Oláh Gedeon, pécsi baptista misszionárius és felesége a közeljövõben költözik városunkba, hogy a baranyai megyeszékhely után Nagykanizsán is létrehozza az elsõ baptista gyülekezetet. Azt mondja, segíteni szeretnének az embereknek, hogy a Bibliának megfelelõen kiegyensúlyozottan, harmóniában élhessék életüket.
A baptizmus az újkor szülöttje. Európában 1609-ben indult el, amikor Amszterdamban John Smyth, az angol államegyház üldözöttje több puritán társával együtt Jézus Krisztus példájára bemerítkezett. Ebbõl ered egyébként az egyház görög eredetû neve is: baptidzo. Hamarosan mintegy negyven tagot számláló lelki közösség létesült, amelynek nagyobb része Smyth vezetésével a mennonitákhoz csatlakozott. A többiek Helwys ügyvéd vezetésével visszatértek Angliába. 1612-ben õk alapították meg Londonban az elsõ baptista gyülekezetet. A mai baptizmus tanítását és gyakorlatát a reformáció korában keletkezett anabaptista mozgalmak közelítették meg a legjobban. Az anabaptista igehirdetõk sorsközösséget vállaltak az elnyomott szegény néppel, s ezért a reformátorokéval vetekedõ hallatlan népszerûségre tettek szert. Ezért aztán nemcsak a régi egyház, de a reformátori fõirányok híveinél sem számíthattak kíméletre. Az anabaptisták legszebb evangéliumi vonása pedig pont az a csöndes, alázatos béketûrés volt, amellyel üldöztetésüket elviselték.
A baptisták most már jelen vannak Nagykanizsán is – s meglehetõsen határozott célokkal érkeztek.
Oláh Gedeon és munkatársa, Jim Knies 1995-ben kezdték el építeni a Pécs-Rózsadombi Baptista gyülekezetet, amely ma már hatvan-nyolcvan rendszeres látogatót számlál. A gyülekezet önállóan funkcionál. A misszionárius és párja valami hasonlót szeretne létrehozni városunkban is.
– Feleségemmel – õ is baptista misszionárius – egy világítótornyot szeretnénk építeni itt, Nagykanizsán – mondja Oláh Gedeon. – Persze, csak jelképesen, fényt, menekülési lehetõséget akarunk mutatni a Biblia fényével a sok-sok napi konfliktushelyzetbõl a családok, a fiatalok számára. Azt kívánjuk tudatosítani az emberekben, hogy nem lehetnek igazán boldogok úgy, ha nem ismerik fel Isten akaratát a maguk életében. E fõ szabály szerint élõ és mûködõ gyülekezetet szeretnénk mi is létrehozni itt, Nagykanizsán. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mi valóban a Bibliát tekintjük a hitünk és tevékenységünk alapjának.
– A történelmi egyházak nem? Mi különbözteti meg Önöket a „klasszikus” egyházaktól?
– Talán egy kicsit jobban hangsúlyozzuk a Biblia gyakorlati gondolatait. De rögtön szeretném is leszögezni, mindenki vallását, hitét tiszteletben tartjuk, s ezt várjuk viszont is. Mi a történelmi egyházak képviselõi mellett, nem velük szemben szeretnénk megmutatni az embereknek, hogyan kell boldogan, kiegyensúlyozottan, a Biblia tanítása szerint élni. Hogy van kiút a drogból, az alkoholból, a magánéleti válságból. Sok minden elmondható a ma emberérõl, az viszont nem, hogy kiegyensúlyozottan, harmóniában, idilli családi fészekben élne. Mióta feleségemmel együtt felismertük Isten igazságát, azóta megtapasztaltuk, hogy mennyire másabb az élet, ha valaki figyelembe veszi mindazt, amit Isten elénk tár a Biblián keresztül. Ha vásárolunk mondjuk, egy autót, akkor kapunk hozzá egy használati utasítást is. Ilyen használati utasítás az életünkben a Biblia. El lehet térni tõle, de akkor nem fog jól mûködni a dolog.
– De miért pont Nagykanizsa?
– Számos városban jártunk, de érdekes, hogy itt, Nagykanizsán különösen kedvesek az emberek és érdeklõdõk a lelki dolgok iránt. Ez az egyik ok. A másik, hogy itt nincs egyáltalán baptista gyülekezet, ami egyébként jellemzõ az egész nyugat-dunántúli régióra is. A harmadik érv, amit szavakban ugyan nem tudok megfogalmazni, de azt hiszem, az Isten akarata, hogy feleségemmel és négy gyermekünkkel ide költözzünk, Nagykanizsára.
– E napokban indul el a Biblia-klub.
– Így van, minden pénteken este tizenhét órától várjuk az érdeklõdõket, leendõ híveket a Petõfi utca 82. alatti helyiségünkben. Úgy sejtem, hogy az ország többi településéhez hasonlóan sajnos, ebben a városban is sok ember él depresszióban, kilátástalan helyzetben – elsõsorban nekik, de minden embernek segítségére szeretnénk lenni, szeretnénk utat mutatni a Biblia fényében.
Horváth Attila
MAGAZIN ROVAT >>>