Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57487698    








Honlapkeszites

Konstruktív közgyûlés
Szeptember huszonötödikén ismét ülésezett a város képviselõ-testülete, amelyet ezúttal Cseresnyés Péter alpolgármester vezetett, ugyanis Marton István polgármester egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott megjelenni.

A képviselõk az elsõ napirendi pontok közt tárgyalták az önkormányzat 2007. évi költségvetési rendelete módosítását. Karádi Ferenc (Fidesz-KDNP) jelezte, hogy bár korábban a képviselõi keret megszüntetésérõl döntöttek, mégis fontosnak tartja, hogy a jövõ évi büdzsében legyen valamiféle, a városatyák által a kisebb költségigényû problémák megoldására felhasználható, az egyes körzetekre szabott pénzösszeg, ami – s ezt hangsúlyozta – nem lenne azonos a képviselõi keret visszaállításával. Ugyanis, az ilyen apró-cseprõ problémák most pénz hiányában kezelhetetlenek.

Halász Gyula (SZDSZ) azt kérdezte, mire alapozza az önkormányzat azt, hogy a mélygarázs-építés kapcsán tizenkétmilliós bérleti díj jelentkezik bevételként, miközben minimális az esély arra nézve, hogy az inkriminált cég fizet? Ugyanis a tervezetben ez az összeg a bevételi oldalon szerepel.

Konstruktív ellenzék

Balogh László (Fidesz-KDNP) azt tette szóvá, igaz, hogy a testület megszüntette az intézményvezetõi jutalmakat, a motiválás és az értékelés érdekében meg kellene oldani, hogy az intézményvezetõk megfelelõ teljesítmény esetén részesülhessenek a minõségi bérpótlék rendszerébõl. Megjegyezte, hogy a Nagy-Magyarország Emlékmû díszkivilágítása elkészült, s az elõre betervezett összegbõl maradt még négyszázezer forint, amit akár a Deák téri, csak Petõfi-szoborként ismert, egyébként a 48-as gyalogezrednek emléket állító alkotás rendbetételére lehetne fordítani.

Bicsák Miklós (MSZP) azt mondta, ezt a pénzt inkább a Kalmár utcai buszmegálló kialakítására kellene költeni.

Dr. Fodor Csaba (MSZP) a budapesti ügyvédi irodával kötött megbízásokkal kapcsolatban kijelentette, az ilyen és ehhez hasonló tranzakciók sértõek a polgármesteri hivatal munkatársaira nézve, mert véleménye szerint ezeket az anyagokat õk is el tudnák készíteni. Végül a testület elfogadta a költségvetési rendelet módosítását, a vita lezárása után Cseresnyés Péter alpolgármester pedig megköszönte az ellenzék konstruktivitását.

Nem tárgyalták a polgármester illetményemelését

A tizenhatos számú, a polgármester illetményének és költségtérítésének növelésérõl szóló elõterjesztést levették napirendrõl a városatyák.

A tizennyolcas napirendi pontként a testület elé került a bölcsõdei férõhely-bõvítés ügye, amely kapcsán dr. Csákai Iván (Fidesz-KDNP) megjegyezte, úgy tûnik, az önkormányzat malmai is lassan õrölnek, ugyanis az elõterjesztés még mindig csak arról szól, hogy meg kell vizsgálni a Napraforgó Bölcsõde bõvítésének lehetõségeit és azt, hogy további férõhelyek kialakíthatók-e Kiskanizsán, a Munkácsy utca 7. szám alatt.

Húszmillió a tûzoltóknak

A képviselõk arról is döntöttek, hogy a jövõ évi költségvetésben mintegy húszmillió forintot biztosítanak a tûzoltóság újabb, a kategória-átsorolás miatt szükséges eszközbeszerzésére, melynek keretében egy új gépjármû-fecskendõt, hat gázvédõruhát és egy mentõcsónakot vásárolnak.

Elfogadta a közgyûlés a kórház ágyszám-átcsoportosításra vonatkozó javaslatát, amely némi megoldást jelenthet az ágyszám-leépítésbõl fakadó ellátási nehézségekre.

Igen, a ZALAISPÁRA

Vita alakult ki a ZALAISPA nagytérségi hulladékgazdálkodási rendszerhez kapcsolódó elõterjesztés okán. Cseresnyés Péter alpolgármester felhívta a testület figyelmét arra, hogy most még csupán arról kell dönteni, létre jön-e egy önkormányzati társulás a projekt kapcsán keletkezett vagyontárgyak üzemeltetésére? Ekkor azonban zárt ülést rendeltek el, majd tizenhét órakor sor került az elõzetesen meghirdetett közmeghallgatásra. Ezt követõen már nyílt ülésen folytatódott a napirend vitája, melynek során több ellenzéki képviselõ is szót emelt az anyag elõkészítetlensége miatt, hatástanulmányokat, költségbecsléseket hiányoltak, s azt javasolták, napolják el a döntést.

Tóth László (MSZP) azt kérte, hogy a felügyelõ bizottság elnöke, Jerausek István és a projektiroda gazdasági vezetõje részletes számításokkal vázolja fel, milyen elõnyei és hátrányai vannak a város számára a rendeletmódosításnak – erre nem került sor.
A meghívottként szóló Bali József, a majdani társulás leendõ elnöke kijelentette, hogy a rendeletmódosítás nem érinti a város díjmegállapító, illetve a szolgáltató kiválasztására vonatkozó hatáskörét. Hozzátette, mintegy kettõszázmillió forintos bevételre számítanak a rendszer mûködése során.

A nem meghívott, de jelenlévõ Horváth Balázs, a hulladékszállítási közszolgáltatásban érdekelt Saubermacher-Pannónia Kft. ügyvezetõje hozzászólásában elmondta, bárhogy is dönt a testület, ez még mindig csak egy elõzetes döntés lesz, amelynek hatályba lépéséhez 281 településnek kell egyhangú döntést hoznia az ügyben. Ehhez képest mintegy száz település vagy nem tárgyalta még a témát, vagy egyáltalán nem kívánja elfogadni az elõterjesztést. Horváth Balázs arra is figyelmeztetett, a város és a Saubermacher közötti szindikátusi szerzõdés mindkét fél számára jelent elõnyöket és kötelezettségeket is, az abban foglaltakkal szemben hozott döntés rossz üzenet nemcsak a cég, hanem a város vállalkozói számára is. Emlékeztetett arra, a térségben csaknem kilencven fõt foglalkoztatnak.

Böröcz Zoltán (MSZP) szerint a város elveszítheti ármegállapító jogkörét, mert a hulladékszállítás helyi díját megállapíthatja ugyan, de csak azt követõen, miután a szolgáltató a saját árképzése szerint kialakította a díjjavaslatokat.
Végül a testület módosításokkal elfogadta az elõterjesztést.

Támogatták a képviselõk a Magyarkanizsával aláírandó együttmûködési megállapodás megkötését is.

A szemétbõl is pénz lesz

Határozott a közgyûlés a szemétlerakón keletkezõ biogáz hasznosításának elõkészítésérõl, s úgy döntöttek, az öt ajánlattevõ közül a pénzügyi és a városüzemeltetési bizottság közös ülésén választják ki azt, aki megvalósíthatja a beruházást. Röst János (SZDSZ) javaslatára a majdani szerzõdésbe belekerül egy olyan passzus is, amely révén a beruházónak garantálnia kell, hogy ha a keletkezõ energiamenynyiségre vonatkozó számításai a késõbbiekben megalapozatlannak bizonyulnak, minimálisan akkor is kell egy bizonyos összeget fizetnie az önkormányzat részére.

Lehetne húsz új parkoló

Balogh László a Bicsák Miklós javaslatára a testület elé kerülõ, egy Berzsenyi utcai ingatlan megvásárlásához szükséges átminõsítéssel kapcsolatos elõterjesztés okán egy javaslatot fogalmazott meg. Az elõterjesztés során az egyik lakó megvásárolna egy kisebb területet garázs céljára, ám mint kiderült, ez nem lehetséges, ezért a testület nem is támogatta az elõterjesztést. Ugyanis az átalakítást a város rendezési terve nem teszi lehetõvé, másrészt egy, a törekvést támogató döntés méltatlan lenne a többi, hasonló problémával küszködõ Berzsenyi utca lakóival szemben. Balogh László ennek kapcsán vetette fel annak lehetõségét, hogy a lakótelep északi részén húsz újabb parkolóhelyet lehetne kialakítani, a problémák mérséklésére.

Szívügy a Bányász-pálya

Tárgyalták a képviselõk Bárdosi Gábor és Tóth László önálló, a Bányász-pálya megvásárlására vonatkozó indítványát is. Cseresnyés Péter alpolgármester ennek kapcsán elmondta, hogy Marton István polgármester lassan már egy éve tárgyal az ügyben a tulajdonos e.on-nal, s várhatóan az év végéig pont kerülhet a folyamat végére, mert mindenki számára nyilvánvaló, hogy a sportkomplexumra szüksége van a városnak.

(A bizottsági ülésekrõl készült anyagainkat külön cikkben olvashatják)

Horváth Attila



2007-09-28 10:18:50


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül