Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57262209    








Honlapkeszites

A békéltetõ szerepérõl
Második elõadásához érkezett az Érdekvédelmi Szövetség Zala Megyei Fogyasztóvédelmi Szervezete és a Társadalmi Egyesülések Szövetsége (TESZ) által közösen szervezett sorozat, melyet ismét a Zala Megyei Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szervezetének irodájában, a Petõfi Sándor utca 5. szám alatt hallgathattak meg az érdeklõdõk. Ezúttal dr. Jagasics József, a Zala Megyei Békéltetõ Testület elnöke a szervezet tevékenységérõl és a gyakori panaszokról beszélt.

A Testület hatáskörei közé tartozik, hogy panasz esetén vizsgálja és értékeli az áruk és a szolgáltatások minõségét, valamint elbírálja a szerzõdések jogosságát. Illetékességi területként Zala megye tartozik hozzá, ez azt jelenti, hogy panasszal a megye területén állandó lakcímmel rendelkezõk fordulhatnak a Békéltetõ Testülethez, illetve azok, akik birtokában a megye területén megkötött szerzõdés van.

Békéltetõ testületi eljárás elindításához egy írásos beadványra van szükség, ehhez adnak egy formanyomtatványt, melyet ki kell tölteni. A Testület 30 napon belül érdemi határozatot hoz, mely jogerõs ítéletnek számít, a vállalkozónak teljesítenie kell az abban foglaltakat. Ha ezt nem teszik meg, nyilvánosságra hozzák az esetet, s az érintettek „feketelistára” kerülnek. Viszont a bírálók nem csak a fogyasztó indokait veszik figyelembe, hanem azt is, milyen érveket hoznak fel a szolgáltatók – objektíven és pártatlanul kell dönteni, mondta Jagasics József.
Az eseteket tekintve, a leggyakrabban az építõiparban történnek minõségi hibák, például a nyílászárók cseréje során nem megfelelõ a kivitelezés, kimaradnak bizonyos részek, vagy a hõszigeteléssel, a tetõszigeteléssel akadnak problémák. Ilyen esetekben döntõ szerepe van a helyszíni szemlének és a pártatlan, hozzáértõ szakmai megítélésének.
Az elõadó felhívta a figyelmet a szerzõdések megkötésére is: minden apró betûs részt el kell olvasni, többször végiggondolni, mielõtt bármit aláírnánk. Kevesen tudják, hogy bármelyik fél 8 munkanapon belül elállhat a szerzõdéskötéstõl – ezt egy kormányrendelet biztosítja –, s ez esetben az oly’ sok gondot okozó elõleget és foglalót is vissza kell fizetni. A nyolc munkanapon túl a foglaló is elveszik. Fontos momentumként említette az elnök, hogy az elállás tényét tértivevényes levélben kell közölni a másik féllel, mivel per esetén ez bizonyító erejû. Gyakori az az eset, amikor a szerzõdés nem írásban történik, ilyenkor sokkal nehezebb a döntéshozatal.
A következõ elõadást március 10-én Horváth Miklós, a TESZ ügyvezetõ elnöke fogja tartani. További, a témával kapcsolatos információkat pedig a www.tesz-rszfk.hu weboldalon olvashatnak.
S.E.


2009-02-26 11:04:29


További hírek:


KÖZÉLET ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül