Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57020708    








Honlapkeszites

Hogyan készítsük fel lakásunkat biztonságosan a fûtési szezonra?

Az egyre hidegebb éjszakák, az õsz beköszöntével a legtöbb lakásban elõbb-utóbb elkezdjük használni a fûtõ berendezéseket. Ezek szakszerû üzembe helyezésérõl és veszélyeirõl tájékozódhatnak cikkünkben.


Az egyik legfontosabb ilyenkor az elõzetes ellenõrzés. A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ezúton is felhívja a tisztelt lakosság figyelmét, hogy a próbafûtések elvégezésével egyidõben szakemberek bevonásával kell ellenõrizni a kémények, valamint a tüzelõ- fûtõ berendezések állapotát.

A fûtéssel együtt járó legnagyobb veszélyforrás a „csendes-gyilkos” néven ismert szén-monoxid mérgezés. Ezen balesetek – a velük járó anyagi károkkal, személyi sérülésekkel együtt – kis odafigyeléssel és tudatos felkészüléssel megelõzhetõek. A tüzelõ-fûtõ berendezések, az égéstermék-elvezetõk és a nyílászárók beszerelésétõl kezdve a mindennapi használatig figyelemmel kell lenni a vonatkozó elõírásokra, a szakemberek tanácsaira és a szerelési vagy használati útmutatókban foglaltakra.

A köznyelvben szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, szervezetre gyakorolt hatásai – rosszullét, szédülés, hányinger, fáradtság – könnyen összetéveszthetõek más betegségek tüneteivel. Ez a gáz az otthonokban leggyakrabban elõforduló toxikus gáz, amely meggátolja a véráramban az oxigén szállítását.

A balesetek megelõzhetõek megfelelõ mérõmûszer használatával. Az áruházakban pár ezer forinttól kaphatóak ezek a mûszerek, amely hangos figyelmeztetõ, sípoló hangot adnak ki, ha a légtérben veszélyes koncentrációban van jelen a mérgezõ gáz. Fontos, hogy ezek mûködését (elem töltöttségét) is folyamatosan ellenõrizzük.

 

Kémények ellenõrzése:

Különös jelentõsége van a kémények rendszeres ellenõrzésének is. A nehezen észlelhetõ színtelen és szagtalan szén-monoxid jellemzõen a tüzelõberendezésen, vagy a nem megfelelõen mûködõ kéménybõl áramlik vissza a helyiség légterébe. Kerülhet mérgezõ gáz a lakótérbe nem kellõen tömített kályhából, kandallóból, füstcsõbõl, kazánból, vagy az elszennyezõdött fürdõszobai „átfolyós” vízmelegítõbõl is.

A kémény állapotát elõírt idõszakonként – gázüzemû berendezés esetén évente, szilárd és olajtüzelésû berendezés esetén félévente – ellenõriztessük!
Minden berendezés beszerelését és telepítését bízzuk szakemberre, éljünk a szaktanácsadás lehetõségével egy-egy készülék, vagy rendszer megvásárlása elõtt!
Az idõszakos és kötelezõ felülvizsgálatok, ellenõrzések elvégzését is bízzuk megfelelõ szakképesítéssel rendelkezõ emberre! Tegyük lehetõvé a kéményseprõk bejutását otthonunkba!

A feltárt hiányosságok megszüntetésérõl a lehetõ legrövidebb idõn belül gondoskodjunk! - olvasható a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.

Kanizsa



2014-09-30 12:53:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül