Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57468487    








Honlapkeszites

Kovács Zoltán: pontosítják a hadigondozási törvényt

Az Országgyûlés csütörtökön megvitatta a hadigondozási törvény módosítására tett fideszes javaslatot, amelynek célja a nyáron átírt jogszabály pontosítása. Az elõterjesztést minden párt támogatja.


Kovács Zoltán, a hadigondozási törvény módosítási javaslatának egyik fideszes elõterjesztõje expozéjában emlékeztetett a parlament nyári döntésére, amely alapján anyagi támogatást kaphatnak azok a hadiözvegyek és hadiárvák - köztük határon túli magyarok is -, akiknek férje, édesapja 1938. november 2. és 1945. május 9. között a magyar királyi honvédség és csendõrség kötelékében szolgált és elesett.
Kovács Zoltán szerint az Országgyûlés ezzel méltó emléket állított az elesetteknek. A törvénymódosítása hatálybalépése óta mintegy 45 ezer kérelmet nyújtottak be, amelybõl eddig 35 ezret bíráltak el pozitívan, õk már kapják is az ellátást - tájékoztatott.
A mostani törvénymódosítás lényege - mondta a kormánypárti politikus - a törvény pontosítása, hogy érvényesüljön az eredeti jogalkotói szándék.
Így például méltányosabbá válhat a rendszer azzal, hogy a törvénymódosítás értelmében az 1949. január 1. elõtti veszteség - nem pedig az ellátási kérelem benyújtása - alapozza meg a hadigondozási ellátási jogosultságot, így azok is bekerülhetnek az ellátotti körbe, akik esetleg nem nyújtottak be kérelmet.
Módosul a jogszabály szövege annak érdekében is, hogy egyértelmûvé tegyék: hadigondozási ellátás csak a magyar állam érdekében veszteséget szenvedettek után jár.
Pontosítják az eljáró hatóságok megjelölését is, hogy minden igénylõnek biztosítsák a kétfokú jogorvoslati rendszert.
Kovács Zoltán hangsúlyozta: céljuk, hogy az azonos elbánás elve alapján a második világháborúban elesettek hadiözvegyei, hadiárvái és hadigyámoltjai méltányos juttatásban részesülhessenek.
Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára közölte, a kormány támogatja a javaslatot, amely világosabbá teszi az eljárási rendet, és megvalósítja a jogalkotói szándékot.

Fidesz: a Magyarországért veszteséget szenvedetteknek jár az ellátás

Vas Imre (Fidesz) emlékeztetett: a nyári változtatással azok sorsát rendezték, akiket 1949 elõtt nyilvántartásba vettek hadiárvaként, hadigondozottként, de ellátásukat többségében politikai okból elutasították, felfüggesztették.
A jelenlegi javaslat szövegpontosítást és értelmezõ rendelkezést tartalmaz annak érdekében, hogy a hadigondozási ellátást azoknak biztosítsák a határainkon túl, akik Magyarország érdekében szenvedtek veszteséget, azok viszont ne kaphassák meg, akik vesztesége nem Magyarország érdekében valósult meg. Hozzátette: a változtatás szerint a jogorvoslati rendszer kétfokúvá válik.

Az MSZP ezt a változtatást is támogatja

Demeter Márta (MSZP) elmondta: a jelenlegi változtatást is támogatják, mint ahogy a júniusival is egyetértettek. Mint mondta, figyelemmel a történelmileg változó határokra, azoknak is a gondozottak körébe kell kerülniük, akik nem változtattak lakhelyet, de más országba kerültek.
A képviselõ elismerõen szólt az elõterjesztõ pozitív szándékáról a probléma rendezése érdekében. Közölte azt is: egyet lehet érteni azzal, hogy a veszteség határozza meg a jogosultságot, ne pedig az 1949 elõtti nyilvántartásba vétel.

A KDNP számára örömteli az ellátás kiterjesztése a határon túlra

Hollik István (KDNP) külön örömnek nevezte, hogy az ellátást kiterjesztik a határon túli magyarokra. Érthetõ, hogy a nemzetet védõknek adják a juttatást, így ezt a kérdést megfelelõen szabályozni kell - indokolta, miért kell június után ismét módosítani a törvényt.
Fontosnak nevezte, hogy ne a státuszt, hanem az esemény bekövetkeztét vizsgálják - szögezte le, hangsúlyozva: pártja támogatja a javaslatot.

Jobbik: a háborúban eltûntek utáni ellátás most sem rendezõdik

Kulcsár Gergely (Jobbik) elmondta: ahogy nyáron is hiánypótlónak tekintették az elõterjesztést, most is támogatják.
Emellett hiányosságokra is felhívta a figyelmet. A nyári változtatás után 42 ezer kérelem érkezett be - mutatott rá, feltéve a kérdést: mennyien voltak közülük azok, akik a mostani változtatás szerint nem jogosultak az ellátásra?
Rámutatott arra is: a háborúban eltûnt személyek kérdése most sem rendezõdik.

Képviselõi felszólalások:

Heringes Anita (MSZP) határozati javaslatukra hívta fel a figyelmet, amely azon túlélõ házastársakat hozná kedvezményezett helyzetbe, akiknek az elhunyt házastársa kevesebb, mint három évet töltött fogságban.
Staudt Gábor (Jobbik) hiányosságokat fogalmazott meg a hadigondozotti ellátással kapcsolatban. Szerinte a korábbi, egyösszegû kifizetések köszönõ viszonyban sem voltak az elmaradt jogosultságokkal. Rámutatott arra is: a környezõ országokban sem volt jellemzõ, hogy elvegyék a hadigondozási díjat azoktól, akik a Szovjetunió ellen harcoltak, az ezzel összefüggõ kárpótlás felelõssége máig terheli a magyar államot - mondta.
Turi-Kovács Béla (Fidesz) azt mondta: nem engedhetik, hogy úgy maradjon meg azoknak az emléke, akik a hazájukért küzdöttek és meghaltak, hogy áldozataikért még csak meg sem kíséreltek elégtételt nyújtani.
Kovács Zoltán (Fidesz) a vitára úgy felelt: a parlament méltányolja azt a szándékot, amellyel a nehéz sorsú emberek felé fordultak.
Kijelentette: ismeretei szerint készül a kárpótlás kiegészítése, a kormány gondolkodik a kérdésen. Beszámolt arról is, hogy eddig 35 ezer kérelmet bíráltak el, a járandóság egy éves összege pedig kiteszi az elvett 13. havi nyugdíj értékét.

Az elnöklõ Sneider Tamás (Jobbik) az általános vitát lezárta.

 

MTI - Kanizsa



2015-11-20 10:03:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül