Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57020608    








Honlapkeszites

Felrázva, nem keverve…

Emlékszünk még a Koktél címû filmre? Az, amelyikben Tom Cruise- ból híres és menõ mixer lesz. Az, amelyikben a színes, napernyõs koktélok mellé show mûsort is kapunk egy dögös bartender tálalásával. Nos, igen… Ezután a film után sokak vágytak erre az életre, köztük én is. De tényleg hasonlít ez a szakma a filmbeli verzióhoz?


Megismerkedtem egy anno Kanizsán élõ hölggyel, aki mondhatná akár azt is, hogy igen, hasonlít. Németh Izabella 31 éves, Barmaid-ként és Barmanager-ként dolgozik egy spanyol luxushajón. Immár 5 éve megbecsült tagja a „legénységnek”. Ami a lényeg, imádja a választott szakmáját.


Mi váltotta ki belõled a koktélok iránti „rajongásodat”? Mióta csinálod?

– Lehet, hogy kicsit sablon szöveg, de a Koktél címû film volt a fõ oka. Körülbelül 14 évesen láttam elõször és nagyon tetszettek a mozdulatok és a bárhangulat. Onnantól kezdve Flair bartender szerettem volna lenni. Ezért tettem is, vendéglátós iskolát választottam a továbbtanuláskor. Körülbelül 8 éve csinálom. Pincérnek tanultam, ott kezdtem megismerkedni az alapokkal. Tizenhat évesen jelentkeztem egy mixer iskolába, természetesen írásos szülõi engedéllyel, párhuzamosan a pincér sulival. Mellette az iskolában és a gyakorlati helyemen is helyt kellett állnom, ami durva volt, de sikerült. Ez alatt a gyakorlaton néha lehetõségem volt próbálgatni a receptúrákat. Az iskolák elvégzése után disco-ban dolgoztam viszonylag rövid ideig. Aztán sikerült az érettségit is magam mögé utasítanom. Ezután jött a hajó, ami megváltoztatta az életemet, ennek már 5 éve – kezdi történetét a mixer.

 
Néhány alap tudnivaló Izabellától… mi micsoda és mire szolgál?

Mi a koktél?

– Egy kevert ital, többféle szeszes italból és ízesítõbõl, összerázva, keverve vagy rétegezve.
A shakert a különbözõ koktél alapanyagok egynemûsítésére használjuk. Két változata ismert, ez pedig a három részes standard- shaker – Manhattan shaker –, amely szûrõvel és zárókupakkal is el van látva. Másik fajtája a két részes Boston- shaker, ami általában egy fém és egy üveg részbõl áll. Ennél spirál szûrõre van szükség a töltéshez. Elõírás, hogy a rázáskor az üveg résznek a mixer felé kell néznie.

A Bármixerek az italszakma legképzettebb szakemberei. Mindent tudniuk kell az italokról, a koktélkeveréstõl a szervírozásig. Különbözõ elnevezések: barman (lányok esetében barmaid), barkeeper, bartender vagy mixer.

A Flair bartending koktélkeverés, akár akrobatikus mozdulatokkal. Ez a látványról szól elsõsorban, és csak második a koktél. Az üvegek és a shaker-ek pörgetése, dobálása adja az élményt a vendégnek és persze nekünk – magyarázza a barmaid.

– Nem árt, ha van vendéglátásban szerzett tapasztalatunk, mielõtt mixernek állnánk. Ismernünk kell az alapszeszeket, ami a koktéljaink lelkét adják. A képzéseken nagy hangsúlyt fektetnek erre. Követelmény, hogy ezek adalékanyagait, elõállításának technológiáját, történelmét és fajtáit tökéletesen ismerjük, ha a vendég esetleg komolyabban érdeklõdne. Nyilván nem szeretnénk beégni. Ami a legfontosabb, hogy tudjunk ajánlani, legyen az aperitív (étvágygerjesztõ) digestive ( étkezés utáni) vagy bármely egyéb ital. Az alap receptúrák ismerete elengedhetetlen. Ezen felül a munkahelyünk pultjának itallapját minimum magoljuk be – emeli ki.

További képzésekre jársz-e vagy csak a klasszikus értelemben vett mixerkedés játszik szerepet a munkádban?

– Folyamatosan képzem magam. Ha van valamilyen tanfolyam ezzel kapcsolatban, arra jelentkezem, hogy mindig képben legyek. Mixer alapképzéssel kezdtem, aztán jött a flair. Majd a bárista (kávékkal foglalkozó ága a vendéglátásnak) képzést is elvégeztem. A fõnököm odavan a kávékoktéljaimért. Ahhoz, hogy itt dolgozhassak, kellett egy Bármanager képzés. Ez arra szolgált, hogy bár vezetõ lehessek.

Milyen sikereket értél el a szakmádban eddig? Mire vágysz még?

– Az elején egy- két kisebb versenyre neveztem, amibõl dobogós helyek is születtek. Spanyolországban nyertem egyszer egy közönség- és külön díjat, mint egyedüli nõi induló. Viszont nekem az a legnagyobb siker, hogy ebben a szakmában sikerült elhelyezkednem. Jó munkahelyem van és megbecsülnek. Szeretnék mindent elérni, amit ez a munka nyújthat. Az a baj, hogy maximalista vagyok. Persze, szeretnék késõbb gyereket és családot, de egyelõre a munka minden idõmet és energiámat felemészti.

Általánosságban kik fogyasztanak koktélokat és milyeneket? Legkedveltebb italkeverék?

– Úgy gondolom, egyre elterjedtebb dolog a koktélozás. Viszonylag elérhetõvé vált mindenki számára. Többnyire ugye „utazó” emberekkel találkozom, ahol minden korosztály elõfordul. Az idõsebb réteg a kevesebb alkoholtartalmú, édesebb italokat szereti, ellentétben a fiatalabbakkal, akik a „rúgjunk be, de gyorsan” elven kérnek kevert italokat, magas alkoholtartalommal. Legkedveltebb? – kérdez vissza az italspecialista – A hölgyek legtöbbször azokat kérik, amikrõl már hallottak. Ilyen például a Piña Colada, a Mojito, a Margarita, a Bloody Mary vagy a Sex és New York-ból jól ismert Cosmopolitan. A férfiak bátrabbak, nekik lehet ajánlani, amit szívesen vesznek – mondja.

 
Hogy viszonyulnak a vendégeid egy flair bemutatóhoz?

– A flair egy show mûsor. A szórakoztatás a cél. Ezt pedig mindenki szereti. Egy profi kollégámmal szoktunk bemutatót tartani a vacsorák ideje alatt, amit sokszor tátott szájjal néznek a vendégek, mert igazán izgalmas és érdekfeszítõ koreográfiákat lehet összehozni – magyarázza.

Melyik a kedvenc receptúrád, amit szívesen fogyasztasz? Van saját gyártású kreációd is?

– Kedvenc? Sok kedvenc van… az olyanokat szeretem, ami látványos. Például egy B52, ami egy shot-os pohárban készül, rétegezve. 2 cl kávé likõr, 2 cl krémlikõr és 2 cl magas alkoholtartalmú narancslikõr alkotja. A tetejét pedig meg kell gyújtani. Ezt a vendégnek csak és kizárólag a bartender felügyelete mellett lehet felszolgálni, mivel fokozott figyelmet igényel, tûzveszélyes – hangsúlyozza a fiatal lány.

– Folyamatosan próbálok újat alkotni, ami nem könnyû. Sokszor sikerült iszonyatos íz kombinációkat alkotnom. Viszont, mikor még csak tanultam a koktélozást, volt egy házi versenyünk. Saját koktéllal kellett indulni, amit elõzetesen bemutattunk egymásnak a csoporton belül. El kellett neveznünk, Pearl Harbor lett a neve… mert kb. olyan volt a végeredmény, mint egy bombatámadás. És ezt inkább nem részletezném, az összetevõk elárulják… 3 cl fehér rum, 1,5 cl kókusz likõr, 1,5 cl vanília szirup és ananászlé feltöltés „Y” pohárban szervírozva, ananász szelettel díszítve – sorolja a lány.

Utána néztem, és sajnos a mixer képzésekért elég vaskos összegeket kérnek a különbözõ iskolák és oktatási intézmények. De ha egyszer belevágunk egy ilyenbe, az biztos, hogy ebbõl a világból nem akarunk majd szabadulni, lásd: Izabella…

Szever Viktória


 



2015-10-18 10:53:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül