Bírák a „nép”, a polgárok soraiból, mondhatjuk joggal a bírósági ülnökökre. Magyarország Alaptörvényének 27. cikke kimondja: „Törvény által meghatározott ügyekben és módon nem hivatásos bírák is részt vesznek az ítélkezésben.” Míg a bíróságok szervezetérõl szóló törvény pedig emígy fogalmaz: „Az ítélkezésben – törvény által meghatározott ügyekben és módon – ülnökök is részt vesznek. Az ülnöknek az ítélkezésben a bíróval azonos jogai és kötelezettségei vannak.” Õk azok, akik az élettapasztalatukkal, sokszor a választott szakmájukban egy egész élet során megszerzett tudásukkal, és ami talán a legfontosabb: a „józan paraszti ésszel” – mint ahogy azt mondani szokták – segítik a hivatásos bírák munkáját. A Nagykanizsai Járásbíróság ülnökeinek ünnepélyes eskütételén jártam.
A Plakát Házba várta tegnap ünnepélyes eskütételre, a dél-zalai város Közgyûlése által megválasztott 23 bírósági ülnököt Dénes Sándor polgármester, dr. Gyergyák Krisztina jegyzõ és dr. Hajdu Ildikó, a Nagykanizsai Járásbíróság elnöke. A polgármester köszöntõjében felidézte, hogy milyen fontos tevékenységet látnak is el a Közgyûlés által megválasztott ülnökök. Külön is köszöntötte azt a három nem hivatásos bírát, akiket a horvát, a német és a cigány nemzetiségek tagjai jelöltek ítésznek a járásbíróságra. Külön-külön szólította megbízóleveleik átvételére a dél-zalai polgárokat, majd az elkövetkezendõ négy évre türelmet és kitartást is kívánt ehhez a kiemelkedõ feladathoz. Útravalóul pedig azt, hogy az egyszerû, józan paraszti eszükkel eredményesen segítsék a bûncselekmények elkövetõinek felelõsségre vonását, az igazság kiszolgáltatását.
„Fogadom, hogy a rám bízott ügyeket tisztességes eljárásban, részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen, kizárólag a
törvényeknek megfelelõen bírálom el; hivatásom gyakorlása során az igazságosság és a méltányosság vezérel.”
Dr. Hajdu Ildikó, a járásbíróság elnöke mondta elõ a bírói eskü szövegét az ítész-ülnököknek, majd pedig röviden tájékoztatta azokat az ülnöki feladatok és a bírói munka legfontosabb tudnivalóiról. A Nagykanizsai Járásbíróságra „általános” és úgynevezett „pedagógus” ülnökök kerültek kinevezésre. Csak utóbbiak ítélkezhetnek a fiatalkorúak büntetõügyeiben, hiszen õk a többiekhez képest speciális tudással: pedagógus végzettséggel is rendelkeznek. Ülnöknek az a 30. életévét betöltött, választójoggal rendelkezõ magyar állampolgár nevezhetõ ki, aki büntetlen elõélettel rendelkezik, nem tagja pártnak és politikai tevékenységet sem folytat. A Nagykanizsai Járásbíróságon a bíróság elnökének beosztása alapján kezdik meg a munkájukat, általában büntetõügyekben eljárva, három tagú tanácsokban – egy hivatásos bíró mellett két ülnök – ítélkeznek. Azokban a büntetõperekben járnak el, ahol a törvény legalább 8 évi szabadságvesztés-büntetés kiszabását rendeli, de ítélkezhetnek akkor is, ha az ügy bonyolultsága miatt az egyesbíró az ügyet tanács elé utalja.
Eljárhatnak még az ülnökök a magánvádas büntetõperek – rágalmazás, becsületsértés, magán- és a levéltitok megsértése, kegyeletsértés – során is. Ezekben az ügyekben még önálló eljárási jogosultsága is van az ülnöknek, például „levezényelheti” a személyes meghallgatásokat. Sõt, meg is szüntethetik az eljárást például a vádlott gyermekkora vagy halála esetén, aztán abban az esetben, ha az elkövetõ megbüntetéséhez szükséges magánindítvány vagy kívánat hiányzik, és az már nem pótolható, de akkor is, ha a bûncselekményt korábban már jogerõsen elbírálták.
Egy eset említhetõ még a Nagykanizsai Járásbíróság illetékességi területére vonatkozólag, mikor ülnökökkel találkozhat az állampolgár: ha a rendõrség megtiltja egy rendezvény megtartását, akkor a rendõri határozat ellen bírósági felülvizsgálatot lehet kérni. Ekkor a bíróság ülnökök közremûködésével, nem peres eljárás keretében határoz. A járásbíróság elnöke elmondta, hogy a törvény szerint bizonyos polgári és munkaügyi perekben, illetve a törvényszékeken is ítélkeznek ülnökök. A törvényszékek esetében elsõ fokon járhatnak el, azon büntetõügyekben, amelyek elkövetõire a büntetõ törvénykönyv legalább 15 évi, vagy akár életfogytiglani szabadságvesztés-büntetés kiszabását is lehetõvé teszi.Az elnöki tájékoztató végén Dénes Sándor polgármester és dr. Hajdu Ildikó egy
pohár pezsgõvel kívánt eredményes négy évet a kinevezett laikus bíráknak.
Nagykanizsai Járásbíróság 2015 és 2019 közötti idõszakra megválasztott ülnökei:
Bicsák Istvánné
Bogáthy József Istvánné
Bognár Árpád
Bogyay Lászlóné
Csabai Attiláné
Csendesné Nagy Renáta
Csöndörné Csonka Anita
Forró Balázs
Girgásné Kaszás Judit Ágnes
Habjánecz Györgyné
Horváth Zsuzsánna Márta
Kovács Jánosné
Krampek Györgyi
Lancsák László Attila
Madarászné Kele Mária Márta
Mátés Jánosné
Mecséri József
Papp Attila Gábor
Szente Istvánné
Temesi Józsefné
Turzó Györgyné
Verbovszky László Vilmosné
Veres Béláné
Dr. Papp Attila
KRÓNIKA ROVAT >>>