Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57474002    








Honlapkeszites

A hétvégén számlálják a hazánkban telelõ ragadozómadarakat

A hazánkban telelõ ragadozómadarak éves számlálását végzik a szakemberek péntektõl vasárnapig országszerte.


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a HELCION LIFE+ programmal, nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttmûködve 13. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelõ ragadozómadarak éves számlálását - közölte az egyesület az MTI-vel.
A Sasszinkron központi rendezvényét, a II. Sas Napot a jászsági Sasközpontban és a Jászberényi Állat- és Növénykertben tartják szombaton. Az MME, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) és a Jászberényi Állat- és Növénykert által tavaly indított kezdeményezés célja az országos sasszinkronok társadalmasítása, a ragadozómadarak bemutatása, a lakosság figyelmének felhívása hazánk rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére - írták.
Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelõhely van. Fõként rétisasok és a parlagi sas kárpát-medencei költõállományából származó fiatal egyedek nagy része telel nálunk, emellett elõfordul a szirti sas és a fekete sas is.
Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya 2004-ben indította el a legfontosabb sastelelõhelyek egységes módszertannal és egy idõben történõ felmérését. A tavalyi Sasszinkronon már 394 felmérõ járta be a sasok legjelentõsebb telelõhelyeit az ország területének 18,5 százalékán, négy sasfaj 986-1024 egyedét és tizenegy további ragadozómadár-faj 8165 példányát számba véve.
A héten zajlik a telelõ európai vörös kányák számlálása, a Nyugat-Európában helyenként tömeges éjszakázóhelyek felmérése is. Ebben Magyarország az Országos Sasszinkronnal vesz részt, mivel nemcsak a sasokat, hanem minden ragadozómadarat számba vesznek a szakemberek. A visszatelepülõ vörös kánya hazánkban egyelõre ritka, a 4-10 páros fészkelõállomány különösen érzékeny, ezért a faj védelméhez a telelési viselkedést is felmérõ információgyûjtés kiemelten fontos.

MTI - Kanizsa



2016-01-14 06:18:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül