Várhatóan május másodikán érkezhet Körmendre a helyi rendészeti szakközépiskola területén létesített, háromszáz ember átmeneti elhelyezésére képes ideiglenes befogadótáborba a migránsok elsõ csoportja - jelentette be a körmendi városházán tartott sajtótájékoztatón Sipos Anikó, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal regionális igazgatója.
Tájékoztatása szerint a nyitottan mûködõ ideiglenes befogadótábor feltöltése folyamatosan zajlik majd attól függõen, ahogy a Magyarországon menedékjogot kérõ migránsok száma növekszik, illetve ahogy azt más befogadó állomások létszáma szükségessé teszi.
Dukai Miklós, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kormány kényszerhelyzetben került a fokozódó migrációs nyomás miatt, ezért vált szükségessé, hogy ideiglenesen a körmendi befogadótábor mûködni kezdjen.
Elmondta, a balkáni határzár ellenére növekszik az Európába beáramló migránsok száma, akik új útvonalakat keresnek maguknak.
Ismertetése szerint Magyarországon idén már csaknem 12 ezer migráns nyújtott be menekültkérelmet, az Állampolgársági és Bevándorlási Hivatal munkatársai naponta több mint 200 kérelmet regisztrálnak, a befogadótáborokban, közösségi szállásokon és tranzitzónákban elhelyezettek száma jelenleg 1777 fõ, ami több mint duplája a korábbinak.
Hozzátette: a migránsok döntõ többsége nem háborús övezetbõl érkezik, legnagyobb számban Pakisztánból, Afganisztánból és észak-afrikai országokból indulnak útnak. Magyarországot a migránsok továbbra sem tekintik célországnak, elsõsorban Nyugat-Európa országaiba szeretnének eljutni.
A helyettes államtitkár leszögezte: a magyar kormány mindent megtett annak érdekében, hogy megakadályozza az illegális migránsok bejutását az országba, létrehozta, majd megerõsítette a déli határzárat, és felkészült arra is, hogy a magyar-román határon is kerítést építsen, valamint növelte a határõrizetben résztvevõk létszámát, és technikai felszerelésükön is javított.
A körmendi befogadótáborról szólva Dukai Miklós hangsúlyozta: annak ideiglenes jellegét mutatja, hogy sátrakat állítottak fel, a helyszínt pedig egy õrzött rendõrségi objektumban úgy igyekeztek kiválasztani, hogy az a helyi lakosság számára minél kisebb gondot okozzon.
Sipos Anikó kiemelte: a körmendi ideiglenes befogadóintézményekbe kizárólag regisztrált menedékkérõk kerülnek, akik elõzõleg mindenféle orvosi szûrõvizsgálaton átestek.
Tiborcz János, Vas megye rendõrfõkapitánya leszögezte: a megye rendõrei fokozott létszámban, a készenléti rendõrökkel és polgárõrökkel megerõsítve, szükség esetén a honvédséggel közösen látnak majd el szolgálatot nemcsak Körmenden, hanem az osztrák határig.
Hozzátette: folyamatos kapcsolatban állnak és egyeztetnek a burgenlandi rendõrséggel és tartományi vezetéssel.
Minden szükséges elõkészületet megtettek annak érdekében, hogy Körmend lakossága ugyanazt a közbiztonságot élvezhesse, mint amit évtizedek során megszokott - mondta Tiborcz János.
Bebes István (Fidesz), Körmend polgármestere a sajtótájékoztatón elmondta: abban bíztak, hogy a körmendi tábornak csak a felállítására kerül sor, de nem lesz szükség annak igénybe vételére.
Tudomásul kell azonban venni, hogy az a terület ahol az ideiglenes tábort létrehozták a Belügyminisztériumnak olyan területe, ahol a migrációval összefüggõ feladatokat könnyebben meg lehet oldani - mondta.
Emlékeztetett: jelezték azokat a kéréseiket, amelyek a közbiztonság megerõsítését szolgálták, ezért fokozott rendõri jelenlét lesz a városban, folyamatosak lesznek az ellenõrzések, és szükség esetén kapnak segítséget a honvédségtõl is.
Bebes István kiemelte a helyi polgárõrség megerõsítésének fontosságát és a helyi kamerarendszer kibõvítésének szükségességét.
Bejelentette: polgármesteri keretébõl támogatja a polgárõrséget és a képviselõ-testületben kezdeményezni fogja további támogatások megszavazását. MTI Fotó Varga György
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>