Rendõrségi feljelentést tett az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) - és a siófoki önkormányzat is hasonló lépésre készül -, mert két védett fát kivágtak a siófoki obszervatórium szomszédságában lévõ telken, amelyre a másodfokú építési hatóság egyebek közt ezekre a fákra hivatkozva tagadta meg februárban egy építési engedély kiadását - tájékoztatta a város polgármestere az MTI-t.
Lengyel Róbert (független) közölte, az önkormányzat természetkárosítás bûntett gyanúja miatt tesz feljelentést az ügyben. A városvezetõ úgy fogalmazott, arcátlannak és megdöbbentõnek tartja, ami történt, és mindent elkövet azért, hogy ez ne maradjon következmények nélkül.
Az OMSZ nevében eljáró Horváth Ákos, a Balatoni Viharjelzõ Obszervatórium vezetõje az MTI-nek elmondta, a mérést végzõk vasárnap hajnalban észlelték, hogy a szomszédos telken több ember megjelent és egy markolóval gyökerestül kidöntötték a fákat, majd feldarabolták. A riasztott rendõröknek hivatalos fakivágási engedélyt mutatott a telektulajdonos rokona. Pár órán belül - amikorra a hársfákat már legallyazták, feldarabolták és elszállították - kiderült, hogy a kivágási engedélyt két másik fiatal, nem védett, és jóval arrébb álló fára kérte és kapta meg a tulajdonos.
Az ügy elõzménye, hogy a múlt év végén az OMSZ, valamint a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is fellebbezést nyújtott be a szomszédos telekre kiadott építési engedély miatt. Horváth Ákos akkor azt közölte, alapjaiban veszélyezteti az obszervatórium munkáját a tervezett építkezés, amelynek megakadályozására idõközben a siófoki önkormányzat is lépéseket tett, változtatási tilalmat elrendelve az övezetre.
A Somogy Megyei Kormányhivatal mint másodfokú hatóság idén február közepén elutasította az építési engedélyt, indoklásában egyebek közt a telken található védett hársfákra hivatkozva. Emiatt az építkezést tervezõnek újabb engedélyért kellene folyamodnia, amelynek kiadására a korábbiaknál sokkal kevesebb esélye lenne az idõközben megváltozott jogszabályok miatt.
Horváth Ákos korábban az MTI-nek azt mondta, ahhoz, hogy a klímaváltozásra fel lehessen készülni, stratégiai kérdés a precíz mérés, a pontos adatsor, márpedig az obszervatórium környezetének beépítése ezt veszélyezteti, ezért az építési engedély kiadása nem tekinthetõ egyszerû építésjogi kérdésnek. "Magyarországon ilyen adatsorral rendelkezõ és ennyire beépítetlen mérési pont már alig van, a Balatonnál pedig nincs több" - közölte a szakember, hangsúlyozva, hogy a mérési pontatlanságok miatt elmaradó vagy hibás viharjelzések életveszélyt jelenthetnek a balatoni fürdõzõk, horgászok, hajósok számára.
A helyi védelem alatt álló obszervatóriumban 1956 óta folynak mérések és megfigyelések. A hatvanéves adatbázis a Balaton és a Dunántúl egyetlen olyan adatsorának számít, amely alkalmas az éghajlatváltozás folyamatos nyomon követésére a régióban.
Az MTI információi szerint az érintett telket egykor a Mol Zrt. strandjaként használták, az néhány, cégek közötti tulajdonváltást követõen 2004-ben került magánkézbe.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>