A Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolában augusztusban sikeres volt a beiskolázás, így a 2009/2010-es tanévben 30 fõvel elindulhatott a levelezõ ápolóképzés. Tehát az ápolóképzés a jövõben sem hiányzik a BLG palettájáról.
A megújult képzés jó példa a Batthyány és a Kanizsai Dorottya Kórház hatékony együttmûködésére. Hiszen a képzésben résztvevõk fele a kórházból érkezett, a másik fele külsõs. Ez a levelezõ képzés: iskolarendszerû, modulrendszerû. A jelentkezés feltétele volt az érettségi, elsõsorban egészségügyi szakterületen dolgozók jelentkezhettek. A képzés ideje 3 tanév, melyben heti egy nap lesz az elméleti és demonstrációs oktatás. Nagy szüksége van a fekvõbeteg-intézeteknek, a járóbeteg-ellátásnak, a gondozóintézeteknek és a háziorvosi szolgáltatásnak a jól képzett, áldozatos hozzáállású és modernül dolgozni tudó ápolókra.
Ezért a BLG és a Kórház vezetése közösen is megtárgyalta az ápolóképzés jövõképét, stratégiai célokat is kitûztünk magunk elé. Ezen a megbeszélésen részt vett: a Kanizsai Dorottya Kórház részérõl Prof. Dr. Bátorfi József (fõigazgató), Dr. Gõgös Péter (orvosigazgató), Szlávecz Lászlóné (gazdasági igazgató) Péter Zsuzsanna (ápolási igazgató), Márkus Marietta (oktatásszervezõ), Péter Gyuláné (humánpolitikai elõadó), és a Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola részérõl Balogh László (igazgató), Szabó Lászlóné (gazdasági vezetõ), Loncsár Gáborné (az egészségügyi gyakorlati oktatás vezetõje).
Magyarországon jelenleg körülbelül 90 ezer az egészségügyi dolgozók száma, közülük 60 ezer az ápoló. Többéves negatív tendencia következménye, hogy az ápolói létszám nagymértékben csökkent, sõt mára a betegellátást is veszélyezteti.
A kórházakban a közvetlen betegágy mellett dolgozó ápolók rendkívül túlterheltek, és sokszor nem a képzettségüknek megfelelõ feladatot látják el. Kevés az alapellátást végzõ ápolási asszisztens, illetve segédápoló, s ezért gyakori, hogy még az alapápolási feladatokat is a diplomás szakápolóknak kell elvégezniük az alacsony létszám miatt. Idõ és munkatárs híján viszont az alapfeladatok gyakran a beteg hozzátartozóira, vagy a jobb állapotban lévõ ágyszomszédokra hárulnak. Sõt, ahol a diplomás ápolókból van hiány, ott gyakran alacsony képzettségi szintû dolgozók látják el a diplomát feltételezõ ápolói tevékenységeket is. Mindezt a szakmai színvonal rovására. Szóval van miben javulni országos szinten. Bár Nagykanizsán ehhez képest még mindig áldásos a helyzet. Mindeközben egyre több ápoló vállal munkát külföldön.
Az egészségügyben a finanszírozáson túl a legnagyobb problémát a szakemberhiány fogja jelenteni a jövõben. De tavaly egész Magyarországon 60 fõ szerzett középfokú ápolói képesítést, Budapesten alig egy tucatnyian. A 90-es évek elején évente 400 fõ szerzett csak Budapesten ilyen középfokú végzettséget. Ezért kellene a jövõben akár Nagykanizsán is ösztöndíjat biztosítani azoknak, akik egészségügyi szakképzésben, különösen ápolóképzésben vesznek részt! Ez egy teljesítményfüggõ, felmenõ rendszerû, differenciált 10-25 ezer forint közötti havi ösztöndíjat jelenthetne. Ez persze még csak egy álomszerû jövõbeli elképzelés, de valószínûleg ezen az úton kell elindulni kormányzati és önkormányzati szinten is.
A Batthyány az egészségügyi szakképzés terén felmérte a fittness-wellness asszisztens, a szociális gondozó és ápoló, a masszõr, az egészségügyi operátor képzésének lehetõségét is. De a jövõben a városnak és a kórháznak és az iskolának is (ez által) inkább az ápolóképzésre lesz szüksége elsõsorban. Természetesen nem szabad feledni, hogy mindezt a Nagykanizsa és Térsége TISZK Nonprofit Kft. kebelén belül kell megoldani, hiszen a kanizsai összes szakképzés összefogója ez a szervezet. El kell érnünk, hogy térségünkben az ápoló (OKJ-száma: 54 723 01 1000 00 00) ne legyen hiányszakma! Ezt célozza meg az ápoló szakképesítés új központi programja is. Helyi szinten kifejezõdik ez a Batthyány és a Kórház új típusú, lendületes kapcsolattartásában is.
Nem feledhetjük, hogy az oktatás a legjobb befektetés a jövõbe, különösen akkor, ha az az egészséggel való törõdéssel párosul. A hosszú távú gondolkodásnak kell alávetnünk fiskális szemléletünket is.
Bölcsességeket is idézve: Ha 1 évre tervezel, vess magot; ha 10 évre tervezel, ültess fát; ha 100 évre, akkor újítsd fel az orvosi rendelõket és újítsd meg egészségügyi szakképzésedet…! Szeresd az egészségedet, mert az a jelen; védd a gyermeket, mert az a jövõ; és különösen õrízd gyermekeid egészségét, mert rád, a múltbelire épül fel a jelen és a jövõ! Tudjuk, az egészség korona az ember fején, de csak a beteg láthatja azt meg.
Ezért értünk egyet, és tudunk dolgozni a közös célokért: iskola és kórház!
Balogh László
a Batthyány Lajos Gimnázium és
Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója
8800 Nagykanizsa, Rozgonyi u. 23.,Tel.: 93/311-239, Fax: 93/310-435,Web: www.blg.hu, e-mail: blgkanizsa@chello.hu
OKTATÁS ROVAT >>>