Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57025567    








Honlapkeszites

Tony Lakatos: Kanizsára mindig szívesen jövök

A jazzfesztivál hazai sztárvendége Tony Lakatos szaxofonos volt. Pályafutása kezdetén a sokak által ismert Kis-Rákfogó együttesben zenélt. Majd a Zenemûvészeti Fõiskolán végzett tanulmányai és néhány sikeres hazai és külföldi jazzfesztivál után külföldre, pontosabban Németországba, a Frankfurti Rádió Big Bandjéhez szerzõdött. Tony Lakatos az amerikai jazzrádiók által felállított Gavin Report Top 10-ében elõkelõ helyen szerepel. Mintegy kétszáz lemezen hallható játéka. Több mint húsz lemezen szerzõként, a továbbiakban közremûködõként szerepel. A neves zenésszel a koncertje elõtt beszélgetünk.


– Általában a zenészek a koncert után válaszolnak a sajtó kérdéseire. Te miért választottad a preventív megoldást?

– Koncert után gyorsan pakolunk össze, megyünk tovább. Nagyon sok a meghívás, persze ezt nem panaszként mondom.

– A jazz világpolgáraként neveznek különbözõ médiumok. Eljutott hozzád ez a titulus? Mit jelentenek a gyökerek? Mit jelent Magyarországon zenélni?

– A titulusokról nincs mit mondanom, ezeket nem én aggatom magamra. Nagyon szeretek hazajönni és itthon zenélni. Itt születtem, ide mindig szívesen jövök. A gyökerek jelentõsek, úgy vélem ez a játékomban is érzõdik. Külföldön zenélve, zenésztársaim gyakran megjegyzik, hogy stílusomon érzik, honnan származom. Én ugyan ezt nem hallom ki, de ettõl függetlenül büszke vagyok rá.

– A tavalyi évben koncertet is adtál itthon. Két egymástól eltérõ stílusban. Az egyik egy dél-amerikai, pontosabban brazil projekt, míg a másik, minthogy a Gipsy Colours címet viseli, vélhetõen a gyökerekrõl szól. Ez utóbbi produkcióban többek között Szakcsi Lakatos Béla jelentõs szerepet játszik. Létezik mindkét formáció?

– Igen. Holnapután a Brazil Projeckt-tel itthon játszunk Magyarországon. Párhuzamosan mûködik mindkét formáció. Szakcsi pedig hamarosan Németországba jön, onnan megyünk egy indiai turnéra. A közös zenénk elemei mélyen visszanyúlnak a gyökerekig, így jócskán tartalmaznak népzenei elemeket is.

– Ha a titulus nem is tetszik, mégis világsztár vagy. Ezt mutatja a Top 10-es lista. Gyakran játszol világhírességek társaságában. Kikre emlékszel a legszívesebben?

– Nagyon hosszú lenne a névsor. Így hirtelen, Randy Brecker, Al Foster, Trilok Gurtu neve jut eszembe, de nem szeretnék megfeledkezni Toto Blankérõl, akinek talán az egész külföldi pályafutásomat köszönhetem.

Németországban, ahol az utóbbi idõben élsz, milyen a nemzetközi jazzélet?

– Változatos és nagyon színvonalas. Meglepõ módon sokan jönnek át Amerikából zenélni. Igaz, ez a zenészinvázió kölcsönös.

– Emlékezzünk meg a kezdetekrõl, milyen volt a beilleszkedés?

– A ’70-es években még nagyon fiatalok voltunk és valószínûleg tehetségesek. Az idõsebb generáció nagyon örült nekünk, kedvezõ volt a fogadtatás. Elsõsorban Pege Aladár és Kõszegi Imre nevét említeném. Emlékszem, végtelenül örültünk minden meghívásnak.

– Ma este egy utánad, utánatok jövõ generációnak biztosítasz lehetõséget. Õk is megvívták már a maguk harcát, ismertek, sikeresek lettek. Milyen érzés velük muzsikálni?

– Nagyon jó. Egyébként, ha a lakosság arányát nézzük, százalékosan itt van a legtöbb tehetséges muzsikus. A beilleszkedésüket illetõen nem bocsátkoznék jóslásokba, de egyre több tehetséges fiatal van. A közönség száma meg sajnos érezhetõen csökken.

– Harc és küzdelem az élet. Aki topon van, mennyire elfoglalt, milyen gyakoriak a fellépések, próbák?

– Ha az ember különbözõ stílusokra nyitott és próbálja azokat játszani, ráadásul párhuzamosan, akkor nagyon felkészültnek kell lennie. Nem csak a próbák a lényegesek, hanem az fontos, hogy az ember különbözõ stílusú zenéket ismerjen meg. A zenei benyomások megszerzése is sok idõbe telik. A fellépések napirenden vannak, hiszen a Frankfurti Rádió szinte mindennapi elfoglaltságot jelent. Igaz, ezek az alkalmak többnyire a próba szintjén mennek, de szinte minden második napra esik egy-egy koncert.

– Többször léptél fel városunkban, hogy érzed itt magad?

– Az ország egyik legjelentõsebb jazzfesztiváljáról van szó. Kicsit félek a tervezett akusztikus jazz fogadtatásától. Remélem a közönség vevõ lesz rá. Ide mindig szívesen jövök!

Czene Csaba



2007-10-19 14:50:31


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül