Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024272    








Honlapkeszites

Vesta Program: a bántalmazott nõk védelméért

A Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezete az EGT Alap és a Norvég Alapok támogatásával, 14 hónappal ezelõtt indította el a Vesta Program elnevezésû projektjét Nagykanizsán. A bántalmazott nõk védelmét kitûzõ program eredményeirõl szakmai konferencián számoltak be a projekt zárása elõtt.


A beszámolók mellett olyan elõadások is elhangoztak, amelyek többféle szakma és szervezet szempontjából dolgozták fel a bántalmazás témakörét. A Medgyaszay Házban megrendezett konferenciát dr. Baracskai Józsefné, a Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezetének igazgatója nyitotta meg. A Nagykanizsán megvalósult Vesta Programot dr. Dömötör László programvezetõ mutatta be. A programvezetõ elöljáróban ismertetett néhány elgondolkodtató statisztikai adatot is: Magyarországon minden ötödik nõ élete során rendszeres bántalmazás áldozatává válik a párkapcsolatában, és minden héten legalább egy nõt meggyilkol a partnere. A nõk átlagosan 35 verést szenvednek el, mielõtt segítségért fordulnak.
A program célja a családon belüli erõszakot elszenvedett nõk, anyák védelme. Ennek érdekében a Vöröskereszt által fenntartott nagykanizsai Családok Átmeneti Otthona intézményben komplex védelmi rendszert kínálnak a bántalmazott egyedülálló nõknek, és gyermekes anyáknak. A szolgáltatások ingyenesen, és akár névtelenül is igénybe vehetõk.
Többek között azért is fontos a Vesta program, mert a családon belüli erõszak olyan családokat érint, akik valamilyen szempontból kiszolgáltatott helyzetben vannak az õket bántalmazóval szemben. E tekintetben a leginkább érintettek a nõk és a gyermekek.
A Humán Rights Watch nemzetközi jogvédõ szervezet 2013-as jelentése szerint nem mûködik megfelelõen Magyarországon a családon belüli erõszak kezelésére kiépített rendszer. A rendõrségi beavatkozás nehézségei, a kellõ hatékonyságot nélkülözõ távoltartó határozatok, az elégtelen krízis központ férõhelyek, valamint a jogi és iránymutatásbeli hiányosságok összességében azt eredményezik, hogy nem kapnak megfelelõ védelmet a családon belüli erõszakot elszenvedõ nõk, akiknek az állami segítségnyújtási rendszer elégtelenségei következtében gyakran nincs más választásuk, minthogy visszatérjenek bántalmazójukhoz.
Bár a bántalmazás nagyon sok nõt és gyermeket érint, az esetek többségében mégis elhallgatás és tagadás veszi körül, a beavatkozás pedig elmarad.
A Vesta Program célja lényegében az, hogy felhívja a figyelmet a mindannyiunk közvetlen környezetében lévõ problémára, és többféle módon védelmet és kapaszkodót nyújtson a bántalmazást elszenvedett nõknek, annak érdekében, hogy szembenézhessenek a bántalmazással, és szakértõ segítségével akár más hasonló sorsú emberekkel közösen megoldást találjanak rá. Fontos, hogy a bántalmazott nõk érezzék, nincsenek egyedül a problémával, ismerjék fel azt, hogy a helyzet, amibe kerültek, nem elfogadható, és segítséget kapjanak az önsegítõ tevékenység közös erejébõl, valamint szakértõ segítõktõl.
A konferencia további részében a szakmai tapasztalatokról Túri Tímea szakmai vezetõ számolt be. A bántalmazás, szégyen és a segítség lehetõségeirõl Ábrahám Angéla klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus tartott elõadást. A családon belüli erõszaknak és a nõk bántalmazásának a pszichés hátterérõl dr. Kaszás Gizella, a Nagykanizsai Család és Gyermekjóléti Központ intézményvezetõje osztotta meg a gondolatait. Család-erõszak, avagy mit ér a jog ereje a családon belül címmel dr. Molnár József rendõr ezredes, a Nagykanizsai Rendõrkapitányság kapitányságvezetõje tartott elõadást. Végezetül a gyermekvédelmi észlelõ- és jelzõrendszer mûködésének jelentõségérõl a gyámhatósági munkában címmel, dr. Nemesné dr. Nagy Gabriella, a Zala Megyei Kormányhivatal Nagykanizsai Járási Hivatalának gyámügyi osztályvezetõje számolt be.

B.E.



2016-04-29 07:03:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül