Más struktúra mentén mûködik a jövõben a nagykanizsai Demokratikus Kerekasztal, a „DEKA” – fogalmazódott meg a szervezõdés pénteki eseményén, a Medgyaszay Házban. Egyúttal azt is bejelentették, szerdán, azaz február 11-én, a múltkorihoz hasonló tüntetést szerveznek a kanizsai kórház elé.
A megjelenteket a kanizsai DEKA szervezet nevében Tar Mihály köszöntötte. Egyúttal bejelentette a jövõ szerdára tervezett tüntetést. Majd a rendezvény meghívott vendége, a Demokratikus Kerekasztal alapító-ötletgazdája, Lovas Zoltán (DK-hoz és a baloldali összefogáshoz köthetõ, egykori Magyar Hírlapos) újságíró kapott szót. Kötetlen beszélgetés keretében bemutatta közösségüket, amit „nyolcszárnyú, hatlábú csodalóként” aposztrofált.
- Nem vagyunk párt, és nem is leszünk. De még csak egyesület, illetve mozgalom se. Mi közösség vagyunk, Magyarország demokratizálódásáért, a szegénység ellen – fogalmazott Lovas Zoltán. Hozzátéve: elsõsorban a polgári kultúrát akarják megteremteni, ám mindenhonnét kapnak hideget-meleget.
Arra is felhívta a figyelmet szavaival, hogy a szétforgácsolt politikai erõknek össze kellene fogniuk, és a „szétszórt” tüntetéseknél tovább kell gondolniuk a dolgokat.
- Mi sem akarjuk a kialakuló diktatúrát, amit az egyszemélyes fáraó-fasiszta Fidesz békemenetes párt okoz. Nemzeti tragédia szélén toporgunk – hangsúlyozta Lovas. Azt is, a kérdés már csak az, mikor lesz "neonáci diktatúra”.
- Elsõsorban reformok kellene, hiszen jelenleg a közéleti pöcegödörbe behajított gumicsontot rágja mindenki – állította. Úgy folytatta, „most csak a bablevest ehetünk az étlapról” – utalt a Fidesz kormányzatra, ám elmondása alapján „minden rendes étlapon többféle” választék szerepel. Ezt kellene országon belül is megteremteni. Késõbbiekben egyébként azt is kérdésként tette fel, mi lesz a Fidesz helyén, ha az „megy”.
Elmondta, a szavazóknak „épeszû” alternatívák kellenének.
- A DEKA a haladóbb Magyarország vízióját képviseli – szögezte le a közösség alapítója.
Elhangzott még, hogy több vidéki városban – így Kanizsán is – „szépen lassan” kialakul a DEKA. A közösségek létrejöttét Lovas szerint az emberek igénylik is, a „szabadság, egyenlõség, testvériség” jegyében. Éppen ezért a DEKA kezdeményezõi úgy gondolják, nem szükséges ehhez engedélyt, jóváhagyást kérniük senkitõl. Egyúttal buzdította is azokat, akik egyelõre nem tagjai egy DEKA-nak sem, lépjenek be, ha változást akarnak, akár „szûkebb pátriájukban”. A helyi közösségek ugyanis lehetõséget nyújthatnak a közvetlen környezetben felmerülõ problémák megoldására. A pénteki kanizsai DEKA rendezvényen egyébként – a sajtó képviselõivel együtt – 25-en vettek részt. Jobbára olyan „régi” arcokkal lehetett találkozni, akik rendszeresen részt vesznek a helyi ellenzéki politikai eseményeken, továbbá a Nagykanizsai Demokratikus Kerekasztal által szervezett rendezvényeken.
Sz.Zs.
POLITIKA ROVAT >>>