A játék menete: a kódkeresés a Zalaerdõ Zrt. által kezelt erdõterületeken zajlik. A legöregebb, legszebb kocsányos tölgyek a kódok õrei. A résztvevõknek a kirándulások során kell felkeresni a honlapon található térképen bejelölt és koordinátával is megadott öreg tölgyeket (kodgyujto.zalaerdo.hu), és a fa közelében elhelyezett tábláról (táblán QR kód, mely a honlapra vezet) az adott fához tartozó kódot egy gyûjtõlapra bemásolni! A kitöltött gyûjtõlapot leadva/beküldve a kódokat ajándékokra válthatják be.
A gyûjtõlap a honlapunkról letölthetõ, de saját kezûleg is elkészíthetõ.
Az ajándékok:
3 különbözõ kód: szép színes bögre, az év fájával (és egyéb apróságok)
6 különbözõ kód: szép színes bögre, az év fájával + baseball sapka
8 különbözõ kód: az eddigi ajándékok + könyvjutalom
10 különbözõ kód: az eddigi ajándékok + esély a fõdíjra
A beváltás menete:
1. A kódlapot postai úton vagy személyesen kell eljuttatni a Zalaerdõ Zrt. címére: 8800 Nagykanizsa, Múzeum tér 6. (A borítékra: Kódgyûjtõ játék; cím, telefonos elérhetõség!)
2. A kódok ellenõrzése után az adott kódszámért kiírt ajándékot átadjuk a játékosoknak (személyesen, vagy postai úton).
Az összes kódot (10 db) begyûjtõk indulnak az év végén tartott sorsoláson, ahol egy lazítós hétvégi pihenést sorsolunk ki (az utalvány értéke 55.000 forint). Sorsolás decemberben 10-én, a játék részletei a Zalaerdõ facebook oldalán is követhetõk.
Akik szívesen megosztják velünk a kirándulás alatt a tölgyfáknál készült legjobb fotóikat (hogy másokat is inspiráljanak), és hozzájárulnak, hogy ezeket facebook oldalunkon közzé tegyük, akkor a képeket várjuk a kozjolet@zalaerdo.hu címre.
Egyéb tudnivalók, játékszabályok:
- A már beváltott kódok után a kódgyûjtés folytatható. Ilyen esetben mindig csak az adott kódszámhoz tartozó plusz ajándékok vehetõk át (Például, ha összegyûlt 3 kód, és beváltod a bögrére, akkor a beváltott kódokat kihúzzuk a lapon; de ha szeretnéd folytatni a gyûjtést, még három – természetesen az elõzõektõl különbözõ – kód összegyûjtése esetén beválthatod a sapkára, még 5 kód gyûjtése esetén a sapkára és könyvre, stb.) Egyféle ajándékot egy címre csak egyszer adunk át/postázunk.
- A játék idõtartama 2015. március 20-tól 2015 decemberéig tart.
- A gyûjtõlapok beváltása 2015-ben folyamatosan lehetséges, a végsõ beérkezési/leadási határidõ 2015. december 9.
- A fõdíj sorsolása december 10-én lesz.
- A koordinátákat használóknak: a GPS koordináta a tábla helyét jelöli, nem a fáét!
- Egy kincskeresõ kalandor (család) a kódokat egyféle ajándékra csak egyszer válthatja be!
- Csak az egyértelmûen kitöltött, javítás nélküli, helyes kódokat tartalmazó gyûjtõlapokat tudjuk elfogadni.
- A fõdíj sorsolásán egy család csak egyszer szerepelhet helyes kódokkal (10 db) kitöltött gyûjtõlappal.
- A fõdíj nyertesét 2015. december végéig értesíteni fogjuk.
- A játékban a Zalaerdõ Zrt. dolgozói és közeli hozzátartozóik nem vehetnek részt.
- A nyeremények pénzre nem válthatók át.
- Fõdíjként szabadon felhasználható utalványt adunk át, 55.000 forint értékben.
- A játékban résztvevõk hozzájárulnak a nevük közléséhez a Zalaerdõ Zrt. honlapján és facebook oldalán, így mindenkinek követhetõ, hogy hányan vannak versenyben a fõdíjért.
Szilárdság, erõ, keménység: kocsányos tölgy a 2015-ös év fafaja
A magyarság régtõl fogva ismert, tisztelt, megbecsült fafaja a kocsányos tölgy. Honfoglaló eleink még az õshazából indulva végig abban az erdõssztyepp zónában haladtak a Kárpát-medence felé, melynek jellemzõ erdõalkotó fája. Matuzsálemi élettartama, jelentõs magassága és törzsátmérõje, terebélyes koronája, vastag koronaágai miatt a kocsányos tölgy a mitológia égi isteneinek szent fája volt. Nem véletlen, hogy Linné a ’Quercus robur’ tudományos nevet adta neki, hiszen a latin kifejezés az erõsségre, keménységre, szilárdságra utal. A szakmai közönség szavazati alapján, az Országos Erdészeti Egyesület által idén 20. alkalommal megválasztott év fájának az adott évben nagyobb figyelmet szentel az erdészeti szakma és kutatás, bemutatása az erdei iskola programok és az erdészeti ismeretterjesztés kiemelt témája. Részletes információk a www.azevfaja.hu oldalon olvashatók.
A síkvidékek jellemzõ állományalkotó fafaját, a dombvidékeken és fõleg a középhegységekben már jóval ritkább kocsányos tölgyet választotta az év fafajának az Országos Erdészeti Egyesület. Mai elterjedési területe Európa java részét felöleli, az e kontinensen élõ 24 tölgyfaj közül a legnagyobb areával rendelkezik. Ezt a jelenlegi elterjedési területet az utolsó jégkorszak után kezdte el meghódítani, az Ibériai-, az Appennin- és a Balkán-félszigeteken található menedékterületekrõl észak felé a kisemlõsök (pl. mókus, pelefajok), a szajkó és vélhetõen az ember segítségével nyomult tovább. Ma teljes mértékben meghódította Nagy-Britanniát, elérte a Skandináv-félsziget déli részét, s keleten egészen az Urálig hatolt. Dél-Európában viszont a legdélibb területekrõl már hiányzik, miként a magashegységek (pl. Alpok, Kárpátok) magasabb régióiból is.
Életterében ragaszkodik az alföldekhez, mivel jelentõs hõigényét itt kapja meg. A síkvidékek hosszabb vegetációs idõszaka az, amely biztosítja számára a kellõ hõmennyiséget. A homoki, lösz- és sziki tölgyesek meghatározó fafaja, az ártéren a magyar kõrissel és a szilfajokkal alkotja a keményfás ligeterdõket, de a gyertyános-kocsányos tölgyesek és a cseres-kocsányos tölgyesek esetében is – mint ahogy a név is mutatja – állományalkotó jelleggel bír.
A kocsányos tölgy akár 40 méter magasra megnövõ fafaj, de korábban ismertek voltak olyan példányai is, amelyek magassága megközelítette az 50 métert. Törzsátmérõje szintén tekintélyes nagyságot sugall, a svédországi Kvill községben található Rumskullaeken névre keresztelt egyede 14,75 méter törzskerületû. A legidõsebb példányt pedig, amely Dániában Jægerspris Nordskov mellett található, 1500–2000 évesre becsülik.
Hazánkban nagyméretû példányai már igen megfogyatkoztak, Simonkai Lajos botanikusunk 1871-ben a Szabolcs megyei Halász (ma Nagyhalász) községben 30 méter magas, 14 méter törzskerületû kocsányos tölgyrõl számolt be, a Vas megyei Zsennye határában álló, közelmúltban elpusztult fa törzskerülete pedig 10,2 méter volt. A hédervári XV. században épült kis templom mellett díszlõ Árpád-fát tartják a legidõsebb hazai egyednek, életkorát a szakemberek 700 évre teszik, de érdekességként megemlítendõ, hogy a nép ezer évesnek mondja.
A kocsányos tölgynek jellegzetes rügy- és levélállása van. Ez azt jelenti, hogy a hajtástengelyen két fordulat megtétele után jutunk egymással fedésben lévõ rügyekhez, illetve levelekhez, miközben 5 rügyet, illetve levelet érintettünk. Ez igazán a magról kikelt egyéves egyedeknél, az ún. magoncoknál szembetûnõ, amelyeket felülrõl nézve úgy látjuk az öt levelüket, hogy azok szabályos csillagot formálnak. Ez az úgynevezett „erdészcsillag”, amely a hazai erdészek jelképévé vált.
A kocsányos tölgy egyike a legkülönfélébb módon hasznosított fafajainknak. Kemény, szívós fája a hajóépítésnek és a kádáriparnak volt fontos nyersanyaga, de hidak, zsilipek építésénél, lakóházak és kocsik, valamint asztalosipari termékek, vasúti talpfák készítésénél is fõként ezt a faanyagot alkalmazták. Fája elviseli a szárazság és nedvesség váltakozásait, földbe ásva vagy a vízben is nagyon tartós. Makkja évszázadokon keresztül fontos takarmány volt, a sertéseket õsszel és télen az erdei „túrtáplegelõkön” hizlalták fel, hogy aztán különösen ízletes szalonnájukat drága pénzért árulják. Ínséges idõkben a lombját is felhasználták állatok takarmányozására.
Az alföldi emberhez évszázadokon át szorosan kötõdõ kocsányos tölgy ma a pannon táj elsorvadó eleme. Az évszázadokkal korábbi erdõirtások, folyószabályozások és lecsapolások, a síkvidéki termõhelyek megváltoztatása természetszerû állományainak fogyását okozta, ezért sajnos alig találni már évszázados matuzsálemeket, roppant méretû óriásokat e fafajból, miként a korábbi tájhasználatot bizonyító fás legelõkbõl is alig akad már hírmondónak egy-egy terület.
Az év fája mozgalmat Magyarországon az Országos Erdészeti Egyesület 1996-ban indította útjára. Célja, hogy a hazai erdõk, õshonos fafajait mind a szakmai, mind a nagyközönség számára bemutassa, közelebb hozza. 2012 óta az Országos Erdészeti Egyesület együttmûködik az Év Fája Verseny magyarországi lebonyolításában. Az Európai Év Fája Versenyben 2015. február 1–28. között zajlik az a közönségszavazás, melynek során eldõl, hogy a tízennégy versenyzõ faegyed közül melyik nyeri el a megtisztelõ címet. A verseny során Magyarországot a tatai platánfa képviseli, amire szavazni a www.treeoftheyear.org oldalon lehet.
A 2015-ös év fafajának választott kocsányos tölgyrõl és az év fája mozgalomról bõvebben olvashat a Földmûvelésügyi Minisztérium Zöld Forrás pályázatának támogatásával létrehozott www.azevfaja.hu oldalon vagy az Országos Erdészeti Egyesület honlapján (www.oee.hu).
MAGAZIN ROVAT >>>