Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57263257    








Honlapkeszites

Idõsügyi jelzõrendszerre van szükség

Magyarországon idõsügyi jelzõrendszer kialakítására van szükség, amelynek a jogszabályi kereteit a szociális törvényben kell lefektetni, annak módosításakor - hangoztatta Jeneiné Rubovszky Csilla, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) idõsek szociális alapszolgáltatásainak infokommunikációs fejlesztésért felelõs miniszteri biztosa Szombathelyen.


A szociális hét elnevezésû rendezvénysorozat elõadásában a miniszteri biztos hangsúlyozta: Magyarországon több mint 475 ezer 80 évesnél idõsebb ember él, 2050-ig várhatóan a lakosság 26 százaléka lesz 65 évesnél idõsebb, ami nagyon komoly kihívást jelent az egészségügy, a nyugdíjrendszer és a szociális ellátórendszer számára.
Hozzátette: 2012-ben 132 ezer szépkorú - 80 évnél idõsebb - ember igényelt valamilyen segítséget a szociális ellátórendszertõl, egy év alatt 62 ezerrel nõtt a számuk, és ez a tendencia tovább tart.
Elmondta, a Segítõ kezek elnevezésû modellprogram keretében - amelybe Budapest belvárosa és Kisvárda mellett Szombathely is bekapcsolódott - azt vizsgálták, hogyan lehetne úgy segítséget nyújtani az idõseknek, hogy azok az életminõségüket megõrizve minél tovább a megszokott környezetükben, az otthonukban maradhassanak, de ne érezzék úgy, hogy magukra hagyták õket.
Jeneiné Rubovszky Csilla elõadásában, amelyet szociális területen dolgozó szakemberek elõtt tartott, úgy fogalmazott: a program során elkészített országos hatástanulmányból az derült ki, hogy az idõsek számára a fizikai és a szellemi hanyatlás, az életkor elõre haladásával együtt járó betegségek, az elesettség, a családtagoktól és a segítõktõl való függés, az idõskori depresszió mellett a magány jelenti a legnagyobb problémát.
Kitért arra, javíthatna a szépkorúak életminõségén, ha minél szélesebb körben elsajátítanák az internet és a Skype, valamint az okostelefon használatát, illetve az is, ha egy olyan vészjelzõ karperecet hordhatnának, amelynek segítségével nemcsak orvosi vagy rendõri segítséget kérhetnének, hanem az folyamatosan mérné a vérnyomásukat is, így még azelõtt vészjelzést adna le, hogy a rosszullét bekövetkezik.
A miniszteri biztos elmondta: a Segítõ Kezek programba közfoglalkoztatottakat és önkéntes közösségi szolgálatot teljesítõ diákokat vontak be.
Tapasztalataik szerint nagyon gyorsan képesek megtanítani az idõseket az informatikai eszközök alapvetõ használatára - mondta.
Szólt arról is, hogy az infokommunikációs eszközöket nem szociális rászorultság, hanem életkor alapján ingyenesen biztosítják a modellprogramba bekapcsolódó idõsek számára.

MTI - Kanizsa



2015-05-10 06:50:00


További hírek:


KÖZÉRDEK ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül