Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57665384    








Honlapkeszites

Pannon tudás

Im­már har­ma­dik al­ka­lom­mal ke­rült sor a Pan­non Egye­tem nagy­ka­ni­zsai kép­zé­si he­lyén a Pan­non Tu­do­má­nyos Nap­ra. Mint azt so­kan hang­sú­lyoz­ták, a tu­do­má­nyos se­reg­szem­le leg­na­gyobb eré­nye, hogy két aka­dé­mi­ai te­rü­le­ti bi­zott­ság és a Pan­non-ré­gió több fel­sõ­ok­ta­tá­si in­téz­mé­nyé­nek együtt­mû­kö­dé­sé­vel va­ló­sult meg.

Több mint har­minc, szí­nes, min­den­ki szá­má­ra nyil­vá­nos tu­do­má­nyos elõ­adást hall­gat­hat­tak meg az ér­dek­lõ­dõk a tu­do­mány leg­kü­lön­fé­lébb te­rü­le­te­i­rõl a Pan­non Egye­tem ka­ni­zsai kép­zé­si he­lye, va­la­mint a Ma­gyar Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia pé­csi és veszp­ré­mi te­rü­le­ti bi­zott­sá­ga ál­tal meg­ren­de­zett Pan­non Tu­do­má­nyos Na­pon, ame­lyet Há­mo­ri Jó­zsef aka­dé­mi­kus, a Ma­gyar Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia al­el­nö­ke nyi­tott meg.


Az MTA má­so­dik em­be­re hang­sú­lyoz­ta, nagy öröm szá­muk­ra, hogy a két te­rü­le­ti bi­zott­ság kö­zö­sen szá­mol be a ré­gió tu­do­má­nyos ered­mé­nye­i­rõl. Utalt az MTA mû­kö­dé­sét je­len­tõ­sen be­fo­lyá­so­ló jö­võ­be­ni tör­vé­nyi vál­to­zás­ra is, mely sze­rint az ed­dig vol­ta­kép­pen egye­sü­le­ti ke­re­tek kö­zött mû­kö­dõ nem­ze­ti tu­do­má­nyos mû­hely a to­váb­bi­ak­ban köz­fel­ada­to­kat el­lá­tó in­téz­mény­ként sze­re­pel az ál­la­mi nyil­ván­tar­tás­ban, amely ki­szá­mít­ha­tó­vá te­szi az Aka­dé­mia és az al­bi­zott­ság­ok fi­nan­szí­ro­zá­sát is. Ar­ra is ki­tért, hogy a mi­nap a Só­lyom Lász­ló köz­tá­ra­sá­gi el­nök ál­tal jó­vá­ha­gyott va­gyon­tör­vény ér­tel­mé­ben az MTA va­gyo­na ma­gán­va­gyon­nak mi­nõ­sül, mi­ál­tal el­há­rult a pri­va­ti­zá­ció ve­szé­lye, hi­szen így ma­ga az Aka­dé­mia dön­ti el, ho­gyan gaz­dál­ko­dik a bir­to­ká­ban lé­võ in­gat­lan­va­gyon­nal. Rá­mu­ta­tott ar­ra is, a jö­võ­ben a ko­ráb­bi­nál szo­ro­sabb együtt­mû­kö­dés­re van szük­ség az egye­te­mek és az Aka­dé­mia kö­zött.

Husvéth Fe­renc, a Pan­non Egye­tem rek­tor-he­lyet­te­se be­szé­dé­ben rá­mu­ta­tott, a nagy­ka­ni­zsai kép­zé­si hely ok­ta­tói is be­kap­cso­lód­tak az Aka­dé­mia két te­rü­le­ti bi­zott­sá­gá­nak mun­ká­já­ba, s ez po­zi­tí­van be­fo­lyá­sol­ja az itt fo­lyó ok­ta­tó­mun­kát.

Szolcsányi Já­nos, a Pé­csi Aka­dé­mi­ai Bi­zott­ság el­nö­ke meg­je­gyez­te, bár a bi­zott­ság­hoz a pé­csi és a ka­pos­vá­ri egye­tem kö­tõ­dik job­ban, úgy vé­li, hogy a Pan­non Tu­do­má­nyos Nap ré­vén szé­le­sed­het az együtt­mû­kö­dés a PEN irá­nyá­ba is.

Ezt kö­ve­tõ­en ke­rült sor az egyes elõ­adá­sok­ra, me­lyek so­rán el­hang­zot­tak a pé­csi és a veszp­ré­mi köz­pon­tú tu­do­má­nyos ré­gió leg­jobb dok­to­ri elõ­adá­sai is.

A pé­csi egye­tem­rõl ér­ke­zett Hornyák Ár­pád a ju­go­szláv-ma­gyar ha­tá­ron a két vi­lág­há­bo­rú kö­zött lé­te­zõ ket­tõs­bir­to­kos­ság­ról be­szélt. El­mond­ta, en­nek alap­ja az volt, hogy a Tri­a­non­ban meg­hú­zott új ha­tár szám­ta­lan eset­ben a föl­de­ket el­vá­lasz­tot­ta gaz­dá­i­tól, sõt, az is elõ­for­dult, hogy szán­tót vá­gott ket­té. A dik­tá­tum e te­kin­tet­ben mint­egy száz­het­ven­ezer hol­dat, hu­szon­két és fél­ezer bir­to­kost érin­tett.

A gaz­dák ter­mé­sze­te­sen több­fé­le mó­don is el­jut­hat­tak föld­je­ik­re, spe­ci­á­lis iga­zol­vá­nyok ké­szül­tek e cél­ra. 1932-ben azon­ban a ju­go­szlá­vok min­den esz­köz­zel igye­kez­tek meg­aka­dá­lyoz­ni a höm­pöly­gõ tö­me­gek ára­da­tát, volt, aki a ha­tárt tö­me­gé­vel át­lé­põ gaz­dá­kat lát­va meg­ál­la­pí­tot­ta, olyan, mint­ha nem is lé­tez­ne a ha­tár. A leg­kri­ti­ku­sabb te­rü­let a Mu­ra­köz volt, amely­nek ha­tá­rát ti­zen­öt­ezer em­ber lép­te át na­pon­ta.

A ju­go­szláv fél ar­ra hi­vat­ko­zott, azért kell meg­szün­tet­ni az át­já­rást, mert a ket­tõs­bir­to­ko­sok csem­pész­árut, agitp­rop anya­got, fegy­ve­re­ket visz­nek át a ha­tá­ron. A hely­ze­tet sú­lyos­bí­tot­ta, hogy ek­kor már mû­kö­dött a ha­tár­hoz kö­ze­li, Belezna-jankapusztai usz­ta­sa­kép­zõ. A ju­go­szláv vezetés drasz­ti­ku­san csök­ken­tet­te a ha­tár­át­lé­põ he­lyek szá­mát, vá­mot, il­le­té­ket ve­ze­tett be, egy szó­val je­len­tõ­sen meg­ne­he­zí­tet­te az át­lé­pést. Az in­téz­ke­dés ha­tá­sá­ra a ma­gyar kor­mány a Nép­szö­vet­ség­hez for­dult se­gít­sé­gért, ám ezt meg­elõ­zõ­en – nagyon böl­csen – fel­szá­mol­ta a jankapusztai usz­ta­sa­kép­zõt. Vé­gül a nagy­ha­tal­mak nyo­má­sá­ra to­vább mû­köd­he­tett a ket­tõs­bir­to­kos­ság in­téz­mé­nye.

A Pan­non Tu­do­má­nyos Nap a dí­jak át­adá­sá­val zá­rult. A ré­gió leg­jobb PhD-munkáját el­ké­szí­tõk, il­let­ve a leg­jobb elõ­adá­so­kat tar­tó ok­ta­tók a di­csõ­sé­gen kí­vül száz-száz­ezer fo­rint­tal let­tek gaz­da­gab­bak. A ré­gi­ók két leg­jobb ta­nul­má­nyá­nak egyi­két Metzger Szil­via, a Ka­pos­vá­ri Egye­tem doktorandusza ké­szí­tet­te a há­zi­nyúl vá­gó­ér­té­ké­nek vizs­gá­la­tá­ról, a pé­csi egye­te­men hall­ga­tó Stenger Ko­vács Csil­la pe­dig a ko­va­al­gák in­di­ká­tor­ként tör­té­nõ al­kal­ma­zá­sá­ról ér­te­ke­zett.

Dí­jaz­ták a leg­jobb elõ­adó­kat, a Nagy­ka­ni­zsa Me­gyei Jo­gú Vá­ros ön­kor­mány­za­ta ál­tal fel­aján­lott dí­jat az er­dé­lyi Sapientián ok­ta­tó Vofkori Lász­ló kap­ta. El­is­me­rést ve­he­tett még át a pé­csi egye­te­men ok­ta­tó Botz La­jos, va­la­mint a Pan­non Egye­tem ka­ni­zsai kép­zé­si he­lyé­nek ok­ta­tó­ja, Keller Krisz­ti­na is, aki a né­met iden­ti­tást vá­lasz­tot­ta elõ­adá­sa té­má­já­ul.

Hor­váth At­ti­la



2007-10-21 16:06:57


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül