Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van. Látogatók száma : 57488640 |
||||||||||
|
Határokon túl… ![]() Sok magyarban felmerül a kérdés, hogy a megszerzett szakmával mihez is kezdjen. Sok a jó szakember Magyarországon, de a fizetések – valljuk be – nem mindig vonzóak. Egy az iskolából frissen kikerült fiatal számára, aki hirtelen meg akarná váltani a világot, pedig fõleg nem azok. Folyton keressük a lehetõségeket, a szebb, nyugodtabb jövõ lehetõségét. Igyekszünk, hogy be legyenek fizetve a számlák, törlesszük a felvett hiteleket, minden nap legyen valami az asztalon, elvétve még egy pár napos nyaralás is beleférjen, hogy kipihenjük az egész éves hajtást, felszabaduljunk a stressz alól. Vannak, akik túlórákkal, mások másodállásokkal próbálkoznak az érvényesüléssel. Vannak viszont, akik a külföldi munkavállalást választották, ami az ezredforduló környékén lett „divatos”. Dolgozni és pénzt keresni kívánó magyarok a világ több pontján is fellelhetõk. A távolság nem számít, ha a pénzkeresés, a megélhetés a cél. De valóban nem számít? Az ALPOK SZÍVÉBEN…
Mi volt a munkátok, mielõtt Olaszországban sikerült „kikötnötök”? – Márti üzletkötõ volt egy hetente megjelenõ, reklámanyagokkal foglalkozó újságnál, én pedig pincérkedtem – kezdi Péter. – Ez a külföldi ajánlat elég hirtelen jött, szinte az egyik napról a másikra. Feleségemmel és a leányommal voltunk kint, mint turisták azon a helyen, ahol most élünk. Akkor még nem sejtettem, hogy alig egy év múlva már én is itt dolgozom. Egyszer csak csörgött a telefonom, hogy volna egy állás, a jövõ héten kéne kezdeni – meséli történetüket. – Konyhai kisegítõt kerestek egy étterembe, és az volt benne a vonzó, hogy magyarokkal lehetett dolgozni, és a szálláson is csak õk voltak. Nagyon jellemzõ a külföldi vendéglátós munkáltatókra, hogy nem is konyhai kisegítõt, hanem inkább másodszakácsot keresnek: azt hiszem három nap múlva finoman, de elküldtek… Akkor azonnal hazajöttem volna. – Erre azt mondtam neki, hogy nem kell rögtön feladni, hogyha úgy is ott van, próbáljon meg keresni valami mást – vág közbe Márti. – Sokan segítettek a kint élõk közül, így alig egy hét múlva újra volt állásom, sõt az elsõ "munkahelyemen" lévõ szálláson is maradhattam. – fejezi be Péter. Hol éltek pontosan? – Észak-Olaszországban, Alto Adige, Dél-Tirol tartományban. A csizma szárának legtetején. Azon belül Bolzano városában – magyarázza Péter, miközben egy Olaszország térképen mutogat nekem, a Skype kameráján keresztül. – Dél-Tirolról tudni kell, hogy a Monarchia része volt az elsõ világháború elõtt, jelenleg a lakosság 62%-a német ajkú. Bolzano – németül Bozen – nem tipikus olasz városka, itt keveredik a német precizitás az olaszos könnyedséggel. Ahhoz, hogy igazán boldogulj, tudni kell németül és olaszul is beszélni. Ez a terület háromnyelvû, az olasz mellett a német és a ladin is hivatalos nyelv – egészíti ki Márti.
Sosem hallottam a ladin nyelv létezésérõl, ezért keresgéltem, hisz Google a barátom…
Mióta éltek Bolzano-ban? – Én tizenegy éve jöttem ki elõször a családot hátrahagyva. Az elsõ években csak szezonszerzõdésem volt, értsd: Húsvéttól - október közepéig voltam alkalmazva. Volt úgy, hogy mikor hazajöttem, a téli hónapokra elmentem egy hipermarketbe éjszakai árufeltöltõnek – mondja Péter. – Aztán sikerült éves állást szereznem kint, találtam a munkahelyemhez közel egy kiadó albérletet is, így jöhetett utánam a családom. A lányom ide járt már gimnáziumba is.
A házaspár elmondta, hogy mindketten a gasztronómiában helyezkedtek el, felszolgálóként dolgoznak jelenleg, lányuk pedig a trieszti egyetem elsõ éves hallgatója, orosz-portugál-német tolmács szakon, mindezt olaszul tanulja, amire joggal nagyon büszkék. A tolmács szak elvégzése 3+2 évet vesz majd igénybe, amibõl az utolsó 2 év a mesterkurzust jelenti.
– Megéri - e? – kérdez vissza Peti. – Ez egy összetett kérdés, lehetetlen egyértelmû igennel, vagy nemmel felelni. Anyagilag mindenképpen, de rengeteg lemondással is jár, hiszen otthon marad minden barát, családtag, élõ és holt ismerõsöd egyaránt. – Ez a legnehezebb kérdés – veszi át a szót a feleség. – Jól lehet keresni, de ehhez heti kb. 50 órát dolgozunk, nincsenek ünnepnapok, sem hosszú hétvége, tavaly 11 hónapot dolgoztam szabadság nélkül. Úgy nagyon megéri, ha egy szállodában dolgozol, ahol adnak szállást, étkezést, nincs különösebb költséged, de akkor meg nincs normális életed. Ha lakást bérelsz, az pedig nagyon drága. Viszont valamennyit lehet félretenni, bár mi gazdagok sosem leszünk. A lányunknak mindenképpen megéri, az anyanyelve mellett németül és olaszul is tökéletesen beszél, bárhova kerül a világban, neki már nem lesznek nyelvi akadályai. Tervezitek-e valamikor a hazaköltözést? Hiányzik- e Magyarország? – Nos, míg a nagyleány egyetemista, ami még kb. 4 év, addig biztosan nem, de beszéltünk már róla a párommal – szögezi le Péter. – Elõbb-utóbb haza kellene térnünk, de úgy érzem, ez nem a közeljövõben várható. Viszont Nagykanizsán van egy lakásunk, ami olyan, mint egy sziget, amire bármikor visszaúszhatunk, ha úgy adódna. A tapasztalatom szerint az olaszok befogadó nemzet, kevés kivételtõl eltekintve nem ért semmilyen negatív diszkrimináció azzal, hogy idejöttem és elveszem valakinek a munkáját. Viszont érezhetõen nõ az illegális bevándorlókkal kapcsolatos ellenszenv, valami megoldást kellene erre is találni mihamarabb. – Majd ha nyugdíjasok leszünk, mi hazamegyünk mindenképp, de a lányunk már nem fog – teszi hozzá Márta. – Az elején nagyon hiányzott az otthon. Volt, hogy Mártival utaztunk Budapestre az egyik szabadságunk alkalmával – veszi vissza szót Péter. – Az M7-es autópályáról csodálatos kilátás nyílt a Balatonra, illetve a Badacsony hegyre, nejem meg is könnyezte. De a kérdésedre a válasz az, hogy évrõl-évre egyre kevésbé hiányzik – mondja elgondolkodva. – Csak megerõsíteni tudom, amit Péter mondott, nekem is egyre kevésbé hiányzik – szól közbe Márta. – Persze eleinte nagyon rossz volt, pedig akkor még elég sûrûn jártam haza.
A LA MANCHE CSATORNA TÚLOLDALÁN…
Egy fiatal lányt faggattam, aki már az Egyesült Királyság elõtt, Németországban és Franciaországban is dolgozott, de mindig is az angol nyelvterülethez húzott a szíve. Anita 25 éves, de már öt éve járja a világot, kihasznál minden útjába esõ lehetõséget. Bátorságra vall, hogy ekkora utat tettél meg a munkádért. Miért vállaltad ezt? – Az anyagi biztonság és az elõrébb jutás miatt. Nem láttam más kiutat annak idején, és kis koromtól fogva azt hajtogattam a családomnak, hogy én külföldön fogok élni, dolgozni, keresem majd a sok pénzt nekik – meséli mosolyogva Anita. Jelenlegi lakhelyed az Egyesült Királyság. Kifejtenéd, hogy hol is élsz pontosan? – Lytchett Matravers-ben élek. Ez egy kis falu, a Bournemouth-i tengerparthoz közel. Sok gyermekes család él ezen a környéken, úgyhogy nagyon gyermekbarát a környezet. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint ahogy Nagykanizsához kapcsolódik Palin. Itt ez év január közepe óta vagyok, egy kis otthoni feltöltõdés és egy németországi kitérõ után – magyarázza Anita.
Jelenleg mivel foglalkozol? Mi a munkád?
– Mielõtt elhagytam volna Magyarországot, két munkahelyen dolgoztam egyszerre, mint pultos. Mellette esti érettségire jártam. Kemény idõszak volt. Terveztem a fõiskolát, de sajnos financiális okok miatt ez nem sikerült. Inkább vettem egy oda-vissza jegyet Londonba, amibõl csak oda lett, és majd aztán, 1 év múlva vissza – mosolygott sokatmondóan. Anita azt mesélte nekem, hogy több országban is dolgozott ezelõtt. Elõször Londonban volt takarítónõ, egy 5 csillagos szállodában. Aztán saláta séf a „Soho” negyedben, a The Balance nevû helyen, ami egy elég nívós étterem London belvárosában. Ezután recepciós lett, mikor a nyelv már egész jól ment. Anglia után Németországba utazott, itt „au pair”- ként dolgozott. Majd Franciaország következett, szintén gyermekfelügyelet. Aztán újra UK. Most „live in Nanny” a hivatalos munkaköre. A lényege ugyanúgy a gyermekfelügyelet. Mit gondolsz., szerinted megéri külföldön dolgozni? – Határozottan meg! Megismerni rengeteg szokást, kultúrát, ételt, sokféle embert. Barátokat szerezni a világ minden pontjáról hatalmas élmény számomra – hangsúlyozta. Mit csinálsz akkor, amikor nem vigyázol egy kisgyerekre sem? – Sokat utazom, sok országban szereztem már barátokat. Ha nem utazom, akkor vásárlással, zenehallgatással, olvasással telnek a szabad perceim. De természetesen egy külföldön dolgozó ember legfontosabb szabadidõs programja, a „Skype” az otthoniakkal. Ez nagyon sok erõt ad ahhoz, hogy kitartsak – sóhajtott egy nagyot Anita.
– Nagyon sok minden. Természetesen a családom, a szeretteim, a barátaim. Sok emlék fûz Magyarországhoz. A levegõ és a táj is más otthon. Az ország szépsége hiányzik – mondta kicsit szomorúan. Kíváncsi voltam végül, hogy tervezi- e a hazaköltözést. Ez a kérdés volt a legkényesebb Anita számára. Nem tudott egyértelmû választ adni. Szívesen hazajönne, de csak akkor, ha esetleg változna itthon a megélhetés, illetve az emberek egymáshoz való viszonya – mondja õ. De addig is, csak látogatóba fogja átlépni az országhatárt: ezt mondta el nekem búcsúzóul a fiatal lány. Szerintem manapság a megélhetés a fõ célja a kivándorlásnak. De ahogy a válaszadóim szavait és reakcióit figyeltem a feltett kérdéseknél, úgy látom és érzem, hogy az a bizonyos honvágy dolgozik bennük. Ha kicsit alább is hagy egy idõ után, akkor is a szülõföldjük marad Magyarország, és ezt sosem fogják – mert nem is tudják – figyelmen kívül hagyni. Ahogy én is, úgy õk is remélik azt, hogy a magyar munkaviszonyok és lehetõségek idõvel kecsegtetõbbé válnak a mostaninál, és sokan, akik az elmúlt másfél évtizedben elmentek, majd idõvel hazatérnek. Szever Viktória
MAGAZIN ROVAT >>> |
FRISS HÍREK
15:22 - Indul a Filmklub
11:44 - Évadkezdés a Hölgyklubban
09:52 - A csonthéjba zárt egészség
05:10 - Emlékül
05:05 - Idõsek sportnapja
04:39 - Fókuszban a madarak
16:16 - Ünnepi program - Október 6.
14:52 - Figyelem! Idõpontváltozás!
|