Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57489209    








Honlapkeszites

Szeressük a szívünket

A Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány minden évben szeptember utolsó vasárnapján, a Szívünk Napján hívja fel a figyelmet a szív és érrendszeri megbetegedések kiemelkedõ gyakoriságára, a mindennapi életben is megvalósítható megelõzési módszerekre. Városunkban a Szív Világnapja programjait hagyományosan a HSMK-ban tartották.

A rendezvényt Cseresnyés Péter polgármester, országgyûlési képviselõ nyitotta meg. Köszöntõt mondott Dr. Matoltsy András, a Kanizsai Dorottya Kórház kardiológiai osztályának osztályvezetõ fõorvosa, Hegedûs Györgyné, a Szívbetegekért Egyesület elnöke és Kovácsné Mikola Mária, a Kanizsai Kulturális Központ igazgatója.


Beszédében Cseresnyés Péter kifejezte abbéli örömét is, hogy elsõsorban gyerekeket lát a megnyitón. Ha egészségnevelésrõl és az egészség megõrzésérõl kell gondolkodnunk, vagy azért kell tennünk, elengedhetetlen, hogy a gyerekeket megtanítsuk, hogyan lehet egészségesen élni. A jövõre nézve ez a nap arra is jó, hogy felhívjuk a figyelmet, milyen betegségek veszélyeztetik a mindennapjainkat, és mi módon lehet ezeket megelõzni.
Dr. Matoltsy András a szívünk napjáról szólva kifejtette, Magyarországon minden második haláleset szív és érrendszeri megbetegedések miatt következik be, azt azonban kevesen tudják, ezek döntõ többségét meg lehetne elõzni. Ehhez azonban az kellene, hogy minden nap a szívünk napja legyen a magunk számára, mert a kampányszerû, alkalmankénti megelõzési tevékenységgel tartós eredményt nem lehet elérni – hangsúlyozta. E betegségek természetére jellemzõ, hogy nagyon alattomos. Hosszú évtizedekig minden tünet és panasz nélkül lappang az ember szervezetében, miközben súlyos érelváltozások keletkeznek. Egyszer csak hirtelen és életveszélyes kórképekben – szív- vagy agyi infarktus – nyilvánulnak meg, aminek a következménye vagy hirtelen halál, vagy egy életre szóló rokkantság lehet. A mai napnak az a célja – folytatta a fõorvos –, hogy tudatosítsa a modern életvitellel jelentkezõ veszélyt, melynek mértéke szûrésekkel meghatározható, és egészséges életvitellel, valamint szakemberek segítségével megelõzhetõ. Idén is különös hangsúlyt kap a legfiatalabb korosztály, a gyermekek egészségre való nevelése, hiszen a megelõzést nem lehet elég korán kezdeni. Ha a helyes életmódra szoktatjuk õket, késõbb már nem kell költséges módszereket alkalmazni, aminek komoly nemzetgazdasági következményei lehetnek – zárta gondolatait dr. Matoltsy András.
Kovácsné Mikola Mária arra hívta fel a közönség figyelmét, hogy szeressük a szívünket, és ezt ilyen apró korban kell megalapozni. Az ismeretek átadásában a pedagógusok mellett jelentõs szerepet vállal városunkban civil szervezetként az intézmény falai között mûködõ Szívbetegekért Egyesület. „Öröm számukra – jegyezte meg –, hogy évrõl évre otthont adhatnak e rendezvénynek, majd egy õsi hiedelmet osztott meg a hallgatósággal, mely szerint a szívünkben lakozik a szeretet, és az igazi, romlatlan szeretet pedig csak egy romlatlan szervbõl varázsolódik elõ.”
A testi egészséget hangsúlyozó köszöntõk után a lelki egészségrõl szólt az óvodások mûsora, hiszen a lelki egészség, a szívünk védelme ugyanolyan fontos, mint a testi egészségünk. Hogyan is vigyázhatunk lelkünk egészségére? Õseink nagy hangsúlyt fordítottak a hagyományok ápolására, magyarságuk, kultúrájuk õrzésére. Ezáltal kiegyensúlyozott, vidám jókedvû emberek voltak, így védték az egészségüket, a szívüket és a lelküket. A Nagykanizsa Központi Óvoda Vackor óvodája egy õszi vásári játékot mutatott be, mely szórakozást, ismerkedést és hírszerzést is jelentett régen az embereknek. Míg a Hevesi Óvoda apróságai lánykérõ mûsorukkal értek el nagy sikert a színházterem színpadán.
A rendezvény ideje alatt a most szedhetõ gyógynövények közül a lándzsás útifû szirup készítését ajánlotta immunerõsítõként Göncz Józsefné õstermelõ az érdeklõdõknek. Az asztaloknál kecsketejbõl készült szilvás kukoricaprósza, kecskesajt torta, szabadhegyi szilvapálinka, alma, sokféle gyógytea, méz kínálta magát. A kiállításon Szentliszlóban és Valkonyán készült textilmunkákat, lakásdekorációt, gyermekjátékot, babát, párnát vásárolhattak az érdeklõdõk. A napot kézmûves foglalkozások, a Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság prevenciós programja és lábtoll bemutató színesítette. A programok látogatói ismereteket szerezhettek a Bemer terápia hatásairól, az alvászavar és a pihentetõ alvás titkairól. Részt vehettek állapot felmérésen a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Területi Szervezete munkatársainak közremûködésével, valamint helyi termékek, gyógy- és fûszernövények bemutatóján és kóstolóján.

B.E.

További képek a galériában.



2014-09-30 09:40:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül