Ma 2024. 9 16.
Edit, Ciprián napja van.
Látogatók száma : 56891432    








Honlapkeszites

Áprilistól indul az új, országosan egységes hulladékgazdálkodási rendszer

Április elsejétõl indul az új, országosan egységes hulladékgazdálkodási rendszer, megkezdi mûködését a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelõ Zrt. (NHKV), a lakosság szempontjából sem a díjak, sem a szolgáltatások nem változnak - mondta Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelõs államtitkára sajtótájékoztatón.


 Ismertette: az új hulladékgazdálkodási rendszerrõl szóló rendeletet a kormány elfogadta, a héten megjelenik a Magyar Közlönyben. Április elsejétõl semmi akadálya az új rendszer elindulásának - tette hozzá.
Kiemelte: a cél a fenntartható, rendezett, átlátható hulladékgazdálkodási rendszer létrehozása, amely garantálja a közszolgáltatás folyamatosságát, biztonságát és a rezsicsökkentés eredményeinek megtartását.
Hangsúlyozta, hogy nincs lakossági díjváltozás, nincs adminisztrációnövekedés, és nem kell új szerzõdés sem. Kiépül a gyûjtõedények egyedi azonosítási rendszere, az új rendszer az uniós hasznosítási célok teljesítését is elõsegíti.
A települési szilárd hulladékgyûjtésben sem az önkormányzatok, sem a szolgáltatók feladata nem szûnik meg, az új rendszerben változatlanul végzik a szolgáltatást - tette hozzá.
A feladatok közé sorolta, hogy szeptember 30-ig a szolgáltatóktól és az önkormányzatoktól adatokat kérnek be, ezek alapján fejlesztési célokat állítanak fel.
Az április elsejétõl mûködõ koordináló szervezet beszedi majd a díjakat, átveszi a kétes követeléseket, a behajtást az adóhatóság kezeli - ismertette. A lakosságot érintõ változások közé sorolta az egységes rendszer létrehozását a számlázásra, díjfizetésre, és díjbehajtásra. A cél az elektronikus díjfizetési formák elterjesztése.
Az NHKV nonprofit módon fog mûködni, közszolgáltatókhoz hasonlóan, de tényleges közszolgáltatási feladatokat nem fog végezni.
Kitért arra, hogy a rendszer a jelenlegi formában nem hatékony, nem tud megfelelni az uniós normák szigorításának sem, és a fejlesztések nem célirányosak. A hulladékkal foglalkozó közszolgáltatók bevallott vesztesége mintegy 13 milliárd forint.
Szeretnék tisztán látni, hogy az adott hulladék mennyiségébõl mennyi a szelektív, mennyi megy lerakóba, és mennyi égethetõ.

MTI - Kanizsa



2016-03-31 06:05:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül