Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57482723    








Honlapkeszites

Kanizsa az Utazás 2016 kiállításon

Az Utazás Kiállítás idén 39. alkalommal nyitotta meg kapuit a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban. Március 3-6. között, Magyarország legnagyobb turisztikai seregszemléjén öt kontinens számos országának látnivalóival, kultúrájával és gasztronómiájával ismerkedhetnek az érdeklõdõk, az utazni vágyók és a szakma képviselõi.


Az idei kiállítás részét képezi a Karaván Szalon, a Teszt&Go és a Bringaexpo. A kínálatban 28 ország 350 kiállítója szerepel, a rendezvény belföldi díszvendége Budapest, kulturális díszvendége Brazília, míg külföldi szakmai díszvendége Kína. Brazília megjelenése szervesen kapcsolódik a 2016. évi karneválhoz és az olimpiához.

A 39. Utazás 2016 nemzetközi idegenforgalmi szakkiállítást Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg. Beszédében kiemelte: a magyar turizmus világszinten, az élen jár, teljesítménye nemzetközileg is kimagasló, minden fontos mutatója javult tavaly, a turizmus dinamikus fejlõdése egyre nagyobb mértékben járul hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez. A magyar turizmus tavalyi növekedési üteme nemzetközi összehasonlításban is kimagasló, ez a vállalkozások, a szakmai szervezetek, a kormány, és a fõváros példaértékû együttmûködésének köszönhetõ. Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) adatai szerint Magyarországon 2015 elsõ háromnegyed évében 19,1 százalékkal nõtt a nemzetközi turistaérkezések száma, ami az európai átlagnak három és félszerese, és a világátlag több mint négyszerese. Majd a sikeres együttmûködést megköszönve a miniszter közölte: az ágazatépítés érdekében, ahogy eddig is, a jövõben is számíthatnak a kormány, és a gazdasági tárca támogatására.

A szakmai napon is színes programmal várta az érdeklõdõket Nagykanizsa és térsége. A szabadidõs kikapcsolódási lehetõségek mellett betekintést nyerhetnek az érdeklõdõk a város és a térség kulturális életébe és gasztronómiai kínálatába.
A Nagykanizsa – Mura Régió – Lendva 307/B. standjánál Éliás és Tóbiás invitálta a terített asztalhoz a nézelõdõket. Kiadványokat osztogattak és fényképezkedtek a vásárlátogatókkal. Akik megálltak az asztalok elõtt, ajándékokat kaptak a kvíz kérdések sikeres kitöltéséért. Igaz, a válaszokért kicsit meg kellett „dolgozniuk”. Miközben átlapozták a szórólapot, megismerkedhettek városunk nevezetességeivel is.
A hazai, azaz a régió ízeibõl válogatott kóstoló – a répás-, túrós-, tökös-mákos és meggyes rétes, valamint a fahéjas szilvás dzsemtõl kezdve a gyömbéres mézen át a szintén Kanizsán készült számtalan mustár variációkig –, folyamatosan vonzotta az érdeklõdõket az asztal köré. Sokakra újdonságként hatott az íz és a látvány egyvelege, amit a kiállítás lebonyolításában közremûködõk még felhasználási recept ötletekkel is kiegészítettek.

A kiállításon való részvételünk és az együttmûködés fontosságáról sajtótájékoztatót tartott Dénes Sándor polgármester és Cseresnyés Péter országgyûlési képviselõ, államtitkár.

Dénes Sándor, utalva városunk kiváló földrajzi elhelyezkedésére, vetített képekkel illusztrálva bemutatta Kanizsát a nagyközönségnek. – Nagykanizsa életében is fontos a turizmus – szögezte le, ugyanis olyan nevezetességei vannak, amelyekkel megállíthatjuk az ország más tájairól, vagy a határon túlról érkezõket. Fontos számunkra, hogy a turizmus fejlõdjön – jegyezte meg, majd felsorolta azokat a döntéseket, melyek megvalósulása révén például a Ferences kolostor felújítása a zarándok turizmust is szolgálja, a konferencia központ pedig az üzleti életet, a továbbképzéseket. Nagykanizsa a fesztiválok városa is – hívta fel a figyelmet a polgármester. A répa-, a fánk-, valamint a Bor és a Dödölle Fesztivál mellett Sör – és Fúvószenei fesztivállal is büszkélkedhet a város. Arra kérte a jelenlévõket, ismerjék meg a városunk által kínált lehetõségeket és látogassanak el a kanizsaiak standjához, majd Kanizsára. Végül felhívta a figyelmet egy szombati eseményre, amikor megkóstolhatják a helyben készített dödöllét is, Irma néni jóvoltából.

Cseresnyés Péter államtitkár, Nagykanizsa és a térség országgyûlési képviselõje elöljáróban kitekintést adott arról, hogy a város és a térsége miért tartotta fontosnak, hogy megmutassa magát az Utazás 2016. kiállításon.
- Nagykanizsa a Dél-zalai térséggel szövetségben, annak centrumaként, és a határon átnyúló területekkel, településekkel együttmûködve építi fel önmagát. Az Utazás kiállításon való közös standon való részvétel is ezt a törekvést fejezi ki azáltal, hogy a Mura-menti településeket képviselõ Zala Zöld Szíve Egyesülettel, a Hetést képviselõ egyesülettel és a szlovén Lendva városával közösen jelenik meg. A kiállításon való együttes részvétel mindezek mellett azt is hivatott demonstrálni, hogy Nagykanizsa a térsége és határ menti gazdasági-turisztikai centrális szerepe mellett a fesztiválok, az aktivitás városa is.
- Hogy tovább tudjunk lépni, a mostani idõkben készült el, és nemsokára a kormány elé kerül a Mura Program, amely komplex gazdaságfejlesztõ programként a térség településeinek a fejlõdését kívánja szolgálni, és az itt élõknek a biztos megélhetést, a hivatást jelentõ munkát biztosítani a falusi turizmus, az aktív turizmus lehetõségeinek kiaknázásával, a helyi és kézmûves termékek és termelõk piacra segítésével. Amennyiben ez a program elfogadásra kerül, és különbözõ forrásokat tud a kormány a térség fejlesztésére biztosítani – ami várhatóan így lesz –, ebben az esetben a jó pár évvel ezelõtt elkezdõdött folyamat folytatódik, és fel fog erõsödni. Mindez a szálláshelyek kiaknázását, fejlesztését, újabb kerékpárutak kiépítését, a vízi turizmus fejlesztését jelenti várhatóan, elõsegítve a térség gazdasági fejlõdését. Cseresnyés Péter hangsúlyozta: szeretné, ha a stand megismerésével fel tudnák hívni a figyelmet a térségre, megmutatva azt, milyen lehetõségeket rejt magában a Muravidék. Végül arra invitált mindenkit, hogy álljanak meg Nagykanizsa, és a Zala Zöld Szíve Standjánál.

Pál Zoltán a Zala Zöld Szíve Vidékfejlesztési Egyesület vezetõje az elhangzottakat megerõsítve kiemelte: az együttmûködés nem formális, a város, mint gazdasági-kulturális, történelmi hagyományokkal rendelkezõ szervezõ erõ, turisztikai szempontból együtt tud dolgozni a térséggel, s ebbõl lehet egyfajta új turisztikai kínálati desztináció.

– Nekünk ez a fontos, hiszen így sokkal szélesebb kínálati rendszerrel tudunk jelentkezni. Igazából egyénileg, külön- külön elszigeteltek vagyunk. Erõsítjük egymást, és nem gyengítjük, nem vesszük el egymás lehetõségeit. A maga nemében egyedülálló, különleges dolgokat tudunk nyújtani. A turizmusban nincsenek földrajzi határok, azonossági, önazonossági határok vannak, s ebbe a most elõször kiállító Lendva kiválóan belefér. Abban bízok, hogy a jövõben a Lendva-Kanizsa tengely komoly turisztikai desztináció lehet. A hármas határ menti multikulturális környezettel olyasmit tudunk nyújtani, amit senki más. Három nemzet, három kultúra, három ország kulturális és idegenforgalmi kincseit. Véleményem szerint ez a régió nagyon nagy fejlõdési lehetõségek elõtt áll, és csak rajta múlik, hogy ebbõl mit hoz ki. Ez egy olyan élmény-régió lehet, amit nemcsak országos szinten, hanem tágabb értelemben is lehet jegyezni. Hálásak vagyunk, hogy most Kanizsa vendégei lehetünk.

B.E.



2016-03-04 15:09:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül