Az európai uniós források adta lehetõségek hatékony felhasználásával 2016 a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) éve lesz - mondta Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezetõ elnöke az MTI-nek.
Felidézte, hogy a szektor számára a 2014-2020 fejlesztési idõszakban a pályázati források 16 százaléka a kkv-k fejlesztését, további 16 százaléka a foglalkoztatás bõvítését, 9 százaléka pedig a kutatás-fejlesztés, innováció területét segíti.
Az iparszövetség elnöke hangsúlyozta: ilyen lehetõsége a kkv-knak a rendszerváltás óta nem volt, a pályázati önrész biztosításában segítséget nyújt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja, valamint a mikrovállalkozásokat forráshoz segítõ gazdaságpolitikai intézkedések.
Vadász György szerint a hazai kkv-k versenyképessége némileg javult az idén, ennek ellenére sem váltak nagyobb számban mikrovállalkozásokból kisvállalkozások, kisvállalkozásokból középvállalatok, valamint a középvállalatokból nagyvállalatok.
A kkv-k helyzetében elõrelépés, javulás többnyire az iparban, azon belül az élelmiszeripar, a szolgáltatás, az ingatlanközvetítés területén mutatható ki, a likviditási helyzet kedvezõbbé válásához az Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja nagy segítséget adott, de a GDP-növekedésben alapvetõen továbbra is a nagy cégek játszanak döntõ szerepet - jegyezte meg.
A szektorban 2015-ben élénk érdeklõdést váltott ki a 2014-2020 évek közötti uniós fejlesztési támogatás lehetõsége, de úgy vélte, hogy a 2007-2013. évi idõszak lezárása miatt a pályázati kiírások késedelemben vannak. Az iparszövetség elnöke pozitívumként értékelte, hogy viszonylag stabil volt a jogszabályi környezet, nem kellett módosítási dömpinggel kalkulálni.
Vadász György szerint annak ellenére, hogy a kormány évek óta célul tûzi ki az adminisztrációs terhek csökkentését, a bürokrácia visszaszorítását, a kkv-k helyzete ezen a területen érzékelhetõen nem javult.
Az OKISZ a lehetõségek gyakorlati közvetítésben meghatározó szerepet kíván betölteni, utalva arra, hogy mûködtetik a naprakész pályázatfigyelést, és úgy fogalmazott: "fogjuk a vállalkozók kezét és a tollat" a pályázatok elõkészítésében, széleskörû vállalkozói fórumokon hívják fel a figyelmet a vállalkozási lehetõségekre.
Az eddigi visszajelzések alapján a tagszervezetek körében nagy a várakozás, megvan a fogadókészség, készülnek a fejlesztési tervek, érdekképviseletként pedig az OKISZ támogatja a vállalkozásokat, illetve közvetítést vállal a közvetlen uniós források elérhetõségében is. A Magyar Iparszövetség részt vesz a pályázatok mûködtetését gondozó monitoring bizottságokban is a vállalkozások érdekében - mondta Vadász György.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>