Gyakorlatilag megszûnt a déli határszakaszon az illegális migránsok érkezése az országba - mondta a kormányszóvivõ szombat este az M1 aktuális csatornán.
A déli határszakaszon a szerb, a horvát, valamint a szlovén részen hat embert fogott el a rendõrség a nap folyamán. Közülük egyet már a szlovén határszakaszon ideiglenesen visszaállított határellenõrzésnek köszönhetõen - közölte Kovács Zoltán, akit élõben kapcsoltak Letenyérõl.
Összegzése szerint bár korai még bármilyen kijelentést tenni, de az intézkedések, amelyeket a magyar, illetve az európai határok, a schengeni övezet védelme érdekében hoztak, az elsõ napon láthatóan mûködtek. A szlovén határon bevezetett ideiglenes ellenõrzéssel összefüggésben jelezte: szombaton - a reggelt leszámítva - nem volt szükség ilyen típusú intézkedésre, a forgalom, az áruforgalom a megszokott rendben zajlott. A magyar hatóságoknak ugyanakkor az elõzetes értesítést követõen megvan az a joguk, hogy ha szükséges, az ellenõrzést folytathassák, ami hasonló az osztrák-német határon, illetve a Hegyeshalomnál történõ ellenõrzéshez.
Kovács Zoltán hozzátette: a szlovén határon - mivel Szlovénia és Magyarország egyaránt a schengeni övezet tagja - fizikai határzárat nem lehet létesíteni, de élõerõvel, megerõsített járóõrözéssel, ha szükséges egy-egy pont védelmével meg lehet valósítani a határ õrizetét.
A rendõrség felkészült és folyamatosan figyeli a horvát-magyar zöldhatárt lezáró intézkedések után kialakult helyzetet - mondta, jelezve: figyelik a Horvátországból, illetve Szlovéniából érkezõ híreket és a német, osztrák reakciókat is.
Bakondi György miniszterelnöki fõtanácsadó arról, hogy a szlovén határ élõerõs védelmében számíthat-e Magyarország a szlovének együttmûködésére, azt mondta: rendszeresen egyeztetnek a szlovén féllel, ez szombaton is megtörtént, a Zala megyei rendõrfõkapitány egyeztetett a határon kollégájával.
A magyar fél jelezte, készek a közös járõrözésre is, de erre eddig nem volt szükség. A fõtanácsadó tájékoztatása szerint sem a beremendi, sem a letenyei, sem a röszkei tranzitzónában nem nyújtottak be menekültkérelmet az elmúlt 24 órában. Ugyanakkor erre minden személyi, tárgyi feltétel adott - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy milyen egységek vesznek részt a horvát-magyar határ védelmében, Bakondi György közölte: éjfél óta ismételt átcsoportosításokra nem volt szükség, a határzár bevezetése elõtt a szükséges erõk megérkeztek a térségbe.
Arra a felvetésre, hogy fel vannak-e készülve arra, ha Szlovénia is határzárat vezetne be, így Horvátországban feltorlódnának a migránsok, és erõszakos támadás következne be, azt mondta: nagyon szeretnék, ha ez nem történne meg, de ha mégis, akkor a magyar rendõrség a törvényes eszközökkel garantálni fogja az államhatár õrizetét, a polgárok élet- és vagyonbiztonságát. Hozzátette: a horvát-magyar szakaszon szükség esetén valamennyi közúti és vasúti határátkelõhelyen képesek a határ zárására. Mindenütt a helyszínen vannak a speciális fémkapuk, és néhány perc alatt telepíthetõk - mondta.
A magyar-horvát korábbi zöldhatár utolsó, kerítéssel és pengésdróttal 2015. október 17-én lezár szakasza Zákány közelében. Korábban a Horvátországon át érkezett illegális bevándorlók itt léptek be Magyarországra. Ezen a napon Magyarország mûszaki határzárral lezárta a magyar-horvát zöldhatárt. MTI Fotó: Varga György
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>