
A Kanizsai Dorottya Kórház a térség kiemelt egészségügyi központja. Mûködésének célja, hogy magas színvonalú, hatékony, kulturált egynapos sebészeti, járó- és fekvõbeteg-ellátást nyújtson minden beteg számára. A kórház csatlakozott a Richter Egészségváros Programhoz, amely a prevenció és egészségmegõrzés jegyében május 16-án kerül megrendezésre az Erzsébet téren. A nagykanizsai lakosok részvételükkel nem csak saját egészségük megõrzéséért tehetnek, aktivitásukkal hozzájárulnak a Richter Gedeon Nyrt. által a Kanizsai Dorottya Kórház számára felajánlott 2 millió forintos adományalap növeléséhez. Az adományalapot a résztvevõk minden egészségügyi szûrésért, tanácsadásért, programon való részvételért járó adományponttal növelni tudják, hiszen a Richter pontonként 300 ft-tal megemeli az adományalap összegét.
– A Kanizsai Dorottya Kórház alapítását 1769-re datálják. A nagy múltra visszatekintõ intézmény 246 éves fennállásával nem csak Nagykanizsa, de a térség meghatározó egészségügyi intézménye. Hány embert lát el a kórház, melyek az intézményhez tartozó ellátási területek?
– Nagykanizsa megyei jogú város, 50 ezer lakossal, ellátási területünkhöz további 50-100 ezer ember tartozik. Az intézmény jelenleg 490 ágyon mûködik, melybõl 348 az aktív ágyak száma. Az alapszakmákon kívül több olyan szakterületet mûködtetünk, melyek megyei kórházi szintû feladatokat látnak el, így rendelkezünk urológiai, fül-orr-gégészeti, szemészeti, pszichiátriai, kardiológiai osztálylyal, illetve intézményünknek van endokrinológiai profilja. Ne feledkezzünk el az európai színvonalú Mikrobiológiai Laborunkról sem.
– Melyek a kórház kiemelt jelentõséggel bíró szakterületei?
– Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy világszínvonalú diagnosztikai háttérrel rendelkezünk, egy direkt digitális képalkotó diagnosztikai rendszer és a hozzárendelt képarchiváló technika mûködik kórházunkban. Mammográfiás centrumként mûködünk, kiváló szakemberekkel, melyhez nagyon jó kórszövettani hátteret tudtunk kiépíteni. A laparoszkópos sebészetünk országos színvonalú és a traumatológiában, fõleg váll- és térdizületek ellátásában tudunk kimagasló ellátást biztosítani. Az urológiai és fül-orr gégészeti osztályunk rendkívül magas színvonalon látja el a betegeket.
– Mi mondható el Nagykanizsa és vonzáskörzete lakosságának egészségügyi állapotáról, melyek a kiemelt panaszok, megbetegedések?
– Zala megyének közel 300 ezer lakosa van, melybõl a Nagykanizsai kórház alap progresszivitási szinten 100 ezer, megyei kórházi progresszivitási szinten pedig 140 ezer embert lát el. Zala megyében magas a szív- és érrendszeri megbetegedések elõfordulása. Zalaegerszegen egy rendkívül kimagasló szívsebészeti osztály mûködik, de a nagykanizsai kardiológiai osztály forgalma is alátámasztja, hogy az ilyen típusú betegségben szenvedõk száma magas a térségben. Azt is tisztán látjuk, hogy a tumoros, fõleg az urológiai eredetû daganatok elõfordulása gyakoribb, mint az országos átlagé, valamint a pszichiátriai megbetegedések is egyre nagyobb számban fordulnak elõ.
– A Richter Egészségváros rendezvényre látogatók május 16-án a Kanizsai Dorottya Kórház szakszemélyzetének segítségével az Erzsébet téren ingyenes egészségügyi szûréseken, tanácsadásokon vehetnek részt. Ön miben látja a program jelentõségét?
– A program rendkívüli kezdeményezés a Richter gyógyszergyár részérõl, hiszen azon túl, hogy támogatják a kórház mûködését, egy olyan, jelenleg még nem látott és direkten még nem kézzel fogható elõnyt is jelent, mely a jövõre nézve határozza meg az intézményben ellátott betegek számát, betegségek súlyosságát. A látogató lakosok aktív részesei a programoknak, hiszen minden, egészségük érdekében tett aktivitásukkal – minden helyszínen, legyen az szûrés, tanácsadás, elõadás – plusz forintokkal támogatják a kórház által kitûzött célt, a CT berendezésünk intézményi tulajdonba kerülését. A szûrések és tanácsadások kapcsán olyan egészségnyereséghez juthat Nagykanizsa és környéke, mely jelentõsen segítheti munkánkat a késõbbiekben. Így minden környékbeli lakost, elsõsorban saját egészségvédelme miatt arra bíztatok, május 16-án látogasson el az Erzsébet téren felépülõ Egészségvárosba – segítve a kitûzött célunk megvalósulását is.
Legyen az a mottónk: Gyógyuljunk, hogy gyógyíthassunk!
Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>>