A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében csütörtöktõl elérhetõ két, a kis- és középvállalkozások (kkv) infokommunikációs, illetve a hátrányos helyzetû felnõttek digitális készségeinek fejlesztését segítõ pályázati kiírás; a két konstrukció a 2014-2020 közötti idõszak infokommunikációs fejlesztési programja, a Digitális Magyarország részeként jelent meg - mondta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásért felelõs államtitkára az MTI-nek.
Az Infokommunikációs motivációs, szemléletformáló és kompetencia fejlesztõ program kkv-knak címû kiemelt projekt felhívás, valamint a hátrányos helyzetû felnõttek digitális készségeinek fejlesztését célzó kiemelt projekt felhívás kerete összesen 11 milliárd forint - hívta fel a figyelmet az államtitkár.
A kkv-kat segítõ konstrukció az elektronikus gazdasághoz történõ csatlakozás növelését tûzi ki célul, a felhívás keretösszege 2 milliárd forint a következõ két évben.
A konstrukció révén a hazai kkv-k motivációs és képzettségi akadályai csökkennek, így képesek lesznek lépést tartani a kor technikai elvárásaival, tovább nõ a versenyképességük, piacon maradási esélyük, valamint erõsödik munkahelyteremtõ- és megtartó képességük - hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve, hogy a most megjelent kiemelt projekt segítségével a kormány két év alatt közvetetten 3000 kedvezményezettet kíván elérni.
A hátrányos helyzetû felnõttek digitális készségeinek fejlesztését célzó kiemelt projekt felhívásról Rákossy Balázs elmondta: olyan infokommunikációs fejlesztési programról van szó a Digitális Magyarország keretében, amilyen léptékû fejlesztésekre Magyarországon még nem volt példa. A mintegy 9 milliárd forint keretösszegû pályázat eredményeképpen százezer állampolgár csatlakozhat a digitálisan írástudók táborához.
Kiemelte azt is, hogy az újonnan létrejövõ munkahelyek jelentõs többségében már kötelezõen elvárt az infokommunikációs eszközök készségszintû használata, a munkavállalók elhelyezkedési esélyeit tehát alapvetõen befolyásolja, hogy vannak-e megfelelõ infokommunikációs ismereteik.
A meghirdetett konstrukció alapvetõ célja az egyik legfontosabb munkaerõ-piaci követelmény, a digitális alapkészségek fejlesztése.
A felnõttképzési program egyebek mellett segíti a résztvevõk digitális szemléletformálását és írástudásának növelését, ösztönzi a közösségi internetszolgáltató helyek használatát, valamint az e-közigazgatás és az e-közszolgáltatások igénybevételét.
Rákossy Balázs felidézte, a Digitális Magyarország olyan komplex kormányzati program, amely a teljes hazai digitális környezet fejlesztését tûzte ki célul.
A program megvalósítása révén 2018-ra minden háztartásban elérhetõvé válik a legalább másodpercenként 30 megabit (Mbit/s) sávszélességû internet-hozzáférés, növekszik az állam által nyújtott elektronikus közszolgáltatások száma, a digitális írástudás elterjedésével nõ az állampolgárok egyéni életminõsége, míg a digitális gazdaság kiszélesítésével jelentõsen nõ az ország versenyképessége is - hangsúlyozta az államtitkár.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>