Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024790    








Honlapkeszites

Interneten elérhetõvé vált Magyarország madárfajainak részletes adatbázisa

A kontinensünkön megfigyelt mintegy 800 madárfaj fele fészkelõként, vonulóként vagy kóborlóként hazánkban is elõkerült, és közülük legalább 200 a lakott területeken is elõfordul.


Ennek a változatos megjelenésû és viselkedésû madárkavalkádnak a megismerését segíti az MME honlapján, a "Tudástár" fõmenü alatt elérhetõ Magyarország madarai adatbázis.
Azt, hogy pontosan hány fajt is számlál a hazai madárfauna egy adott idõpillanatban, szinte lehetetlen megmondani. A rendszertani kutatások alapján ugyanis alfajok emelkednek önálló faji státuszra vagy éppen fordítva, eddig önálló fajoknak tekintett madarak kerülnek törzsalakként és alfajonként egy fajcsoportba. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy egy-egy új madár elõkerülése esetén az MME Nomenclator Bizottsága a rendelkezésre álló bizonyítékok (fotók, biometriai adatok stb.) elbírálása alapján veszi fel (vagy utasítja el) a fajt az országos listára - ez pedig idõbe telik.
Ezeknek a körülményeknek a figyelembe vételével hazánkban jelenleg 400-410 madárfaj elõfordulása bizonyított és ezekbõl 397 faj szerepel a most elindult Magyarország madarai honlapfelületen. Ezen minden fajnak külön oldala van, ahol a madárral kapcsolatos általános és speciális ismeretek: magyar, angol és tudományos név, rendszertani besorolás, méretek, hazai és európai védelmi helyzet, életmód és viselkedés egyaránt megtalálhatóak.
A fészkelõállomány nagyságára, az elõfordulási területekre, a gyûrûzési és visszafogási adatokra vonatkozó információkat az MME Monitoring Központ és Madárgyûrûzési Központ adatbázisai alapján folyamatosan frissülõ formában érhetik el a felhasználók. A fajok bemutatását már most is 658 színes festmény és 1675 fotó, valamint hangtár és félezer saját készítésû videó is segíti.
Az oldal természetesen részletes keresõ funkciókkal is rendelkezik. Ezek segítségével hagyományos kulcsszavas beírással a magyar vagy tudományos név kezdõbetûje alapján, illetve rendszertani (családok) besorolás mentén is lehet tájékozódni.
Felépítésének és az oldal céljának köszönhetõen a Magyarország madarai honlapfelület egyaránt segíti a madarakkal éppen ismerkedni kezdõ laikus felhasználókat, az MME Madárbarát kert programjának résztvevõit, online digitális lexikonként, kézikönyvként és adatbázisként pedig az újságírókat és szerkesztõket, illetve a természetvédelemben dolgozó hivatásos szakembereket is.
A madárfaj adatbázis elindulásával a fejlesztés nem áll meg. Munkatársaink folyamatosan pótolják a még hiányzó fajokat, illetve bõvítik az egyes madarakat bemutató oldalakat, elsõsorban a védelmi lehetõségeket és a képi adatbázisokat, továbbá folyik egy okostelefonos alkalmazás kidolgozása is.

Orbán Zoltán – Nagy Károly
 
 

A részletes írás itt érhetõ el.
 

MTI – mme.hu - Kanizsa



2015-11-01 13:11:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül