Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57661883    








Honlapkeszites

Csábít az iskolai büfé: hogyan tanítsuk meg iskolakezdésre a gyereket a felelõs költésre?

Szeptember 1-jén becsengetnek a diákoknak. Az iskolakezdés együtt jár a menzaebéddel, ami ha kevésnek bizonyul, máris rohannak a gyerekek a büfébe. Itt pedig a legtöbb helyen sok csábító termék kapható: pizzaszelet, kakaós csiga, rágó, cukorka. Egy hónapban észrevétlenül is elköltenek a gyerekek több ezer forintot. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedõ meghirdetõje szerint az iskolakezdés elõtt érdemes átbeszélni a diákokkal a pénzköltés szabályait.


Családonként eltér, ki mennyi zsebpénzt ad a gyermekének, illetve hogy a zsebpénzen felül adnak-e kisebb-nagyobb összeget a diáknak arra az esetre, ha napközben megéhezik és vásárolna valamit az iskolai büfében. Néhány szülõt megkérdezve kiderült: van, ahol a gyerek az összes zsebpénzét a büfében költi el, havonta akár 2-3000 forintot is. A pénz ráadásul többnyire üdítõre, cukorkára, édességre megy el.

Ahhoz, hogy a fiatal minél korábban megtanulja a felelõs költés szabályait, a szülõknek kell néhány szabályt lefektetni és betartatni. Ehhez ad néhány tippet a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedõ meghirdetõje.

Év elején határozzunk meg a zsebpénz keretösszegét, és a gyermek életkorának megfelelõen határozzuk meg azt is, hogy naponta, hetente, kéthetente vagy havonta adjuk-e oda a megállapított összeget. Minél fiatalabb a gyerek, annál inkább azonnal akarja elkölteni a pénzt, így az elején jobb, ha csak maximum egy heti zsebpénzt adunk.
Döntsük el, a zsebpénzbõl kell-e a büféköltést is fedezni, vagy arra külön adunk valamekkora összeget. Elsõ-második osztályban praktikusabb, ha a szülõk megnézik az árakat, és egy hétre 2-300 forintot adnak legfeljebb büfézni.
Tisztázzuk elõre a gyerekkel azt is, körülbelül hány alkalomra lesz elegendõ a pénze: például 300 forintból minden második nap vehet egy nápolyi szeletet vagy cukorkát. Ha még nehezen osztja be a pénzt, elõre meghatározhatjuk, hogy csak hétfõn és szerdán, vagy mely napokon szabad az iskolai büfében vásárolni.
Ha a diák már elsõ nap elkölti a teljes összeget, azt semmiképp se pótoljuk. Ha éhségre hivatkozik, adjunk neki otthon készített szendvicset, limonádét, gyümölcsöt, de soha ne édességet. A gyerekpszichológusok szerint a negatív élmények szükségesek ahhoz, hogy a fiatal megtanulja, döntései következményekkel járnak.
Az elõre meghatározott összeget minden héten adjuk át akkor is, ha elõtte nem költötte el a pénzt. Biztassuk arra, hogy ha nem vesz magának minden alkalommal cukorkát vagy üdítõt, hanem félreteszi a pénzt, azt összegyûjtve nagyobb összeghez is juthat, amibõl valami drágább dolgot, akár játékot is vehet magának. Így megtanulja azt is, hogy egy távolabbi cél elérése érdekében lemondjon egy pillanatnyi jó dologról.


Kanizsa



2015-08-26 12:00:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül