Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van. Látogatók száma : 57485073 |
||||||||||
|
Toborozták a Nagykanizsai Javítóintézet leendõ munkavállalóit ![]() Izgalmas heteken vannak túl az Emberi Erõforrások Minisztériuma Nagykanizsai Javítóintézetébe pályázó, leendõ munkavállalók, de úgyszintén a Debreceni Javítóintézet felvételi eljárást bonyolító szakmai bizottsága is. Április utolsó napjaiban már a tagintézmény-vezetõ válogatásig jutott Magyari László, a debreceni intézmény igazgatója által vezetett szakértõi gárda, amelyben helyet kaptak az aszódi, a fõvárosi Szõlõ utcai és a rákospalotai javító-nevelõ intézetek vezetõi, munkatársai is. Magyari László elmondta, hogy nem lesz egyszerû dolguk, ugyanis számos, alkalmasnak tûnõ pályázóval beszélgettek az elmúlt hetek során.
A toborzónap, 2015. március 20.
A megjelenteket Oláh Péter igazgatóhelyettes köszöntötte, majd részletesen beszámolt a pályáztatási eljárás lefolyásáról, állomásairól. Kiemelte, hogy a lehetõ legpontosabban jelölték meg, mely munkakörökre, milyen képesítésû munkavállalók jelentkezését várják.
Nagy Kálmán tájékoztatása után Antal Gábor, a Debreceni Javítóintézet utógondozója a leendõ munkavállalók kiválasztási eljárásáról beszélt. Kifejtette, hogy az ötlépcsõs kiválogatási eljárás során, a Debreceni Javítóintézet speciálisan erre a célra létrehozott szakmai bizottsága választja majd ki a pályázók közül az egyes munkakörökre legalkalmasabbakat.
Pályázók…
– Lesz nappalos és éjszakás gyermekfelügyelet is – magyarázza Lajos. – A nappalosok déltõl, este nyolcig vigyáznak, majd az éjszakások következnek, reggel 8 óráig. A gyermekfelügyelõk állandóan az adott részleg – egyenként több körlettel is rendelkezõ javítós, vagy az elõzetes letartóztatott egység,– körleteinek tucatnyi fiataljával vannak: felügyelik õket az ebédlõbe, a délutáni kézmûves foglalkozásokra, vagy akár a sportpályára menet. Részt vesznek az életükben, irányítják azt, és tulajdonképpen példát is mutatnak nekik, nevelik õket. Ez tetszett meg nekem is. Van érettségi, illetve személy- és vagyonõr vizsgám is, valamint évekig küzdõsportoltam. Egyáltalán nem félek, és remélem, felvételt nyerek az intézetbe. Biztos munkahelynek ígérkezik, ahol végre lehet majd tervezni a családom jövõjét.
Timár Lívia jelenleg a Városi Háziorvosi Ügyeleti Szolgálat munkatársa, és a javítóintézetbeli, ápolói munkakört pályázta meg. Kérdésemre elmondta, évekig dolgozott a Budapesti Fegyház és Börtönben, így egyáltalán nem fél a „javítós” gyerekektõl. A jobb fizetés és munkakörülmények, valamint a tervezhetõbb idõbeosztás miatt szeretne felvételt nyerni az intézménybe, hiszen nemcsak ápolónõ, hanem családanya is.
Végül néhány mondatban a magyar javítóintézetekrõl…
– Ha a javítóintézetek helyét próbáljuk meghatározni a gyermekvédelmi intézmények rendszerében, akkor elmondhatjuk, hogy a javítóintézet a gyermekvédelmi intézményrendszer része, annak határterületén helyezkedik el. Mûködését, összetett feladatrendszerét meghatározza, hogy feladatellátása során a büntetõeljárás és büntetõ intézkedések szabályainak betartatása mellett legfontosabb célkitûzése a reszocializációs nevelés, s ezt a célt szolgálják a nevelésben alkalmazott pedagógiai és pszichológiai eszközök és módszerek – hangsúlyozta Oláh Péter. A Nagykanizsai Javítóintézet az ügyészség és bíróság által elõzetes letartóztatásba helyezett vagy a bíróság által javítóintézeti nevelésre utalt fiatalkorúakat fogadja be l2-21 éves korig, valamint utógondozói ellátást biztosít. A fiatalkorúak sikeres társadalmi beilleszkedése csak akkor tûnik reálisnak, ha kezelik, enyhítik, kompenzálják azokat a diszfunkciókat, amelyek a bûnelkövetéshez vezettek. A javítóintézeti nevelés a családi nevelést, mikro- és makro környezeti szocializációs hiányokat teljes mértékben nem pótolja, azok negatív hatásán igyekszik enyhíteni, kompenzálni, pozitív hatásain pedig tovább erõsíteni. Ugyanakkor a reszocializáció érdekében, a fiatal törvényes képviselõjével, családjával, gondozási helyével, szabadulását követõ várható tartózkodási környezetével – a lehetõségekhez mérten – a legnagyobb mértékben együtt kell mûködni és nevezetteket a fiatal fejlesztésébe bevonni.
- A reszociálizációs esélyek növelése szempontjából kiemelkedõen fontos a fiatalok személyiségének korrekciója, komplex fejlesztése, pszichés állapotuk javítása, alkalmazkodási zavaraiknak enyhítése többek között pozitív minták és tapasztalatok nyújtásával, a kívánatos szokások kialakításával, családi konzultációkkal, oktatással, képzésekkel, a hagyományok és nemzetiségi kulturális értékek ápolásával, tehetséggondozással. Az elébb említett célokat az intézetbe kerülõ fiatalok életkorához, mentális és pszichés, valamint egészségi állapotához igazított pedagógiai módszerek alkalmazásával – a gyermeki és személyiségjogok biztosítása, a humanizált igazságszolgáltatás, a bûnismétlés megelõzése érdekében kifejtett tevékenység, a droghasználat, mint gyakori elkövetési- és egyéb okok kezelése mentén – kívánjuk megvalósítani. Hatékony együttmûködésre kell törekedni a gyermekvédelmi rendszerrel, a célok elérése érdekében igénybe kell venni a gyám, a pártfogó, a szociális – karitatív - öntevékeny szervezetek segítségét. Az õrzésbiztonság érdekében pedig – szükség esetén – ki kell alakítani a büntetés-végrehajtási intézményekkel való együttmûködés lehetõségeit.
Végezetül Oláh Péter elmondta, hogy az 1/2015. (I. 14.) EMMI rendeletben megfogalmazott feladatok jelentõs részben azonosak, kisebb részben pedig eltérnek az elõzetes letartóztatás, illetve a javítóintézeti nevelés esetében. A nevelés célját, módszereit tekintve ugyanakkor ez az eltérés alapvetõen csak a nevelés–fejlesztés tervezhetõsége, tervezése, idõtartama és a folyamatszervezés tekintetében mutatkozik meg. Dr. Papp Attila
KRÓNIKA ROVAT >>> |
FRISS HÍREK
15:22 - Indul a Filmklub
11:44 - Évadkezdés a Hölgyklubban
09:52 - A csonthéjba zárt egészség
05:10 - Emlékül
05:05 - Idõsek sportnapja
04:39 - Fókuszban a madarak
16:16 - Ünnepi program - Október 6.
14:52 - Figyelem! Idõpontváltozás!
|