500 millió forintot kapott az önkormányzat a Modern Városok program keretein belül megvalósuló négy kiemelt projektnek az elõkészítésére. Ami magában foglalja a multifunkcionális sportcsarnok építését, a ferences kolostor felújítását, fedett uszoda kialakítását és a konferencia-, illetve rendezvényközpont létrehozását.
Az ennek kapcsán tartott pénteki sajtótájékoztatón Dénes Sándor, Nagykanizsa polgármestere elöljáróban felidézte: tavaly júniusban, a miniszterelnök látogatása során a kormány és a város önkormányzata aláírt egy megállapodást, ami Nagykanizsa jövõjérõl szól.
- A majdan megvalósuló fejlesztésekhez már megtettük a kezdeti lépéseket. A projektek megfelelõ tervezése érdekében Nagykanizsa eredményes szervezetfejlesztést hajtott végre, valamint kompetens külsõ szakértõket vont be. A tudatos tervezésnek és a fejlesztési elképzelések alapos összehangolásának köszönheti a város azokat a komoly erõforrásokat, melyeket a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program forrásai mellett vehetünk igénybe. Nagykanizsa ezzel olyan integrátori szerepet vállal fel, amely nemcsak a város, de az egész dél-zalai régió szempontjából jelentõs gazdaságfejlesztési eredményeket hoz majd. Januárban az említett projektek elõkészítésére már 500 millió forintot kaptunk. – mondta Dénes Sándor, egyúttal megköszönte Cseresnyés Péter államtitkár segítségét, amit a tervezési munkában is nyújtott.
Ezt követõen a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerõpiacért és képzésért felelõs államtitkára elsõként arról beszélt, a kormányzat miként segítette a településeket, különösen a megyei jogú városokat. Cseresnyés Péter emlékeztetett az adósság-átvállalásra, ami Nagykanizsa esetében több százmillió forint volt.
- A város elõtt így több százmillió forintos mozgástér nyílt meg. Ebbõl, többek közt, fejlesztésekre is tudtunk fordítani. – fogalmazott a politikus, aki hozzátette: – Komoly szakmai sikernek tartom azt is, hogy újabb kiemelt beruházások valósulhatnak meg a jövõben.
- A négy nagy projekt elõkészítése komoly tervezési munka eredménye. Ezekre a beruházásokra pedig szüksége van a városnak. – így Cseresnyés Péter.
- A gazdaságfejlesztést szolgáló Mura program nem közvetlenül a városhoz és a Modern Városok programhoz kapcsolódik. Mégis ennek keretein belül a ferences kolostor és a konferencia, -képzési központ lehetõséget biztosíthat akár egy kézmûves mûhelynek is, melynek jóvoltából Kanizsa – egyúttal a környék – megmutathatja, milyen hagyományokkal rendelkezik. A program elkészült, a kormánynak pedig már csak napirendre kell vennie, hogy elindulhasson. Mindez a térség turisztikai fejlesztését – benne az élelmiszeriparét is – magában foglalja. Hosszú távon azt is szeretnénk, hogy egy „brand” alakuljon ki: a lekvároktól egészen a húskészítményekig. – közölte Cseresnyés Péter. Mint elmondta, ez egy hosszú távú program, aminek az is célja, hogy minél több ember vegyen benne részt.
- Mindez azt is szolgálja, hogy mindenki, aki itt él, helyben találja meg a boldogulását. Ne kényszerüljön arra senki, hogy szülõföldjétõl távol kelljen próbálkoznia. – fogalmazott az államtitkár.
Ezt követõen Dénes Sándor polgármester beszélt a négy kiemelt, több tízmilliárd forint értékben megvalósuló fejlesztés egyes szegmenseirõl.
A 3000 fõ befogadására képes sportcsarnok esetében például elmondta, a létesítmény a Kanizsa Centrum melletti területen kerül megépítésre. A fedett versenyuszodát a mostanival „kötik össze”, a konferenciaközpontot a régi nyomdánál hozzák létre. Az Alsótemplomnál lévõ ferences kolostort 50 évre kapja meg a város a rendtõl, ingyenes használatra. Sok más mellett kézi sörfõzde létrehozását, idõszaki ferences kiállítást, illetve a rend életét bemutató tárlatot is terveznek a rendházban.
Sz.Zs.
GAZDASÁG ROVAT >>>