Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57021550    








Honlapkeszites

Megkezdõdött a parlagfûvel fertõzött területek légi felderítése

Megkezdõdött a parlagfûvel fertõzött területek légi felderítése, amelyet idén a Belügyminisztérium és a Földmûvelésügyi Minisztérium együttmûködése alapján az Országos Rendõr-fõkapitányság helikoptereivel végeznek augusztus végéig.


Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnökhelyettese kedden, a börgöndpusztai repülõtéren tartott sajtótájékoztatón kiemelte: az évek óta tartó légi felderítéssel sikerült a gyomnövény további terjedését megakadályozni, és nem emelkedik tovább a magas pollenterhelés. Hozzátette, hogy a következõ lépést a földhasználóknak kell megtenni, és el kell jutnia a lakosságnak odáig, hogy parlagfüvet látva kihúzza azt a földbõl.
Az elnökhelyettes megjegyezte, hogy a parlagfû nemcsak a legallergénebb növény, hanem gyomnövényként a legnagyobb területet foglalja el kultúrnövények elõl és így kárt, mérhetõ termésveszteséget okoz a mezõgazdaságnak. Jelezte, hogy a gyomnövény elsõsorban a lazább homokos talajokat kedveli, ezért fõként Bács-Kiskun, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyében gyakori az elõfordulása.
Jordán László irreális célnak nevezte a parlagfû teljes kiirtását, szerinte inkább olyan mértékben kellene visszaszorítani, ami az allergiások és a mezõgazdaság számára is elfogadható.
Elmondta, az agrárigazgatás koordinálja a parlagfû elleni védekezést, a földhivatalok végzik a felderítést. A virágbimbós állapotú parlagfûvel fertõzött területek esetén a növény- és talajvédelmi hatóságok rendelik el a közérdekû védekezést, a kényszerkaszálást, késõbb pedig a terület legális használója ellen eljárást indítanak és megbírságolják.
Szalkai Gábor, a Földmûvelésügyi Minisztérium fõosztályvezetõ-helyettese hangsúlyozta: immár öt éve hajtanak végre helikopteres felderítést, amellyel rövid idõ alatt olyan területeket is elérnek, amely földi úton nem lehetséges. Hozzátette: az ország bármely megyéjében végezhetnek légi felderítést egészen augusztus 26-ig, a földi bejárás július 1-tõl a vegetációs idõszak végéig, október végéig tart.
Az MTI kérdésére elmondta, hogy az európai uniós országok közül Magyarország a legfertõzöttebb. Ukrajna, Románia és Szerbia is nagyon fertõzött, de ezek az országok kevésbé törekszenek a gyomnövény visszaszorítására, így jelentõs mértékben hozzájárulnak Magyarország levegõjében a pollenkoncentráció emelkedéséhez.
 

MTI - Kanizsa



2015-07-29 06:53:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül