Minimális csúszást okozott az esõ pénteken a 6. Bor- és Dödölle Fesztivál délutáni programjában. A Mamik Hagyományõrzõ Dalkör és a Gyöngyvirág nyugdíjas táncosai elõcsalogatták a napot, s miután az ünnepélyes köszöntõk elhangzottak Marton István polgármestertõl, Farkas Tibortól, a Kanizsai Kulturális Központ igazgatójától és Prikryl Józseftõl, a Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület elnökétõl, a gyerekek a Mono Manó Zenekar gyermekmûsorát már sugárzó napsütésben nézhették végig.
A délutáni népzenei kavalkád után hozta szokásos formáját az Orff Ütõegyüttes, s mint mindig, most is – fergeteges koncertet adva – megmozgatta a közönséget. A xilofon és a vibrafon különleges hanghatásai után következett a fesztivál borainak eredményhirdetése. A kiváló borászokból – Horváth Miklós, Kupó József, Nick Károly – álló zsûrinek nem volt könnyû feladata, nyolc borház közel húszféle borából kellett kiválasztaniuk a legjobbakat. Ezúttal a Németh Borház 2006-os Pogányvári Pátria nevû bora lett a fesztivál legjobb fehérbora, s a Cézár Pincészet Merlot extra nevû bora vitte el az elsõ helyet a többi vörös elõl.
A pénteki nap még egy megmérettetést tartogatott a közönségnek, mégpedig a „Dödöllekirályok” címért. A feladatok felidézték a dödölle-készítés lépéseit, elsõként krumplit kellett szerezniük a résztvevõknek – zsákban futással. Azután tizennyolc darab dödölle-gombócot kellett kiszaggatniuk az eléjük helyezett masszából, majd ezt követõen kanállal kellett beledobálni a csapattárs tejfölös serpenyõjébe õket. Végül eléjük raktak egy-egy pohár pezsgõt, rosét, fehér- és vörösbort, s ezeket állították a versengõk a megfelelõ sorrendbe. Mivel összesen három csapat volt, mindenki dobogós lett. A tavalyi évben is elsõ helyezett Dömdödöm megvédte címét, maga mögé utasította a második helyezett Balerinákat és a harmadik helyen végzett Attila és társai nevû csapatot.
Az este ismét meghozta magával az esõt, ki-ki ahova tudott, oda menekült az égi „áldás” elõl, s ezt még „koronázta” a rossz hír: a Magna Cum Laude hangszereket szállító busza lerobbant, a koncert késõbb kezdõdik. Így az emberek egy része elszállingózott, mások elbújtak az óriás napernyõk és hasonló alkalmatosságok alá, s hallgatták a Start zenekar elõrehozott dallamait. Mire a Magna Cum Laude koncertje megkezdõdött, az esõ is csak csöpörgött már, az „elmenekült” polgárok is elõkerültek, s a fiúk akkora hangulatot teremtettek, melyet kanizsai koncerteken ritkán látni-hallani. A megjelentek közül sokan hangoztatták, hogy ezért bizony érdemes volt várni – vagy visszatérni.
Az esõ elõl való menekülés ismeretlen embereket hozott össze egy-egy asztaltársasággá, ez alkalomból pedig az is kiderült, hogy a Dödölle fesztiválnak vannak olyan látogatói is – például Maszlag Brigitta és Vereb Zsófi budapesti lakosok személyében –, akik csak azért utaztak városunkba, hogy tiszteletüket tegyék a fesztiválon. Elmondásuk szerint szeretik a dödöllét, a jó borokat és a Magna Cum Laudét, s mivel a szállásuk a közelben megoldott, úgy gondolták, nem hagyhatják ki a lehetõséget.
Az esõ miatt szombat délelõtt sajnos nem lehettünk részesei a vidám szüreti felvonulásnak, de szerencsére egy óra múlva már felszakadoztak a felhõk, és 11 órakor, a Dödölle Fesztivál állandó kisbírójának harsány hívószavára egyre többen érkeztek a parkolóban felállított nagysátorhoz.
A Dödölle fesztivál versenyzõit és az Erzsébet térre érkezõ kanizsaiakat elsõként Kovácsné Mikola Mária, a HSMK intézményegység-vezetõje KKK igazgatóhelyettese köszöntötte, majd Marton István polgármester kívánt mindenkinek jó szórakozást. Prikryl József a Gasztronómiai Egyesület nevében örömmel jelentette be, a tavalyi 16 helyett idén 24 csapat fog versengeni a helyezésekért. A dödölle fõvárosaként emlegetett Nagykanizsa fesztiváljának szombati napját a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség nevében Mátyás Rudolf világkupa gyõztes mesterszakács nyitotta meg. Miközben a Kanizsa Táncegyüttes táncosai a színpadra léptek, a versengõ csapatok tagjai javában sürögtek-forogtak a sátraknál. A 300 literes bográcsban gõzölgött a marhapörkölt, a Hölgyklub tagjainak dödölléje nagy sikert aratott a környékünkön vadászó alföldi vadászok körében, s az ESZI, Egyesített Szociális Intézmény hölgykoszorúját is ostromolták sokféle dödölléjükért. A legnagyobb sikert a kapros-túrós dödölle aratta annál a nagypapánál, aki iker unokáival együtt érkezett a térre. Többször is visszatért a sátrukhoz, még olyan áron is, hogy a marhapörköltet már nem tudja megkóstolni. Egy különlegességgel is találkozhattunk, az Olaszországból érkezett Angelo Pisconti cukrászmester Obama sütijét is meg lehetett vásárolni.
A délutáni bordalnok-vetélkedõ tizenkét fellépõjének elõadását Cseke József népzenész, Farkas Tibor elõadómûvész, a KKK igazgatója és Németh Renáta népdalénekes értékelte. A zsûri döntése alapján az elsõ helyet a kiskanizsai Horváth György érdemelte ki, a második helyre a nagykanizsai Kiss Tiborné tett szert, s a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a fityeházi Bróz Józsefné léphetett.
A szombat délután szintén a népzene jegyében telt, a Csillag Citeraegyüttest a Tüttõ János Nótaklub követte, majd a cigány zenét játszó Khamoro Együttes vette birtokába a színpadot.
Minden versenyzõ nagy igalommal kezdte hallgatni a fõzõverseny eredményhirdetését, a huszonnégy csapat tagjai kíváncsian várták, hogy felléphetnek-e a színpadra oklevélért vagy kupáért. Az idén is neves szakmai zsûri döntött a helyezettekrõl: Balai Attila és Borda Attila mesterszakácsok, Mátyás Rudolf, világkupa gyõztes mesterszakács, Nagy Józsefné szakács szakoktató és Zámbó Tibor mesterszakács. A csapatok arany, ezüst és bronz fokozatokat kaptak, a tájjellegû étkek kategóriájában abszolút elsõ helyet ért el a zalacsányi Batthyány Villapark és Wellness Centrum csapata, dödölle kategóriában pedig a különféle fõzõversenyeken már nem egyszer sikert arató Nagyrécsi Nyugdíjas Lányok lettek az abszolút elsõk. Szakmai különdíjban részesítette a Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület a hévízi Hotel Rogner csapatát, a „Lótuszvirág”-ot.
A színpad ezután ismét a kulturális mûsoroké lett, ír táncot mutatott be a Blackbird Irish Dance School, operett mûsorral kedveskedtek a közönségnek a Vígadó duó tagjai, Ernszt Katalin és Nemere László. Õket a kanizsai gólyalábasok produkciója követte, az estét pedig Rácz Kati és a Flush zenekar, valamint a Leslie Night Production country mûsora követte.
Mindkét nap különféle kísérõprogramok színesítették a rendezvényt, a gyerekeket játszóház, bábszínház és többféle kreatív kézmûves program várta, míg a felnõttek egészségügyi szaktanácsadást kaphattak, vért adhattak, megtudhatták az éppen aktuális vérnyomásukat, testzsírjukat és koleszterinszintjüket, valamint megismerkedhettek az alternatív gyógymódok közül a csontkovács által kínált lehetõségekkel és a thai masszázzsal. A HSMK hímzõ és szövõ mûhelyei, illetve a Honvéd Kaszinó Fafaragó Szakköre egész szombaton kicsik és nagyok rendelkezésére álltak, a mûvészek bevezették az érdeklõdõket a „mûhelytitkokba”.
A szervezõk akár azt is mondhatták volna szombat este, hogy „jövõre veled ugyanitt”, terveik között szerepel, hogy 2010-ben nagyobb területet vegyenek birtokba a városból a fesztivál idejére.
S.E. - B.E.
(További képek a galériában)
MAGAZIN ROVAT >>>