A gyermek- és munkavállalás összehangolásában jelentõs szerepük van a családbarát munkaerõpiaci eszközöknek, például a rugalmas (atipikus) foglalkoztatás különbözõ típusainak. A magyarországi vállalatok azonban csak elvétve alkalmazzák a gyermekes munkavállalók újbóli munkába állását elõsegítõ intézményi eszközöket, holott ez nemcsak a munkavállalóknak lenne hasznos, hanem a vállalatok is sokat profitálhatnának belõle az elkötelezett, lojális munkaerõ révén - derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) közös kutatásából.
Az MKIK GVI sajtóközleményében ismerteti: az adatfelvétel 2013-ban és 2014-ben történt, az eredmények 8416 cégvezetõ válaszain alapulnak.
A kutatás szerint a gyermekes, vagy idõs szülõket gondozó munkavállalóknak biztosított családbarát lehetõségek közül a legelterjedtebb, amikor a munkaidõ beosztásánál és a szabadság kiadásánál figyelembe veszik az oktatási intézmények nyitva tartását (a vállalatok háromnegyede él ezzel). Emellett népszerû eszköz a részmunkaidõs munkavégzés lehetõsége (66 százalék) és a képzések (54 százalék), illetve a rugalmas munkaidõ lehetõségének biztosítása is (51 százalék).
Jóval kevésbé elterjedt a gyermekes munkavállalók számára biztosított távmunka lehetõsége (a cégek 14 százalékánál van ilyen). A legritkábban alkalmazott eszközök a bölcsõdei-óvodai elhelyezés támogatása és a gyermekek napközbeni felügyelete (játszószoba, napközi) a munkahelyen.
A 11 vizsgált családbarát eszközbõl egyet sem használ a megkérdezett vállalatok 22 százaléka, egyet alkalmaz a megkérdezett vállalatok 11 százaléka, két eszközt jelzett 16 százalékuk, három vagy négy eszközt pedig 15, illetve 14 százalékuk. Öt lehetõséget a cégek 11 százaléka alkalmaz, hatot vagy annál többet pedig szintén 11 százalékuk.
Az adatok azt mutatják, hogy szinte mindegyik vizsgált családbarát lehetõséget a nagyvállalatok, a szolgáltató szektorban mûködõk, a külföldi (rész)tulajdonban levõk, illetve a jó üzleti helyzetû cégek alkalmazzák a legnagyobb arányban. Kivétel ez alól a havi néhány órás munkaidõ-kedvezmény, melyet leggyakrabban a kisvállalatok vesznek igénybe.
Egy jól behatárolható vállalati kör alkalmaz jellemzõen több családbarát eszközt is, vagyis mondható családbarát attitûddel rendelkezõnek: a külföldi tulajdonú, a szolgáltató szektorban mûködõ, valamint a legalább 250 fõt foglalkoztató nagyvállalatok. Emellett az is látható, hogy a jó üzleti helyzetû, illetve a pozitív kilátásokra számító cégek hajlamosabbak családbarát eszközökre "áldozni".
Az alkalmazott családbarát eszközök számát az befolyásolja legerõteljesebben, hogy az adott vállalat indult-e már a Családbarát munkahely pályázaton. Annak ellenére, hogy ez a pályázat már 16 éve létezik, a vállalatok 40 (a tisztán hazai tulajdonú cégek 42) százaléka még nem hallott róla. A cégek 58 százaléka hallott már róla, de még soha nem indult, csak 2 százalékuk vett részt rajta. A pályázók jellemzõen nagy létszámú, a szolgáltató szektorban mûködõ vállalatok.
Azok a vállalatok, melyek már indultak a pályázaton, vagy legalábbis hallottak róla, átlagosan jóval több családbarát lehetõséget kínálnak munkavállalóik számára, mint a többi vállalat. Ez azt jelzi, hogy pályázat fontos eszköz a magyarországi vállalati kultúra fejlesztésében és a családbarát attitûd elterjesztésében, ezért fontos lenne, ha minél több vállalat tudomást szerezne errõl a lehetõségrõl - írja közleményében az MKIK GVI.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>