Évadonként hat elõadást tûz mûsorra a zalaegerszegi Griff Bábszínház, a társulat új igazgatója a hagyományok, a modulrendszer folytatása mellett a szakmai színvonalat is növelné az elkövetkezõ öt esztendõben.
Szûcs István, a Griff Bábszínház február 15-tõl kinevezett igazgatója az MTI-nek elmondta: az évadok mûsortervét a volt igazgató, Pinczés István által bevezetett modulrendszerszerû tematika szerint állítják össze. A tervek szerint minden évadban hat bérletes elõadást mutatnak be: a repertoárban lesz népmese és mûmese, zenés bábszínházi produkció és õsbemutató - ismertette.
Évadonként egy-egy kortárs szerzõt is felkérnek, hogy kifejezetten a Griff Bábszínháznak írja meg legújabb darabját. A tradíció szerint folytatódik a karácsonyi ünnepkörhöz kötõdõ elõadások sora is, egy másik bábszínpadi bemutató pedig mondákra, mítoszokra, különbözõ népek meséjére épül. Része lesz a mûsortervnek a mozgásszínházi, táncos, zenés bábszínházi produkció is.
Az igazgató szerint a legfõbb cél, hogy megfeleljen a bábszínház a zalaegerszegi és a Zala megyei közönség elvárásainak, ezért olyan elõadásokat kell színpadra állítaniuk, amit elfogadnak, szeretnek a helyi nézõk. Emellett szükség van szakmai fejlõdésre is, hogy a Griff még jobban "bekerüljön az országos vérkerengésbe", ezért minõségi elõadásokat kell létrehozni, amelyekkel nívós bábszínházi fesztiválokon is meg tudnak jelenni - hangsúlyozta.
Hozzáfûzte: a darabok nagy részét bábos vendégrendezõk állítják majd színpadra, az elkövetkezendõ öt évben pedig mûvészeti vezetõvel, tanácsadóval közösen végzik a szakmai munkát.
Szólt arról is, hogy szervezeti átalakítást tervez és valószínûleg a társulaton belül is lesz személyi változás. Indoklásként elmondta, hogy kiemelt színházként 2018 után csak akkor részesülhetnek állami támogatásban, ha a bábszínészek 60 százaléka szakirányú felsõfokú végzettséggel rendelkezik. A feltételeket viszont csak úgy tudják teljesíteni - a társulat hét tagja közül jelenleg csak egy bábszínésznek van megfelelõ végzettsége - ha a szakképesítések megszerzése mellett megfelelõ végzettséggel rendelkezõ bábszínészeket is szerzõdtetnek - mondta, hozzátéve, hogy a társulat tagjainak képzését a nagy elõadásszám is megnehezíti.
A 2013/2014-es évadban 254 elõadást játszott a Griff, ebbõl csaknem félszáz tájelõadás volt. Idén az elõadások száma várhatóan eléri a 270-et és növekedett a tájelõadások száma is. Fõként zalai településeken léptek fel, de Budapestre, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy és Vas megyébe is meghívták vendégszereplésre a társulatot.
MTI - Kanizsa
KULTÚRA ROVAT >>>