Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57023231    








Honlapkeszites

Idõs, egyedül élõ sértetteket fosztottak ki

Börtönbüntetésre ítélte a Zalaegerszegi Járásbíróság azokat a vádlottakat, akik magukat idõs emberek rokonának kiadva csaltak ki pénzt vasi és zalai sértettektõl. Volt, hogy balesetre, mûtétre, sõt még terhesség-megszakításra is hivatkozva kértek pénzt az idõsektõl.


A vádlottak 2013-ban elhatározták, hogy úgy jutnak pénzhez, hogy Zala és Vas megye kistelepülésein élõ idõs, egyedülálló személyeket hívnak fel telefonon, s magukat az idõsek rokonának kiadva pénzt, illetve értéktárgyakat szereznek a sértettektõl. A telefonokat többnyire a II. rendû szombathelyi vádlott bonyolította, személyleírást adva az I. rendû vádlottról, mondván õ fog érkezni a pénzért. Több esetben balesetre, betegségre, tartozásra hivatkozva kérték az idõs ”rokon” segítségét, akivel azt is közölték, ne szóljon másnak, mert nem szeretnék, ha a család tudna a dologról. Azért, hogy ne legyen idõ ellenõrizni a történetet, a telefonok után viszonylag hamar megjelent az I. rendû vádlott, aki magával vitte a pénzt, illetve az ékszereket. Az I. rendû vádlott néha taxival, más esetben pedig a III. rendû vádlottal együtt – több esetben bérelt - autóval érkezett a helyszínekre.

A vádirat 23 vasi, illetve zalai elkövetést tartalmazott. A sértettek 70-94 év közöttiek voltak, de a nyomozás során nem derült ki, mi alapján választották ki a vádlottak éppen õket.
A vádlottak néhány 10 ezer forinttól milliós nagyságrendig kértek az idõs emberektõl pénzt, de akinek - megítélésük szerint - kevés készpénze volt, attól arany ékszereket is elfogadtak. Az így szerzett összegeket a vádlottak egymás között felosztották, illetve felélték.


A Zalaegerszegi Járásbíróság 2016. március 8. napján hozott I. fokon ítéletet az ügyben, s az I. és a II. rendû vádlottakat 10 rendbeli társtettesként - ebbõl 1 esetben folytatólagosan - elkövetett csalás bûntettében, 4 rendbeli társtettesként elkövetett csalás vétségében, 7 rendbeli társtettesként elkövetett csalás bûntettének kísérletében mondta ki bûnösnek. Az I. rendû vádlott 4 év 6 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztést, a II. rendû vádlott - az õ terhére a fentiek mellett még egy kísérleti szakban maradt csalás bûntettét is megállapította a bíróság - három hónappal kevesebb, 4 év 3 hónap börtönt kapott, s mindkettõjüket 3 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától. A III. rendû vádlottat 3 évre felfüggesztve 2 év börtönre ítélte a Zalaegerszegi Járásbíróság, amely kártérítést is megállapított több mint 3 millió forint értékben egyes sértettek javára a vádlottak terhére.

Az ítélet indokolásában a bíróság részletesen számba vette a cselekményeket, amelyek során a telefonáló II. rendû nõi vádlott unokaként, menyként, rokonként jelentkezett be. Volt, hogy azt mondta, mûtétre kell a pénz, mert le fogják venni a mellét, vagy hogy balesetet szenvedett, s kórházban van, de háza elárverezésére is hivatkozott. Több alkalommal is mondta: terhes és az õ, illetve a magzat betegsége miatt abortuszra kell mennie, s ehhez pénzre van szüksége. Egy idõs asszony még süteményt is küldött a ”kórházban levõ unokájának”, egy másik hölgy pedig tojást és kávét pakolt a „balesetet szenvedett fiának”. A telefonban általában sírós, halk hangon bejelentkezõ II. rendû vádlott nem konkrét néven mutatkozott be, voltaképpen megvárta, míg a sértettek visszakérdezik az általuk feltételezett rokon nevét, így a késõbbi hívások alkalmával - mivel többször is keresett egy-egy sértettet - már a rokon nevén mutatkozott be. Néhány sértett gyanút fogott: ezek a cselekmények kísérleti szakban maradtak. Egy esetben például a sértett rokonai elbújtak a lakásban, s amikor az I. rendû vádlott megérkezett a pénzért, számon kérték, mire a vádlott elmenekült.

A vádlottak a tényállások többségében tagadták a cselekményt, illetve, az I. rendû és a III. rendû vádlottak azt is, hogy a helyszíneken jártak volna. Azonban a híváslisták, a mobiltelefonos cellainformációk, a némely esetben készített átvételi elismervényeken szereplõ aláírások, s a tanúvallomások cáfolták a vádlottak tagadását. A tanúk szinte minden esetben felismerték a helyszínen járt I. rendû vádlottat. A felismerések hitességét az is alátámasztotta, hogy a cselekmények idején az I. rendû vádlott válla kificamodott. A sérüléssel a szombathelyi kórházban kezelték, s a karja egy ideig fel volt kötve. Ennek tényét a tanúk is jelezték, s ez egyezett a kórházi kezelés adataival. A tanúk továbbá egyezõen azonosították a helyszínen járt autókat is.
Végül az I. rendû vádlottat az egyik elkövetés helyszínén fogták el, ahonnan a III. rendû vádlott elmenekült. Miután a III. rendû vádlott a II. rendû vádlottal együtt visszatért Zalaegerszegre, a rendõrök õket is elfogták.

Egy 2013-as zalai ügy esetében felmentõ döntés született. Itt a vád szerint az I. rendû vádlott magát rendõrnek kiadva megszólított az utcán egy sértettet, mondván megkerült a korábban ellopott tárcája, s annak kapcsán keresi. Ezzel a sztorival bejutva a lakásba próbált pénzt kicsalni a sértettõl. Mivel az I. fokú bíróság szerint a történteket nem elõzte meg telefonhívás, az elkövetés eltérõ módszere, valamint a sértett tanúvallomása alapján e cselekményt nem lehetett kétséget kizárólag a vádlottak terhére róni. Így a bíróság ezen vádpont alól felmentette az I. és a II. rendû vádlottakat.

Az ügyész és a III. rendû vádlott tudomásul vette az ítéletet. Az I. rendû vádlott és védõje elsõdlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért fellebbezett. A II. rendû vádlott és védõje felmentésért fellebbezett - közölte lapunkkal dr. Beznicza Árpád a Zalaegerszegi Törvényszék sajtószóvivõje.

Kanizsa



2016-04-09 11:00:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül