Ma 2024. 9 16.
Edit, Ciprián napja van.
Látogatók száma : 56893628    








Honlapkeszites

Emelkedett a halgazdálkodásra fordítható pályázati források összege

Az elmúlt hétéves európai uniós költségvetési idõszak 13,7 milliárd forintos keretével szemben a jelenlegi idõszakban több mint 16 milliárd forintot fordíthat Magyarország halgazdálkodási pályázatokra, amelyek a hazai halak tenyésztését, feldolgozását és fogyasztásának erõsítését is szolgálják - közölte a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési programokért felelõs helyettes államtitkára Keszthelyen.


Viski József, a Pannon Egyetem Georgikon Karán kibõvített és megújult hallaboratórium átadásán beszélt arról, hogy a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési idõszakban a halászati operatív program keretében biztosított 13,7 milliárd forintos teljes forrásból február végéig 12,6 milliárd forintot fizettek ki. Az elszámolások lezárásáig várhatóan szinte száz százalékban sikerül felhasználni a rendelkezésre álló forrásokat.
A jelenlegi hétéves ciklusban - a hazai, mintegy 25 százalékos hozzájárulással együtt - a korábbit meghaladó összeget, 16 milliárd forintot használhatnak fel a halgazdálkodási operatív program keretében - jelezte a helyettes államtitkár.
Kifejtette: a jelenleg rendelkezésre álló pályázati források révén kívánják fejleszteni a halászattal foglalkozó vállalkozásokat, javítani a termelés és a feldolgozás lehetõségeit, de tudományos, innovatív technológiák fejlesztésére, szakemberképzésre, illetve a magyar lakosság halfogyasztásának ösztönzésére is biztosítanak forrást. Ez utóbbi kapcsán hozzátette: az európai uniós 25 kilogrammos éves átlaghoz képest a magyar fogyasztók mindössze évente 5 kilogramm halat fogyasztanak.
Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora emlékeztetett arra, hogy a most felavatott hallaboratórium a Georgikon állattani és akvakultúra csoportjának tudományos és nemzetközi megjelenési lehetõségeit javítja.
Polgár J. Péter dékán ehhez azt is hozzátette: Keszthelyen második éve folyik halas képzés, amelynek keretében az akvarisztikától a tengerbiológián át a sporthorgászatig terjed az oktatott tárgyak listája.
Bercsényi Miklós egyetemi tanár arról beszélt, hogy a hallaboratórium oktatási és tudományos munkájának középpontjában a ragadozóhalakkal kapcsolatos kutatások állnak, számos eredményüket - például a ragadozóhalak tápos tenyésztését - már hazai cégek üzemszerûen is alkalmazzák. Legfõbb céljuk, hogy Magyarország legyen az európai harcsatermelés központja.
A száz százalékos támogatással, 167 millió forintból felújított és kibõvített laboratóriumi épületrõl Beliczky Gábor tanársegéd elmondta: 150 négyzetméteres új csarnokot építettek, konferenciatermet alakítottak ki, új halas kísérleti rendszerek megvalósítására nyílt lehetõség és informatikai beruházást is végrehajtottak. A magyar mellett angol nyelven is folyó halas oktatás kiszolgálása mellett tudományos és bemutatóhelyként is szolgál a keszthelyi hallaboratórium.
 

Átadták a keszthelyi Georgikon megújult hallaboratóriumát. Németh Áron egyetemi hallgató ivadékokat gondoz a Pannon Egyetem Georgikon Kar kibõvített és megújult hallaboratóriumában Keszthelyen az átadás napján, 2016. április 8-án. MTI Fotó: Varga György

MTI - Kanizsa



2016-04-09 05:56:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül