezt nagyon fontosnak tartottuk. Ennek folytán ismerjük a rendszer minden apró részletét, a kivitelezés során pedig rugalmasan tudtunk igazodni a helyszíni adottságokhoz.
– Mit is jelent maga az épületfelügyeleti rendszer?
– Nem sokan tudják, hogy a létesítmény vízellátását 8 kút szolgálja ki. Ez mûködteti a 30 medencét és számos egyéb épületgépészeti elemet. Az üzemelést korábban kézi irányítással oldották meg, amely a jelenlegi fejlesztések volumenét, a hatékony energiagazdálkodást és erõforrás elosztást illetõen már elavultnak számított. A versenytársainknak számító nagy fürdõkomplexumok (Pl.: Bükfürdõ, Sárvár, Budapest-Aquaworld) körülbelül egy évtizede dolgoznak épületfelügyeleti rendszerrel, kiváló tapasztalatokkal. Nálunk jelenleg a legmodernebb rendszer mûködik. Olyan, amit az országban csak néhány helyen alkalmaznak. A rendszer kiépítésének köszönhetõen a víztermelés teljesen automata lett, a medencék vezérlésének egy része is teljesen automatizált.
– Technikailag hogy kell elképzelni mindezt?
– Minden medencéhez és kúthoz felszereltünk egy hõmérséklet, nyomás és áramlás mérõt (ez utóbbi a vízfogyasztást méri). A mérõeszközöket egy központi szerverhez csatlakoztattuk, ahol minden mért adatot egyben tárolunk is. Ezáltal ha bármilyen probléma adódik, bármit vissza tudunk keresni, így rögtön megtaláljuk a baj forrását. A rendszer folyamatosan figyeli a határértékeket, így ha bármilyen túllépés van, azonnali riasztást küld. A riasztások mobiltelefonra sms-ben, valamint e-mailen is beérkeznek. A rendszert bárhonnan el lehet érni, egy zárt, biztonságos hálózaton keresztül, így kollegáimmal folyamatosan naprakészek vagyunk. Egyébként a fürdõn egy külön vezérlõ terembõl figyelik az ügyeletes kollégák a mûködést.
– A naprakész információk mellett még milyen pluszt nyújt a rendszer a szakembereknek?
– Rengeteg elõnnyel jár számunkra, óriási elõrelépés minden tekintetben a korábbi állapotokhoz képest. Pontos adatokkal rendelkezünk, minden adatot tárolunk, adott napon belül azonnal tudunk reagálni minden változásra. A rendszer üzembe helyezésével jelentõs villamos energia és földgáz megtakarítást értünk el. A kutaknál mintegy 40%-al csökkent a villamos energia felhasználás, amely nagyon jelentõs költség megtakarítást jelent. A vízfogyasztás és a vegyszer felhasználás tekintetében pedig 10% csökkentést értünk el. A jövõben ezek a megtakarítások várhatóan még tovább fognak növekedni. Az üzemeltetési költségek napi szinten követhetõvé váltak részegységekre bontva, így folyamatosan optimalizálni tudjuk az erõforrásainkat a szükségleteknek megfelelõen. Jobb vízminõséget nyújtunk vendégeinknek, nem utolsó sorban jobb munkakörülményeket tudunk biztosítani kollegáinknak, amelyet nagyon fontosnak tartunk. Összegezve a tapasztalatokat költséghatékonyabbak és környezettudatosabbak lettünk.
– Milyen további mûszaki fejlesztéseket terveznek a közeljövõben?
– 2015-ben az összes medencénk vízforgatását csatlakoztatjuk az épületfelügyeleti rendszerhez, amely villamos energia fogyasztás terén további 25% megtakarítást fog jelenteni számunkra. A kutaknál elért csökkenés már bizonyíték a rendszer hatékonyságát illetõen. A villamos energia felhasználást egyéb területeken is tovább kívánjuk mérsékelni. Ez irányban már az idei évben történtek elõrelépések, hiszen egy KEOP pályázat támogatásával 80 db napelemet telepítettünk a fedett fürdõ tetõszerkezetén. A beruházás eredményeképpen a fürdõ legnagyobb „energiafalóinak”, a vízforgató berendezéseknek és az élmény elemeknek a mûködtetési költségeit kívánjuk csökkenteni, becsülhetõen közel évi 1 millió forinttal. A napelemes projektet a jövõben is folytatjuk, megragadunk minden olyan támogatási lehetõséget, amellyel a mûködési költségeket csökkenteni, az energiarendszerünket pedig korszerûsíteni tudjuk.
– Miként összegezné az elmúlt idõszakot?
– A fürdõ vezetése kiemelt céljának tartja, hogy a lehetõ legkorszerûbb, legnagyobb élményt kínáló szolgáltatásokkal, modern környezetben várja a látogatókat. Ugyanilyen fontos számukra az is, hogy biztosítsuk a létesítmény hosszú távú gazdaságos mûködtethetõségének feltételeit. Az elmúlt idõszakban nagyon sok energiát fordítottunk mindkét irányban fejlesztésre, kollegáimnak rengeteg munkája van a fenti sikerek megvalósulásában. A fürdõ- és a városvezetés támogatását is megkaptuk, melyet ezúton is köszönünk.



2014-09-13 06:39:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül