Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57266866    








Honlapkeszites

Kanizsai íjászat – Kedvteléstõl a versenysportig

Egy kisebb társaság a 2000-es években kezdte el kedvtelésként az íjászatot, 2007-tõl már szervezetten gyakoroltak. Az elsõ versenyeken még csak ismerkedtek a szabályokkal. Késõbb egyre több kapcsolat alakult ki más csapatokkal, lassan ismertek lettek a „Kanizsai íjászok”.


Rövid szakosztályi kitérõ után 2010-ben 19-en alakították meg a közhasznú Kanizsa Íjász Egyesületet, amelynek elsõ, azóta többször megválasztott elnöke Németh Gábor. Az egyesület fõ célja az íjászat népszerûsítése, kezdõ szabadidõs és a verseny íjászok gyakorlás, edzés illetve verseny körülményeinek biztosítása.
– Az utóbbi években 50 körüli taglétszámmal mûködünk. Ebben az évben már hat új jelentkezõ van, várhatóan így meghaladjuk ezt a létszámot. A fiataloknál kiegyenlített a nemek aránya, nagyjából fele fiú, fele lány. A felnõtteknél több a fiú, de annál megbecsültebbek a leányok. Minden korosztály képviselteti magát, nagyjából egyenletes az eloszlás, szerencsére lassan a fiatalok felé billen a mérleg. A legfiatalabbak 10-12-évesek, de nyugdíjas tagunk is van – kezdi Németh Gábor.

Milyen eredményekkel büszkélkedhet a csapat?
– Minden eredményhez különleges emlékek fûznek. Felejthetetlenek a nagy gyõzelmek Nemessándorházán, itt elõször léphettünk fel a dobogó tetejére, vagy a Pákán aratott többszörös gyõzelem az Európa-bajnok felett. Marcali-Boronka országos versenye, itt a nõi és férfi aranyat a kanizsaiak hozták el, és az, amikor az egyesületbõl egyszerre hárman állhattak a dobogóra. A szigligeti és sümegi történelmi bajnokságok, amit az utóbbi években nem engedtünk ki a kezünkbõl. A körmendi gyõzelmek, a Dél Dunántúli Régió összetett és egyéni bajnoki címei. Nem lehet mindent felsorolni. Elégedettek vagyunk a Történelmi terem íjász Európa Bajnoksággal és az ezután rendezett 3D Európa Bajnoksággal kapcsolatban, ahol 12 nemzet vett részt – sorolja az elnök.

Milyen íjakat használnak?

– Nyitott egyesülethez méltóan, szinte minden kategória íjait használjuk. Ezek alapvetõen középrészbõl, két rugós karból, esetenként merevszarvból, a legmodernebb íjaknál egy kiegészítõ mechanikai rendszerbõl állnak. Eszerint 3 kategóriába sorolhatók: hagyományos, összetett és egyszerû íjak. Egyszerû például a szkíta, magyar, a török, az eszkimó, és az angol íj, vagyis longbow – ahol ez az egyszerû inkább az eredeti, egy anyagból való elkészítést jelenti. Ma ezek az íjak is összetettek, több rétegbõl üvegszál, karbon-fa kombinációval, modern technológiával készülnek. Jellemzõ sebességük: 180-220km/h. A vadászreflex és olimpiai íjak átlag sebessége: 200-230km/h. A legmodernebbek a különbözõ csigás íjak, ahol mechanikus áttételek segítségével több energiát tudnak a nyílvesszõre átvinni. Sebessége: 270-350km/h – mondja Gábor – Nagyon fontos a nyílvesszõ is, a hagyományos íjászok fa, a modernek karbon vesszõket használnak. Ezeket az íjakhoz kell illeszteni. Függetlenül az anyaguktól, százalékos illetve ezrelékes eltérés lehet a mechanikai tulajdonságaikat illetõen. A fiatalok jellemzõen a hagyományos nomád és a vadászreflex íjakkal kezdenek. Nagyjából egy év alatt eldõl, melyik számukra a legszimpatikusabb. Jellemzõen a három íj fajtát azonos arányban választják.

Hol és milyen idõközönként tartanak edzéseket?
– Kezdõknek, az intenzív edzéseink kültéren, a General Electric sportpályáján hétfõn, szerdán és pénteken 17 órától kezdõdnek, március utolsó hetétõl november végéig. A köztes idõszakban csütörtökönként 18-órától, a Thúry iskola tornatermében vagyunk. A Facebook oldalunkon és a honlapunkon is folyamatosan frissülnek a hírek. Az íjászok nagyon befogadóak. Ez a sport, a szabadidõ élvezetes eltöltése, kiváló egészségmegõrzõ mozgásforma és nem utolsósorban összetartó közösség. Mindenkit várunk, azt szeretnénk, ha gyerekek, anyukák, apukák, fiatalok és magukat fiatalnak érzõ idõsebbek is kipróbálnák. Nálunk a kiváló íjászoktól tanulhatnak, és közben megismerhetik ezt a kellemes idõtöltést.
– 20-25 versenyen fogunk indulni, készülünk a diákolimpiára, hagyományosan két versenyt rendezünk június és október elején. Továbbra is szeretnénk az iskolák programjaihoz hozzájárulni. A kanizsai Város napjára és a Dödölle fesztiválra is szívesen vonulunk ki. Nagy versenyünk idén, a 3D világbajnokság. Ide legalább négy versenyzõt szeretnénk eljuttatni. Hosszabb távon szövetségeseket keresünk egy kanizsai „íjászcentrum” létrehozásához. A szándék több oldalról is megvan. Úgy látjuk összefogással, akarattal és tettekkel meg is valósulhat.

Szever Viktória



2016-02-24 05:38:00


További hírek:


SPORT ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül