Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57487939    








Honlapkeszites

Semmelweis Egyetem: életveszélyes is lehet a méh- vagy darázscsípés

A méh- vagy darázscsípés legtöbbször csak kellemetlen tüneteket okoz, ám ha valaki allergiás rá, életveszélyes is lehet - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem az MTI-hez eljuttatott közleményében.


Közlésük szerint a rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ami minden esetben akut gyulladást vált ki, ám ha ez csak a csípés helyén jelentkezik egyéb tünetek nélkül, akkor nincs ok aggodalomra. Ilyenkor antihisztamin tartalmú viszketés-csillapító és gyulladáscsökkentõ kenõcsök használatát, a bõrfelület hûtését, illetve ha végtagról van szó, annak felpolcolását javasolja az allergológus - írták.
Veszélyt jelent viszont, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet, ugyanis a szájban, garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a felsõ légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben azonnal ki kell hívni a mentõt - hangsúlyozzák.
Kiemelték, életveszélyes lehet, ha a csípést követõ harminc percen belül allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik, amely hasi görccsel, hasmenéssel, hányással, testszerte megjelenõ csalánkiütéssel, sápadtsággal, nyelési zavarral, szédüléssel, ájulásérzéssel, szájban vagy szemben jelentkezõ duzzanattal, köhögéssel, torokszorító érzéssel, sípoló vagy nehézlégzéssel, de akár eszméletvesztéssel is járhat. Ilyenkor szintén sürgõsségi ellátásra van szükség, azonnal be kell adni a combizomba - a betegnél lévõ - adrenalin injekciót, és mentõt kell hívni - hívták fel a figyelmet.
Jelezték, allergiás reakciók még 48 órával a csípés után jelentkezhetnek, ekkor ugyan már nem jelentenek nagy veszélyt, azonban ilyenkor is tanácsos egy rovarméreg allergiások ellátásával foglalkozó allergológus szakorvost felkeresni.
Hozzátették: szintén orvosi ellátást igényel, ha nyirok- vagy érgyulladás alakul ki, erre a csípés helyétõl a törzs felé vezetõ piros csík utal. Ez a gyulladás fertõzésbõl ered és jóval a csípés után jelentkezik, általában akkor, ha a fullánkkal nemcsak a méreg, hanem valamilyen kórokozó baktérium is bekerült a bõr alá. Ebben az esetben elég a háziorvost felkeresni, aki antibiotikumot ad - írták.
Az allergia immunterápiával is kezelhetõ, ehhez azonban fontos tudni, hogy méh- vagy darázsscípás okozta-e a tüneteket. Ezt - Magyarországon elsõként - a Semmelweis Egyetem Immunológiai Laboratóriumában tudják megállapítani - áll a közleményben. Olyan teszt egyelõre nem létezik, ami már a csípést megelõzõen kimutatná az allergiát - fûzték hozzá.
Az egyetem tájékoztatása szerint a gyerekek 0,4-0,8 százalékát, míg a felnõttek három százalékát érinti a méh- vagy darázsméreg-allergia.

MTI - Kanizsa



2015-08-04 05:55:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül